Природознавство 1 клас Тема. Значення природи для життя людини
Природознавство 1 клас Тема. Значення природи для життя людини
- Подробности
- Категория: Природознавство 1 клас
- Опубликовано: 08.10.2016 06:17
- Автор: Безносенко Діана
Тема. Значення природи для життя людини
Мета: розкрити значення природи в житті людини; розширювати світогляд, збагачувати словниковий запас учнів; формувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, вміння бачити красу природи; вміння порівнювати, робити висновки; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Які предмети називаються природними, а які — рукотворними? Наведіть приклади.
— Чи залежить життя людини від природи? Що дає природа людині?
— На ці питання ми дамо відповідь на сьогоднішньому уроці.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Бесіда про значення природи для людини
— Нас оточує безліч різних предметів і речей. Більшість із них людина виготовила з природних матеріалів.
— Давайте згадаємо, як деякі предмети прийшли до нас.
— Чим, наприклад, була булочка на початку свого шляху? (Зерном)
— Хто допоміг зернятку стати булочкою? (Людина)
— Могло б зернятко вирости без допомоги природи?
— Чим був альбом і звідки він прийшов до нас? (Був деревом, прийшов з лісу.)
— Хто допоміг йому стати альбомом? Що допомогло дереву вирости?
— Завдяки кому і чому ми маємо всі ці і багато інших предметів? (Завдяки людині і природі, завдяки природним багатствам.)
— Природа створює всі умови, щоб людина могла жити.
— Чи можна тварин і рослини назвати природними багатствами?
— Я вам показуватиму предмет, а ви спробуйте визначити багатство природи, яке брало участь у виготовленні цього предмета.
Предмети: вовняні нитки, макарони, йогурт, ножиці, крейда, масло, дошка для різання хліба, олівець.
— Відгадайте загадку.
• Навесні веселить,
Влітку холодить,
Грибами, ягодами обдаровує,
Восени засинає,
Навесні знову оживає. (Ліс)
— Яким є значення лісу для людини?
Орієнтовні відповіді:
• Ліс — це зелене вбрання нашої Землі. Ми милуємося красою лісу.
• Там, де ліс, завжди чисте повітря.
• Ліс — це комора, що щедро віддає свої дари: горіхи, гриби, ягоди.
Висновок. Природа дає людині тепло, світло, повітря, воду та їжу. Люди виготовляють з природних матеріалів предмети вжитку. А ще ми милуємося красою природи. Природа вчить нас бути добрими.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 26–27)
— Розгляньте уважно малюнок на с. 26.
— Що дає природа людині? Складіть речення.
— Робота в парах
— Поясніть, як ви розумієте народну мудрість: «Хто полю годить, тому жито родить».
— Якій людині природа дає найбільше дарунків?
— Розгляньте малюнок на с. 27.
— Що ви бачите на малюнку? Складіть речення.
— Розкажіть, як природа вчить людей бути добрими. Наведіть власні приклади.
Висновок. Природа — це Сонце, вода, повітря, Земля, рослини, тварини. Людина тісно пов’язана з природою і сама є її частиною. Житло, їжу та всі предмети вжитку можна отримати тільки з природних матеріалів.
2. Гра «Доповни речення»
Природу необхідно берегти, тому що…
V. Підсумок уроку
— Що таке природа?
— Що дає природа людині?
— Природа нашої планети дарує нам життя. Бережіть природу!
— Гра «Можна — не можна»
— Діти, уявіть, що ви опинилися в лісі. Пригадаймо, як слід там поводитися і чого не можна робити. Я називаю дію, а ви плескайте в долоні, якщо це можна робити, і мовчіть, якщо — ні.
Можна:
• саджати квіти, рослини;
• охороняти рідкісні рослини;
• обгороджувати мурашники;
• милуватися красою природи;
• підгодовувати птахів;
• прибирати місце відпочинку.
Не можна:
• ламати гілки дерев;
• рвати багато квітів;
• збивати гриби ногами;
• ловити метеликів;
• ловити жаб;
• руйнувати павутиння.
Природознавство 1 клас Тема. Значення природи для життя людини
Тема. Значення природи для життя людини
Мета: розкрити значення природи в житті людини; розширювати світогляд, збагачувати словниковий запас учнів; формувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, вміння бачити красу природи; вміння порівнювати, робити висновки; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Які предмети називаються природними, а які — рукотворними? Наведіть приклади.
— Чи залежить життя людини від природи? Що дає природа людині?
— На ці питання ми дамо відповідь на сьогоднішньому уроці.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Бесіда про значення природи для людини
— Нас оточує безліч різних предметів і речей. Більшість із них людина виготовила з природних матеріалів.
— Давайте згадаємо, як деякі предмети прийшли до нас.
— Чим, наприклад, була булочка на початку свого шляху? (Зерном)
— Хто допоміг зернятку стати булочкою? (Людина)
— Могло б зернятко вирости без допомоги природи?
— Чим був альбом і звідки він прийшов до нас? (Був деревом, прийшов з лісу.)
— Хто допоміг йому стати альбомом? Що допомогло дереву вирости?
— Завдяки кому і чому ми маємо всі ці і багато інших предметів? (Завдяки людині і природі, завдяки природним багатствам.)
— Природа створює всі умови, щоб людина могла жити.
— Чи можна тварин і рослини назвати природними багатствами?
— Я вам показуватиму предмет, а ви спробуйте визначити багатство природи, яке брало участь у виготовленні цього предмета.
Предмети: вовняні нитки, макарони, йогурт, ножиці, крейда, масло, дошка для різання хліба, олівець.
— Відгадайте загадку.
• Навесні веселить,
Влітку холодить,
Грибами, ягодами обдаровує,
Восени засинає,
Навесні знову оживає. (Ліс)
— Яким є значення лісу для людини?
Орієнтовні відповіді:
• Ліс — це зелене вбрання нашої Землі. Ми милуємося красою лісу.
• Там, де ліс, завжди чисте повітря.
• Ліс — це комора, що щедро віддає свої дари: горіхи, гриби, ягоди.
Висновок. Природа дає людині тепло, світло, повітря, воду та їжу. Люди виготовляють з природних матеріалів предмети вжитку. А ще ми милуємося красою природи. Природа вчить нас бути добрими.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 26–27)
— Розгляньте уважно малюнок на с. 26.
— Що дає природа людині? Складіть речення.
— Робота в парах
— Розкажіть своєму сусідові по парті, що вам найбільше подобається в природі. Де ви любите відпочивати на природі? Якими дарами природи ви користуєтеся?
— Поясніть, як ви розумієте народну мудрість: «Хто полю годить, тому жито родить».
— Якій людині природа дає найбільше дарунків?
— Розгляньте малюнок на с. 27.
— Що ви бачите на малюнку? Складіть речення.
— Розкажіть, як природа вчить людей бути добрими. Наведіть власні приклади.
Висновок. Природа — це Сонце, вода, повітря, Земля, рослини, тварини. Людина тісно пов’язана з природою і сама є її частиною. Житло, їжу та всі предмети вжитку можна отримати тільки з природних матеріалів.
2. Гра «Доповни речення»
Природу необхідно берегти, тому що…
V. Підсумок уроку
— Що таке природа?
— Що дає природа людині?
— Природа нашої планети дарує нам життя. Бережіть природу!
— Гра «Можна — не можна»
— Діти, уявіть, що ви опинилися в лісі. Пригадаймо, як слід там поводитися і чого не можна робити. Я називаю дію, а ви плескайте в долоні, якщо це можна робити, і мовчіть, якщо — ні.
Можна:
• саджати квіти, рослини;
• охороняти рідкісні рослини;
• обгороджувати мурашники;
• милуватися красою природи;
• підгодовувати птахів;
• прибирати місце відпочинку.
Не можна:
• ламати гілки дерев;
• рвати багато квітів;
• збивати гриби ногами;
• ловити метеликів;
• ловити жаб;
• руйнувати павутиння.
Значення природи для життя людини — Уроки — Вчитель вчителю — Каталог статей
Тема. Значення природи для життя людини
Мета: розкрити значення природи в житті людини; розширити світогляд; збагачувати словниковий запас учнів; формувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, уміння бачити красу природи, порівнювати, робити висновки; виховувати спостережливість.
І. Організаційний момент
Вправа «Погода»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були сьогодні опади?
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Діти, ви любите подорожувати?
- Сьогодні ми вирушимо у подорож просторами нашої Батьківщини, щоб дізнатися про багатства природи та їх значення для життя людини. Нам сьогодні стануть у пригоді вміння спостерігати і знання про природу, які ми отримали на попередніх уроках.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Вступна бесіда
- Нас оточує багато різних предметів і речей. Згадайте, як деякі предмети прийшли до нас.
- Булочка чим була на початку свого шляху? (Зерном)
- Хто допоміг зернятку стати булочкою? (Людина)
- Могло б зернятко вирости без допомоги природи?
- Альбом чим був і звідки прийшов до нас? (Був деревом, прийшов із лісу)
- Хто допоміг йому стати альбомом? Що допомогло дереву вирости?
- Завдяки кому і чому ми маємо всі ці та багато інших предметів? (Людині й природі)
На дошці з’являється слово «багатства»
- Про які саме багатства говоритимемо сьогодні на уроці? (Про багатства природи)
На дошці з’являється слово «природи»
БАГАТСТВА ПРИРОДИ
- Дослідження «Що таке багатства природи?»
– Діти, чи любите ви досліджувати?
- Я пропоную вам зараз перетворитися на дослідників і з’ясувати, що саме належить до багатств природи, яку роль відіграють природні багатства в нашому житті, як людина використовує ці багатства. Під час нашого дослідження ми робитимемо позначки на дошці.
- Природа створює всі умови, щоб людина могла жити. Відгадайте загадки, з’ясуйте, що потрібно для життя людині.
Ти весь світ обігріваєш і втоми не знаєш,
Посміхаєшся у віконце і звуть тебе усі … (сонце).
- Що сонце дає людині? (Світло і тепло) Слова прикріплюються на дошці.
- Про яку силу природи йдеться?
Летить коник, басує.
Полем-долем пустує.
Ніхто його не впіймає
І ніхто не загнуздає. (Про вітер)
На дошці прикріплюю слово «вітер».
- Де людина використовує силу вітру? (Слайд Вітрильний спорт, млин)
- Що тече, не зупиняється? (Вода)
- Що шумить без вітру? (Вода)
- У чому дірки не вивертиш? (У воді)
На дошці прикріплюю таблички «вода», «течія річки».
- Де людина використовує воду? (На слайді: готує їжу; пере; умивається; поливає рослини; річками пересувається водний транспорт.)
- Назвіть професії людей, яким для роботи потрібна вода.
- Хочете дізнатися про ще одне значення води, вітру і сонячного світла? (Перегляд слайдів про отримання електрики)
- На великих річках будують ГЕС, на яких отримують електрику. Використання води дає можливість під великим натиском обертати лопаті гідротурбіни, що приводять у дію генератори, а вони, у свою чергу, виробляють електроенергