Приклад текст розповідь: Навчайся з радістю: Довідничок – Урок української мови «Типи текстів: розповідь, опис, міркування»

Урок української мови «Типи текстів: розповідь, опис, міркування»

Тема: Типи текстів: розповідь, опис, міркування

Мета:

  • формувати в учнів уявлення про різні висловлювання залежно від поставленої мети;
  • вчити учнів складати тексти, використовуючи творче слово у власному  мовленні, розрізняти типи текстів;
  • на основі загального уявлення про структуру тексту, зміст, мовні особливості, розвивати мовленнєво-комунікативні вміння;
  • розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки, креативне мислення, память, уяву, спостережливість, увагу, естетичні смаки; 
  • сприяти розвитку у дітей вміння орієнтуватися  в інформаційних потоках оточуючого середовища, завдяки впроваджуванню в навчальний процес інформаційно-комунікативних технологій,  інтерактивних вправ;
    • відчувати гармонію людини з природою;
    • виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: девіз уроку, рефлексія, ІКТ презентація «Зима», ІКТ «Хвилинка відпочинку для очей», запис для каліграфічної хвилинки, презентації власних сенканів, картка-зразок складання сенкану, картки з питаннями та відповідями різних кольорів, загадка, картки для роботи в групах, предметні малюнки білочки, зайця та снігура, завдання для інтерактивних вправ, роздавальний матеріал для учнів.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Продзвенів для нас дзвінок,

Починаємо урок.

ІІ. Очікування

Перший етап уроку – «Очікування». На уроці ви дізнаєтесь нове, почуєте цікаву інформацію та спробуєте запам’ятати вивчений матеріал.

«?» — дізнатися нове

«!» — почути цікаве

«+» — запам’ятати новий матеріал

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути. 
Не просто дивитись, а бачити. 
Не просто відповідати, а міркувати. 
Дружно й плідно працювати. 

ІІІ. Формування позитивної мотивації засвоєння навчального матеріалу

  1. Хвилинка поезії

На подвір’ї – біло-біло,
Ні стежиночки нема.
Все укрила покривалом,
Знов прийшла до нас… (Зима)

  1. Презентація «Зима» (кольоро та звукотерапія)
  • Яких звірів ви побачили? (заєць, білка)
  • А чи помітили ви пташку? Яку? (снігура)
  • Саме про них піде сьогодні мова на уроці.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

На уроці ми познайомимось з різними типами текстів, навчимось їх складати та розрізняти. Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.

Ми помандруємо на гостину до матінки-зими і доторкнемося до сріблястої зимової казки. Тварини та птахи не бояться снігу і морозу. Багато історій вони написали на снігу своїми лапками і хвостиками (сліди звірів). У кожного  свій почерк. А ми свою історію почнемо з хвилинки каліграфії у зошитах (запис числа та класної роботи)

Каліграфічна хвилинка (на дошці)

Зи    им    зм  ма   зима

— Які букви з’єднуються верхнім з’єднанням? Середнім? Нижнім?

V. Перевірка домашнього завдання

— Вдома ви виконували вправу 219 с.85, завданням якої було записати кінцівку тексту, за бажанням підготували сенкани про білочку. Прочитайте кінцівку тексту. Згадайте, що таке сенкан і як він складається? Слово 

«сенкан» походить від фр. слова «п’ять» і означає неримований вірш у п’ять рядків на запропоновану тему.
Зміст сенкану:

1. Назва (хто? що?)   1. Білочка

2. Ознака (який? яка? яке? які?) 2. Руда, полохлива, швидка

3. Дія (що робить?)   3. Стрибає, збирає

4. Речення     4. Білочка готується до зими

5. Асоціація, порівняння  5. Вогник

VІ. Підготовка до сприйняття матеріалу

  • До цієї тваринки ми ще повернемось. Але спочатку треба згадати вивчене про текст.

Вправа «Клаптикова ковдра»

Що  таке текст?

Звязані за змістом речення утворюють текст.

Як розміщені речення в тексті?

У тексті речення розміщені в певній послідовності.

Що можно дібрати до тексту?

До тексту можно дібрати заголовок.

Яка будова тексту?

Зачин, основна частина, кінцівка.

З чого починається кожна нова частина тексту?

Нова частина тексту починається з абзацу.

VІІ. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння)

  • Узагальнимо знання про текст.                                                                                                                                                                                                       
  1. Лінгвістична казка (вчитель читає зміст казки)

В одній казковій країні Мовознавців мешканцями були слова. Вони полюбляли спілкуватись один з одним і часто створювали сім’ї, що виражали закінчену думку. Такі сім’ї називались реченнями.

Сім’ї-речення  об’єднувалися в групи за інтересами.  Дуже любили Речення водити хороводи. При цьому міцно бралися за руки, але за умови, коли в цих реченнях була одна думка. Коли речення не мали нічого спільного, вони сумували, бо танець не виходив. Тому вирішили речення, об’єднані спільною думкою, триматись разом і заселитися в один будинок-текст. Часто будинки мали назву. Іноді назви навіть повторювались, хоча зовні  всі будинки були різні. Але кожен з них був побудований за законом: 1 поверх – зачин, 2 – основна частина,

  3 – кінцівка.

Усі будиночки-тексти, в яких жили сім’ї-речення, розміщувалися на вулицях під назвами: Описів, Розповідей, Міркувань.               

 На вулиці Описів жили речення, у яких про щось описувалося, Розповідей – розповідалося, а по вулиці Міркувань – роздуми над чимось.

  • Що нового ви дізнались з казки? (речення об’єднувались в будинки-тексти і розміщувались на вулицях: Описів, Розповідей, Міркувань.
  • Детальніше про такі тексти ви дізнаєтесь із вправи 220, с.85
  1. Вправа 220, с.85
  1. Прочитайте текст
  2. Що в них спільного? (всі тексти розповідають про зайця)
  3. Що відмінного? (в першому тексті розповідається про відпочинок зайця; в другому – описано звірка; в третьому – чому зайчик змінює шубку)
  4. Прочитайте  рубрику «Візьміть до уваги!» Вчитель показує презентацію «Типи текстів»
  5. Яким словом можно замінити слово він? Заєць
  6. Словникова робота «Тест-контроль»

Вчитель на хвилину відкриває запис:

Білочка, заїць, снігур.

  • В якому слові допущено помилку? (заєць)
  • Запам’ятайте! Заєць (запис у зошит)
  • Звуко-буквений аналіз слова (заєць – 5б., 5зв. – 0 = 0 =)
  • Запишіть, як автор називає зайця? (Він, тварина, звірок)
  1. Хвилинка відпочинку (пальчикова гімнастика)

Ми капусточку наріжем, ми морквинку теж потрем,

Ми капусточку посолим і у діжку покладем.

Віднесем її у льох, знов втомилися ми, ох!

VІІІ. Осмислення нових знань, умінь

  1. Інтерактивна технологія «Командна робота» (вправа на складання та визначення різних типів тексту)
  1. ряд Вправа «Антивірус»
  • На аркушах уражена вірусом інформація. Ваше завдання: відредагувати інформацію, поставити речення у певному порядку, щоб утворився текст.
  1. Сушить і складає їх у своєму дуплі.
  1. Вже осінь.
  2. Білочка готується до зими.
  1. Тому не страшна звірятку зима.
  1. Цілий день вона носить горіхи та жолуді.
    Який тип тексту одержали? Чому? (текст-міркування, бо в тексті висловлюється міркування про те, чому білці не страшна зима)

2 ряд Вправа «Криголам» (елементи ейдетики)

  • Спробуйте розтопити кригу та прочитати текст.

З http://www.kak-sdelat.su/uploads/posts/2011-12/1322812911_kak-sdelat-igrushku-na-elku2.png стрибнула http://3.bp.blogspot.com/-smZz_wmuVvY/UBkdXsdrYKI/AAAAAAAABes/8W-PG1Z_kr8/s1600/belka.jpg. Вона почала розгрібати http://images.myshared.ru/540710/slide_4.jpgпід http://3.bp.blogspot.com/-QDOcKZjlbTY/UFLmnbVc8iI/AAAAAAAADOE/_4xSB9xmwvU/s1600/reWalls.com-8689.jpg і шукати свої запаси. Дбайлива господиня їх ще з http://art-etud.com.ua/useruploads/images/%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%B2%20%D0%98.%20%D0%97%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%B0%20%D0%BE%D1%81%D1%96%D0%BD%D1%8C.%20%D1%85.%D0%BC.%2090,5%D1%8560,5.jpgприховала. Раптом впалаhttp://hochu.ua/pictures_ckfinder/images/1260224574_pinecone-main_full.jpg . Зраділа руденька, сіла на http://www.max-foto.info/sites/default/files/photos/squirrel_7584-1.jpg?1285013057 і почала її гризти.

 З гілки стрибнула білочка. Вона почала розгрібати сніг під ялиною і шукати свої запаси. Дбайлива господиня їх ще з осені приховала. Раптом впала шишка. Зраділа руденька, сіла на пеньок і почала її гризти.

  • Який тип тексту прочитали? (текст-розповідь, бо розповідається про пошуки їжі білкою)

3 ряд Вправа «Снігова куля»

Складіть текст за планом та опорними словами. Відповідь починайте словами з питання (Наприклад,  Де живе білочка? Білочка живе…)

  1. Де живе білочка?
  2. Якого розміру тваринка?
  3. Яку шубку має білка?
  4. Які голівка та вушка, на що схожі?
  5. На що схожі оченята?
  6. Який у білочки хвіст, яка його роль?
  7. А   де   вона   зимує?

Опорні слова: лісова, кругла, наче горіх, ніби ґудзички, чорні китички.

Білочка живе у лісі. Тваринка маленького розміру. У білки руда шубка, а взимку сіренька. На круглій, наче горіх, голівці гостренькі вушка з китичками. Звірятко має чорненькі, ніби ґудзички, оченята. У білочки великий пухнастий хвіст. Він допомагає швидко бігати по деревах. Зимує білочка у дуплі.

  • Який текст утворили? (текст-опис, бо описується зовнішній вигляд білки)
  1. Презентація «Я-тобі, ти-мені»

Учні презентують свої роботи.

  1. Коментоване письмо
  • Зачитайте частини тексту: зачин, основна частина, кінцівка. Запишемо основну частину текста-міркування коментовано.
  1. Інформаційне повідомлення (цікавинки про білку)

У природі білка харчується різними рослинними кормами: насінням смереки, сосни, ягодами і фруктами, горіхами, грибами, пагонами. Іноді вона поїдає комах та дрібних гризунів. У неволі білці дають горіхи та арахіс. Корисним є періодичне підгодовування  рибними кістками. Води дають досхочу, іноді — молоко. Годують 2 рази на день — вранці і ввечері. Білки закопують їжу в землю, наколюють на гілки дерев або ховають у дуплах та інших схованках. Часто звірятка забувають про свої запаси, забутий горішок або насіння, закопані в землю, проростають і дають початок новій рослині.

  1. Вправа-висновок «Незакінчене речення»:
  • Твір-опис відповідає на питання: який? яка? яке? які?
  • Твір-розповідь відповідає на питання: що відбулося?
  • Твір-міркування відповідає на питання: чому?
  1. Хвилинка відпочинку для очей

ІX. Контрольно-коригувальний етап

  1. Інтерактивна вправа «Лови помилку»

Послухайте уважно текст.

Снігур

 До годівнички прилетів яскравий птах.

Це був червоногрудий снігур. На голівці в нього чорна шапочка. Спинку прикрашав сірий піджачок. На грудях червона сорочка. Коротеньким дзьобиком пташка вишукувала ягоди горобини.

Снігурі прилітають із першим снігом.

  • Який тип тексту? Чому? (текст-опис, бо описується снігур)

На аркушах напроти кожного речення поставте знак «+», якщо воно зустрічалось в тексті,  знак «-», якщо ні.

Картка

+ До годівнички прилетів яскравий птах.

 — Це був жовтогрудий снігур.

+ На голівці в нього чорна шапочка.

 — Спинку прикрашав бурий піджачок.

+ На грудях червона сорочка.

 — Довгим дзьобом пташка вишукувала ягоди горобини.

+ Снігурі прилітають із першим снігом.

  1. Асоціативний кущ

http://www.max-foto.info/sites/default/files/photos/squirrel_7584-1.jpg?1285013057     червоний прапорець   грудочка

                          осінній листочок                         вітерець

                                  дбайлиий господар               клубочок

X. Підсумок уроку

— На початку уроку ви очікували:

«?» — дізнатися нове

«!» — почути цікаве

«+» — запам’ятати новий матеріал

  • Чи все очікуване справдилось? Побудуйте свою відповідь за такою схемою:

Рефлексія

Я дізнався… (тексти бувають: описи, розповіді, міркування)

Я почув цікавинки про…(білку, снігура)

Я запам’ятав, що…(тексти-описи відповідають на питання який?; тексти-розповіді – на питання що відбулося?; тексти-міркування – на питання чому?)

XІ. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

Ми недарма говорили про снігура. Домашнє завдання – вправа 221, с.86. Потрібно прочитати текст про снігура та спробувати скласти текст-міркування «Чому ця пташка так називається?». Записати складений текст у зошит.

Гра «Вірю – не вірю»

Щоб правильно скласти текст треба знати «секрети» правильного письма. Для цього пограємо в гру «Вірю – не вірю».

 Щоб гарно написати твір,  дізнайся про предмет найбільше;

 Використовуй повтори слів;

 Вживай образні слова, слова – порівняння:

 Ніколи не перечитуй написане;

 Зв’язуй речення за змістом;

 Вживай слова ну — , е-, от, значить та інші «зайві слова»;

 Прочитай твір друзям або батькам, послухай їхню думку.

Додаткове завдання

—   Придумайте загадку лише зі слів ознак про лісового мешканця.

Руда, пухнаста, швидка, красива…білка.

Хитра, руда, швидка, пухнаста, красива, улеслива…лисиця.

Хижий, злий, сірий, сердитий, голодний, дикий…вовк.

Текст-розповідь. Текст-опис. Текст-міркування 👍, Науковий портал Predmety.in.ua

ТЕКСТ

& 4. Текст-розповідь. Текст-опис. Текст-міркування

35. 1. Прочитай текст. Добери до нього заголовок.

Історія паперу почалася давно. Багато років тому жив у Китаї працьовитий і винахідливий ремісник Цай Лунь. Він здогадався розтовкти деревину бамбука й шовковиці на борошно. Висипав його в казан, додав до нього вапна, залив водою і кип’ятив доти, поки вариво не перетворилося на білу густу масу. Додав до неї трохи клею. А тоді вилив у ситечко і якийсь час струшував. Вода стекла, а кашка лягла рівним шаром, утворивши тоненьку плівку.

Так було винайдено папір.

Сучасний папір виготовляють з дерева.

За Паолою Утевською

Це т е к с т – р о з п о в і д ь. Його мета – розповісти про те, як було винайдено папір.

2. Про що ти дізнався з тексту? Розкажи.

3. Випиши виділені слова. Познач у них префікси.

36. Попрацюйте разом!

1. Прочитайте вірш.

ДЕ НАЙКРАЩЕ МІСЦЕ НА ЗЕМЛІ?

…На стежині сонце я зустрів,

Привітав його і запитав:

– Всі народи бачиш ти з висот,

Всі долини і гірські шпилі.

Де ж найбільший на землі народ?

Де ж найкраще місце на землі?

Сонце посміхнулося здаля:

– Правда, все я бачу

з висоти.

Всі народи рівні. А земля

Там найкраща, де вродився ти!

Виростай, дитино, й пам’ятай:

Батьківщина – то найкращий край!

Дмитро Павличко

2. Якими словами вірша можна виразити його головну думку? Під час читання виділяйте ці слова більшою силою голосу.

3. Яким за метою висловлювання є останнє речення?

4. Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.

З в е р н и у в а г у! В усному мовленні найважливіші для вираження ду́мки слова виділяються голосом.

37. 1. Прочитай вірш. Зроби висновок про те, скільки осіб бере участь у розмові. Зверни увагу, як оформляється розмова на письмі. Спиши, дотримуючись розділових знаків.

– Про що виспівує струмок?

– Про літо золоте.

– Про що співає колосок?

– Про те, як він росте.

– Про що виспівує земля?

– Про неба синь і шир.

– Про що співаєм ти і я?

– Про щастя і про мир!

Анатолій Костецький

2. Подумай і скажи, якими є у вірші речення за метою висловлювання. Що, крім цього, можна сказати про останнє речення?

В і з ь м и д о у в а г и! Розмова між двома або кількома особами називається д і а л о г о м.

3. П о п р а ц ю й т е п а р а м и! Повчіться читати діалог.

38. Знайди в читанці текст (або частину тексту), в якому передано розмову між двома дійовими особами. Навчись виразно його читати.

39. Попрацюйте разом!

1. Прочитайте текст.

Іде старець, увесь білий. Білий одяг, біле довге волосся, біла, як сніг, борода в нього. Легкий вітерець розвіває чуприну й бороду. У руці в нього палиця висока, з перехрестям угорі. Іде… Видно, що змучений – ледве ноги волочить… А очі в нього такі лагідні, така добрість б’є з них!

Антін Лотоцький

2. Доберіть до тексту заголовок.

3. Який це текст? Яка його мета? Які слова тексту допомогли вам уявити зовнішність людини?

Це т е к с т – о п и с. Його мета – описати зовнішність людини, тобто подати її словесний портрет.

 Текст розповідь. Текст опис. Текст міркування Текст розповідь. Текст опис. Текст міркування

40. 1. Прочитай текст.

У Наталочки очі як черешні, що вистигають у рясних полтавських садах. Великі, круглі, темні. І личко кругленьке, смаглявеньке. Дідусь так і називає її: “Моя черешенька”.

Оксана Іваненко

2. Спробуй за цим описом намалювати вдома портрет Наталочки.

41. Склади і запиши текст-опис зовнішнього вигляду близької тобі людини (брата, сестри, товариша, по́други).

42. 1. Прочитай діало́г. Добери заголовок.

Розмовляють двоє друзів.

– Кажуть, що кожна людина повинна залишити після себе добрий слід. Я вже знаю, що я зроблю. Як трохи підросту, то почну засаджувати деревами і кущами отой пустир. І там виросте гайок. А в тому гайку я збудую… Я ще не знаю, що саме збудую, але точно знаю, що там діти влаштовуватимуть фантастичні ігри…

– Е… Я ще про таке не думаю… Ще рано…

 Текст розповідь. Текст опис. Текст міркування Текст розповідь. Текст опис. Текст міркування

2. Склади і запиши продовження діалогу.

43. П о п р а ц ю й т е р а з о м!

1. Прочитайте текст.

ТРЕБА НАПОЛЕГЛИВО ВЧИТИСЯ

Учень одержав двійку і сказав:

– Невелика біда!

Ні, велика. А чому? Незабаром, так, незабаром він стане до складного верстата. Від нього залежатиме, чи якісні машини підуть із заводу на поля, чи хороші літаки злетять у небо. Без глибоких знань не можна керувати складним механізмом. І так у кожній роботі.

Тому треба наполегливо вчитися, щоб у майбутньому стати хорошим спеціалістом, справжнім сином свого народу.

Ви прочитали т е к с т – м і р к у в а н н я.

У тексті-міркуванні є т в е р д ж е н н я, д о к а з (д о в е д е н н я) і в и с н о в о к.

2. Знайдіть у прочитаному тексті твердження, доказ (доведення) і висновок.

44. 1. Прочитай текст-міркування.

БІЛЬШЕ ЗНАТИ, БІЛЬШЕ ВМІТИ

Дехто думає так: тепер машини працюватимуть, а люди тільки на кнопки натискатимуть. Неправильно думає.

Головною в усі часи була й завжди буде людина. Людина з її розумом, з її вмілими руками. Людина робить машини. Вона ними керує. Треба багато знати, щоб побудувати навіть найпростіший механізм, найпростішу машину. І керувати машиною можна тільки тоді, коли знаєш її будову.

2. Визнач у тексті твердження, доказ (доведення) і висновок.

3. Добери до тексту власний заголовок.

 Текст розповідь. Текст опис. Текст міркування Текст розповідь. Текст опис. Текст міркування

45. П о п р а ц ю й т е р а з о м!

Складіть і запишіть текст-міркування за поданими твердженням, доказом і висновком. Дайте йому заголовок.

Твердження: Кожному відкрита дорога до знань. Доказ (доведення): Кожен школяр…

Висновок: Найбільшу користь суспільству приносить людина, яка багато знає і вміє.

46. 1. Прочитай текст.

ГОЛОВНЕ В ЖИТТІ

Що найголовніше в житті? Один говорить: найголовніше – вугілля. Якби не вугілля, зупинилися б машини, не було б вугілля, люди замерзли б… Інший твердить: найголовніше – метал. Без металу не було б ні машин, ні вугілля, ні хліба, ні одягу. А третій каже: найголовніше – хліб. Без хліба не працювали б ні шахтарі, ні металурги, ні прикордонники, ні льотчики.

Хто з них правий? Що найголовніше в житті? Найголовніше – праця, бо без праці не було б ні вугілля, ні металу, ні хліба.

Василь Сухомлинський

2. Які міркування наведено в цьому тексті? Який зроблено висновок?

3. Що ти можеш сказати про слова говорить, твердить, каже? Яка їх роль у мовленні? Випиши речення, в яких ужито ці слова.

4. Познач будову слова прикордонники.

Тема. Види текстів. Текст – розповідь, текст – опис, текст – міркування. Вимова і написання слова заєць.

Тема. Види текстів. Текст – розповідь, текст – опис, текст – міркування. Вимова і написання слова заєць. (Вправи 104 – 107).

Мета. Формувати у дітей уявлення про різні типи висловлювання залежно від поставленої мети; удосконалювати вміння визначати складові частини тексту; розвивати активний словниковий запас; виховувати любов до тварин.

Обладнання. Схема текстів, малюнок зайця, ребуси.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Вправа 103.

  • Прочитайте кінцівку тексту.

  • Якими ласкавими словами називають тата?

  • Вимовте звуки слів ялинових і Ганнуся. Які звуки позначає буква я в цих словах?

ІІІ. Закріплення вивченого.

  1. Списування зі стилістичним завданням.

Усі дерева вже скинули листя. Тільки дуб стоїть на узліссі в барвистому вбранні. Пишається ( лісова красуня, лісовий богатир) багряним листям.

  1. Словникова робота.

Багряне (листя) – листя густо – червоного кольору.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Колективний аналіз текстів (записаних на дошці).

а) Котик Мурчик – наш голубчик. Лапки м’якенькі, зубки гостренькі, вушка чуткі, вуса довгі, шубка шовкова.

б) На даху спала кішка. Коло неї сіла пташка. Пташко, не сиди близько. Кішки хитрі.

в) Кіт — корисна свійська тварина. Він ловить мишей.

  • Про що говориться у кожному з текстів? ( Про кота.) Це у них спільне.

  • Що дізнаємося з першого тексту? ( Яка зовнішність, звички Мурчика). Це опис.

  • Що говориться про кішку у другому реченні? (Кішка спала на даху. Біля неї сіла пташка.) Це розповідь. Повідомляється, що відбулося, яка пригода сталася.

  • Про що довідалися з третього тексту? (Кіт приносить користь.) це міркування. У тексті пояснюється, чому саме кіт — корисна тварина.

  • Які бувають тексти?

Висновок. Є тексти – описи, тексти – розповіді та тексти – міркування.

Фізкультхвилинка.

Сірий котик міцно спав,

навіть пісню не співав.

Та нарешті він проснувся

і довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

та чистенько умиватись.

Порозчісував він вуса

довгі – довгі, русі – русі.

Зуби й кігті нагострив

й до комірчини побрів.

Й ми, як котик, відпочили,

щоб зміцніли наші сили.

  1. Розгляд таблиці.

Використовуємо:

Розповідь, якщо Опис, Міркування,

відповідаємо якщо відповідаємо якщо відповідаємо

на запитання на запитання на запитання

що відбулося? який? чому?

  1. Робота з підручником.

а) Вправа 104.

— Про кого розповідається у двох текстах?

б) Словникова робота.

(Використати малюнок зайця).

Заєць – невеликий звірок, гризун, має довгі задні ноги і довгі вуха.

  • Біжить по долині в сіренькій кожушині.

  • Влітку сірий, взимку білий.

Каліграфічна хвилинка.

єць им яг ць заєць одягає

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Тренувальні вправи.

а) Вправа 104.

— Знайдіть другий абзац розповіді.

— Замість якого слова вжито він?

— Спишіть другий абзац розповіді, записуючи слово заєць.

б) Звуко – буквений аналіз слова заєць.

з , а , й , е , ц

зе , а, є, це, мякий знак

У слові 2 склади.

  1. Творча робота.

Вправа 105.

  • Прочитайте запитання і дайте відповідь.

  • Запишіть текст, доповнивши міркування.

(Виховний момент: про допомогу тваринам взимку).

  1. Розвиток мовлення.

Вправа 106.

а) Бесіда за змістом тексту.

Про кого розповідається у тексті?

Якого віку був хлопчик?

Як був одягнений Гнатко?

Чому діти кликали Гнатка?

Куди побіг хлопчик?

б) Вибіркове списування.

Спишіть опис м’яча.

4. Робота з ребусами.

Див. «Цікава граматика», с. 45 (б, д, е). (Ведмідь, заєць, лисиця).

V. Підсумок уроку.

  • Про що ви дізналися на уроці?

  • З яких частин складається текст?

  • Який текст можна назвати описом, розповіддю, міркуванням?

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 107, с. 54.

Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-міркування й тексту-опису 👍

Мета: ознайомити дітей з видами текстів, їх характерними особливостями; вчити визначати вид тексту, розрізняти їх між собою, складати текст-міркування і текст-опис; розвивати вміння працювати з текстом; виховувати уважність, спостережливість. Обладнання: малюнок зайця. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1.

Перевірка домашнього завдання (вправа 103) Завдання 2 перевірити у вигляді змагання на найбільш виразне читання. Завдання 3, 4 перевірити усно фронтально. – Що таке текст? – Із яких частин

складається текст? – Як виділяються частини тексту на письмі?

2. Робота із загадкою Довгі вуха має, Швидко в лісі стрибає. (Заєць) – За якими ознаками ви впізнали зайчика? Учитель звертає увагу дітей на зайчика на малюнку. – Ще за якими ознаками можна впізнати зайця? 3. Робота зі словниковим словом – Запишіть слово заєць.

На що в написанні цього слова необхідно звернути особливу увагу? – Підкресліть літері є та ь. – Складіть звукову модель цього слова, поділіть його для переносу. III. Повідомлення теми й мети уроку – Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які бувають тексти, чим вони :хожі та чим

різняться.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу 1. Колективна робота (вправа 104) Завдання 1 опрацювати усно. Як висновок – додатковий теоретичний матеріал (С. 52). – То які ж види текстів бувають?

Завдання 2, 3 опрацювати самостійно. Завдання 4 опрацювати колективно на дошці. 2. Гра “Знавці” (усно) – Визначте вид тексту. Обгрунтуйте.

1) Настала весна. Зазеленіли дерева. Дні стали довшими, а ночі коротшими. Прилетіли перелітні птахи.

У полях починається сівба. 2) Лиска була проворна й красива. Шкурка аж вилискує, вушка стирчать, хвіст пухнастий з білим кінчиком.

Ступає повільно, м’яко, до всього придивляється, прислухається. 3. Самостійна робота (вправа 105) Перевірка – індивідуальне опитування. – Який вид тексту у вас вийшов? – А чому його не можна віднести ні до опису, ні до розповіді? Чим він відрізняється? – Це – текст-міркування.

Він має особливу будову: складається із твердження і доказів на підтримку чи заперечення цього твердження. – Прочитайте, яке твердження містить наш твір. – А які докази ми навели? – А ще які види тексту ви знаєте? 4. Фізкультхвилинка V. Закріплення та систематизація знань 1. Робота в парах (вправа 106) – Якого виду цей текст? Доведіть.

Завдання 2 і 3 опрацювати самостійно. Перевірка: опитування пари. – Як ще точніше визначити вид цього тексту? {Текст-розповідь З елементами опису) 2. Підготовка до виконання домашнього завдання (вправа 107) – Прочитайте завдання. Чи будете ви його списувати? – А що ви запишете в зошит? – Особливу увагу при списуванні зверніть на слова казці, звірі.

Зверніть увагу на слова в рамочці. (У середині цих слів ь не пишемо, хоча м’якість чуємо.) – Додатково визначте вид тексту. VI. Підсумок уроку – Що ви дізналися про написання слова заєць? – Які види текстів ви знаєте? – Чим відрізняється текст-опис від тексту-розповіді? – А що таке текст-міркування?

VII. Домашнє завдання Додатковий теоретичний матеріал на с. 52, вправа 107.

Текст-розповідь. Складання розповіді за малюнками

Тема. Текст-розповідь. Складання розповіді за малюнками

Мета: поглибити знання учнів про текст-розповідь; закріпити вміння визначати тему тексту, добирати заголовки; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 40, с. 24)

— Прочитайте основну частину.

— Прочитайте кінцівку.

— Прочитайте, про що ви повідомили в зачині, щоб зміст основної частини став повнішим.

2. Самостійна робота

— Прочитайте текст. Про що в ньому йдеться?

— Чи є в тексті недоліки? Виправте їх.

— Виправлений текст запишіть. 

Журавлик

Восени хлоп’ята знайшли в кущах журавля. А в журавля було поранене крило. Хлоп’ята принесли журавлика в село. І хлоп’ята довго лікували журавлика, і журавель видужав.

3. Перевірка виконаного завдання

— Що таке текст?

— Які типи текстів за метою мовлення ви знаєте?

— До якого типу належить записаний вами текст?

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо роботу над текстом, будемо складати розповідь за малюнками, визначати частини тексту; з’ясуємо, яким типам текстів відповідають запропоновані у вправах частини.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Слухаємо і розуміємо (вправа 42, с. 25)

— Прослухайте текст.

— До якого типу текстів він належить?

— Про що йдеться на початку тексту?

— Про що повідомляється далі?

— Чим завершується текст?

— Поясніть значення слів: настромлюється, нанизується.

2. Каліграфічна хвилинка

Якщо сядемо красиво,

То напишемо на диво —

Чисто, рівно і красиво.

Раз, два, три, чотири, п’ять —

Починаємо писать.

Ручку вправо поверніть,

Зошит вправо покладіть

І рівненько напишіть.

 

Як звірі готуються до зими.

— Які тварини готуються до зими?

— Вам цікаво дізнатися, як до зими готуються ховрах, водяний щур, сич? 

3. Робота над текстом (вправа 43, с. 25)

— Прочитайте речення.

— Доведіть, що це текст.

— Який заголовок ви можете запропонувати до цього тексту?

— Цей текст можна поділити на частини. У першій частині зазначається, про що йтиметься далі.

— Прочитайте першу частину, або зачин тексту.

— Знайдіть частину, в якій розкривається думка, висловлена в зачині.

— Це друга частина, або основна частина тексту.

— У якій частині підсумовується сказане? (У третій)

— Прочитайте цю частину. Це кінцівка.

— Який це текст?

— Спишіть текст, позначаючи його частини цифрами.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення і систематизація отриманих знань

1. Робота над текстом (вправа 44, с. 26)

— Прочитайте заголовок тексту.

— Про що можна дізнатися із заголовка?

— Прочитайте текст. Визначте його тему.

— Прочитайте запропоновані у підручнику кінцівки.

— Яка з них найбільше відповідає цьому тексту? (От яка бешкетниця!)

— Доведіть свою думку.

2. Словникова робота

— Поясніть значення слів поцупити, забаритися.

— Знайдіть у тексті речення з цими словами.

— Запишіть його в зошити, розставляючи наголоси у словникових словах.

3. Розвиток мовлення (вправа 41, с. 24–25)

— Розгляньте малюнки.

— Кого ви на них бачите?

— Дайте їм імена, а тваринці можна придумати кличку.

— Які слова потрібно вживати у розповіді, щоб не повторювати кожного разу імена дітей? (Вони, діти, друзі)

— Об’єднайтеся у групи і спробуйте скласти розповідь за малюнками.

— Пам’ятайте про основні частини тексту.

4. Звітування груп. Виправлення типових помилок

5. «Попрацюймо разом!» (вправа 45, с. 26)

— Прочитайте частини текстів.

— Які з них можуть бути зачинами, а які кінцівками?

— Чому ви так уважаєте?

— Яким текстам відповідають запропоновані частини?

VI. Підсумок уроку

— Над яким типом тексту працювали на уроці?

— З яких частин складається текст-розповідь?

— Яку роль виконує кожна частина тексту?

VII. Домашнє завдання

Вправа 46, с. 26.

— Випишіть кілька цікавих зачинів із українських народних казок.

РМ № 12-13. Контрольний письмовий твір розповідного характеру про виконання автором улюбленої справи в художньому стилі

Урок № ____ Дата: __________

Тема уроку: РМ № 12-13. Контрольний письмовий твір розповідного характеру про виконання автором улюбленої справи в художньому стилі

Мета уроку:

сформувати вміння чітко й послідовно розповідати про улюблений процес праці, дотримуючись вимог художнього стилю;

розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічного й образного мислення;

виховувати національну самосвідомість, любов до України

Тип уроку: розвиток мовлення

Обладнання: підручник, зошити для контрольних робіт, чернетки, пам’ятка «Як працювати над твором процесу праці в художньому стилі», приклад твору

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Назвіть типи мовлення української мови. Який тип мовлення слід обрати для інформування про процес праці? Чому? (Розповідь, бо в ній говориться про послідовне виконання конкретних дій, дається відповідь на питання «що робить особа?»).

  2. Пригадайте основні частини розповіді (Вступ, розвиток дії, завершення)

  3. Чи зустрічалися ви коли-небудь із текстами-розповідями про процес праці? Де? (У кулінарних книгах, інструкціях, довідниках садівника).

  4. Яка мета цих текстів? (Дати рекомендації, як правильно щось виготовити).

  5. Елементи яких типів мовлення доречно поєднати у тексті-розповіді про процес праці? (Опис природи, приміщення, зовнішності людини; роздум).

  6. Пригадайте і назвіть стилі мовлення. (Розмовний, науковий, офіційно-діловий, публіцистичний, художній ).

  7. У якому стилі можна скласти розповідь про виконання автором улюбленої справи? (У науковому, діловому, художньому).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

Без сумніву, кожен із вас, діти, спостерігав за тим, як хтось із членів вашої сім’ї виконує домашню роботу. Та і самим доводилося справлятися із дорученням по дому чи виготовляти якусь річ. Хоча й виникають труднощі під час роботи, але швиденько ми їх долаємо і милуємося наслідком праці. А чи маєте результати, якими можете похвалитися? можливо, серед нас уже є професіонали у якійсь справі?

  • Із якою домашньою роботою ви можете впоратися без проблем?

  • А чи треба нам знати, як приготувати обід, як полагодити паркан, як зв’язати шкарпетки?.. Для чого?

Правильно, діти, усі наші знання ми можемо використати в будь-який час, а от коли не вміємо чогось зробити, доведеться вчитися. Знання ніколи не бувають тягарем. Тож правильно говорить народ: «Що знаєш, що вмієш, за плечима не носити».

ІV. Оголошення теми й мети уроку

Відкрийте зошити, запишіть дату і тему сьогоднішнього уроку.

Про ваші вміння я заговорила не випадково, бо на занятті будемо ділитися власними спостереженнями над процесом праці, будемо формувати вміння чітко й послідовно розповідати про трудові процеси, дотримуючись вимог стилю, розвиватимемо навички роботи із довідковою літературою, згадаємо про ремесла українців та багато іншого. І все це буде сприяти розширенню нашого світогляду.

Ми у своєму житті дуже часто спостерігаємо за працею людей чи виконуємо певну роботу самі. А як описати процес праці? Сьогодні на уроці ви навчитеся робити це правильно, грамотно, змістовно та красиво.

Спочатку послухайте пояснення про те, що таке процес праці.

V. Підготовка до роботи над твором

Процес праці — сисТема уроку послідовно виконуваних трудових операцій, яка обов’язково має певний результат — вихідний продукт. Найдоцільнішою формою поінформування про процес праці є розповідь. Речення тексту будуються так: «відоме» — вказівка на діючу особу та на час виконання певних дій, «нове» — вказівка на дію.

Наприклад: Спочатку матуся ретельно промивала пшеницю й відварювала до м’якості разом із родзинками.

Розповідь про трудовий процес може бути складена в науковому, діловому та художньому стилях.

  • Розглянути пам’ятку «Як працювати над твором процесу праці в художньому стилі». Запам’ятати особливості побудови висловлювань, що містять опис трудового процесу.

Як працювати над твором процесу праці в художньому стилі

  1. У вступній частині твору вкажіть на особу, що виконує роботу, і зазначте назву трудової дії.

  2. В основній частині твору, описуючи безпосередньо процес праці, обов’язково дотримуйтесь чіткої послідовності виконання дій, використовуючи при цьому спеціальні слова (спочатку, потім, пізніше, затим, насамкінець та ін.).

  3. Під час опису трудового процесу вживайте слова, що аналізують виконувані операції. Наприклад: працювати швидко, легко, серйозно, спокійно, творчо, цікаво, зосереджено, вправно; праця успішна, благородна, відповідальна, напружена, нелегка, плідна, радісна, сумлінна.

  4. З метою створення тексту-опису процесу праці в художньому стилі використовуйте художні засоби (епітети, метафори, порівняння тощо).

  5. Пам’ятайте, що основною метою художнього опису трудового процесу є характеристика людини під час роботи та її ставлення до праці.

Я дуже люблю малювати. У вільну хвилину сідаю за улюблену справу.

Нещодавно мама купила мені різнокольорові олівці, фарби та білий папір. Спочатку з простим олівцем у руці обмірковую майбутній малюнок. Згодом у справу вже підключаються кольорові олівці чи фарби. Усім подобаються мої малюнки.

Одного дня тато вирішив зробити настінну виставку моєї творчості. Усі підтримали його ідею. Вона стала прикладом для моєї подруги. Софія теж запропонувала удома наклеїти на стіні свої найкращі малюнки.

Рідні радіють моїм успіхам. На день народження брат подарував мені велику книгу з малювання. Вона стала моїм незамінним помічником. Вчить малювати тварин, рослини, людей. Розповідає багато цікавого про художнє мистецтво, яке так захопило мене.

VІ. Складання письмового твору розповідного характеру про виконання автором улюбленої справи в художньому стилі

VІІ. Самостійна робота учнів над контрольним письмовим твором розповідного характеру про виконання автором улюбленої справи в художньому стилі на чернетках

VІІІ. Переписування робіт до зошиту для контрольних робіт

ІХ. Підбиття підсумків уроку

Х. Домашнє завдання

Дописати контрольний письмовий твір розповідного характеру про виконання автором улюбленої справи в художньому стилі

Твори 6 клас » Сторінка 2 » Допомога учням

Твори 6 клас » Сторінка 2 » Допомога учням

Завантаження. Зачекайте, будь-ласка…

     Нещодавно у наш клас завітала дівчинка. Вона була новенькою. Звуть її Софія.     Спочатку не знала, що сказати, ніяковіла, пекла раків. Почувалася не у своїй тарілці. Дівчатка самі почали розпитувати Софію. Спершу вона соромилася, але згодом усе минулося. У

Категорія : Твори 6 клас

    У мене є дві найкращі подруги.    З Олесею я дружу з першого класу. Вона, як Попелюшка, добра та працьовита. Завжди доводить справу до кінця, виконує домашнє завдання, допомагає мамі доглядати молодшого братика. Також я дружу з Діаною. Вона розумна і товариська. Іноді вона

Категорія : Твори 6 клас

  У Софійки виникла чудова ідея, котру вирішила втілити в життя. Одного дня вона прийшла у клас і промовила: — Привіт, друзі. — Привіт. — Я маю чудову ідею як прикрасити наше шкільне подвір’я. Давайте розфарбуємо шкільний паркан у жовто-блакитний колір. — Залюбки. Це дуже гарна ідея. —

Категорія : Твори 6 клас

  Зустрілись дві подруги Настя і Софія. Почали розмовляти. Настя запитала: — А як ти провела літні канікули? — Я відпочивала у дитячому таборі. Він розташований у горах Карпатах. Ми побували на цікавих екскурсіях. Там познайомилась із новими людьми, знайшла гарних друзів з інших міст. — Ти

Категорія : Твори 6 клас

    Наша класна кімната знаходиться на другому поверсі.    Висота приміщення близько трьох метрів. Три великих вікна виходять на східну сторону. Денне освітлення є достатнім. Стіни жовтого кольору. Приміщення просторе і сонячне.    Парти нові,

Категорія : Твори 6 клас

  Важко бути самотнім, тому усі прагнуть мати друга. Тоді постає питання: яким має бути друг?   На мою думку, подруга вже з першої розмови повинна привернути мою увагу, запасти мені в серце. Бути ввічливою, щирою, не ображати інших. Хлібом і сіллю у нашій дружбі має бути гарне ставлення,

Категорія : Твори 6 клас

   Наш клас працює на всі заставки.   Учні на олімпіаді з української мови та літератури б’ються як риба об лід. Але на інших уроках буває так, що хтось може заварити кашу. Інколи тягнуть кота за хвіст, коли приходиться відповідати біля класної дошки.    Хоч всі ми

Категорія : Твори 6 клас

  Я люблю свою матусю. Адже вона так піклується про мене, теж мене дуже любить.  Матуся розрадить, коли я засмучена. Неодмінно допоможе зробити домашнє завдання. Ночі не доспить, коли я занедужаю. Вчить бути працьовитою, не байдикувати. А ще я люблю її чудові страви, адже це така

Категорія : Твори 6 клас

  Прийшла щедра осінь. Принесла повні міхи урожаю.   Ліс повен грибів, після дощу вони ростуть густо-густо. У садах дозріли яблука і виноград, груші. На городах виросли морква, картопля, гарбузи, капуста та багато інших овочів. Багатий урожай заповнить комори. Звісно, дорослі приготують

Категорія : Твори 6 клас

       Оголошення. 20 вересня відбудеться екскурсія у ______________. Запрошуються учні 6-А класу. Усім бажаючим зібратися перед школою о 9-00 годині. Із собою мати 50 гривень.

Категорія : Твори 6 клас

    Усі ми люди… Коли говорять «будь людиною» , розуміють порядність, чесність, доброту, співчутливість, безкорисливість, совісність та багато інших хороших рис.     Людина наділена розумом, вона може керувати своєю поведінкою. Совість підказує цей правильний

Категорія : Твори 6 клас

     Людяність – це дуже широке поняття.      Воно включає в себе любов, увагу до людини. Проявляється у повсякденних непомітних вчинках. Побігти в аптеку за ліками для хворого, розрадити у важку хвилину, не лишити на самоті, приділити частину свого часу.

Категорія : Твори 6 клас

— Доброго дня! — Доброго дня! — Я хочу стати читачем шкільної бібліотеки. Що для цього потрібно мати? — Формуляр читача. — Що це таке? — Це картка користувача, яка містить відомості про читача, а також інформацію про книги і відмітки про їх отримання та

Категорія : Твори 6 клас

   Українська мова є дуже мелодійною, вона чарівно вплітається в пісні. В одних розповідається про красу нашого краю. В інших нащадкам передалася слава наших прадідів-козаків. Є пісні про чарівні людські почуття та переживання.    Пісня заспокоює, розрадить, подарує мрію. Так

Категорія : Твори 6 клас

  Український народ дуже співочий.  Тому, напевно, нема такої мами, котра б не наспівувала своїй маленькій дитині чарівну колискову пісню, її ще називають колисанка. А їх наш народ знає безліч. Вони можуть бути про все чудове : сонце, зайчика, сон. З тваринок найчастіше в таких піснях

Категорія : Твори 6 клас

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *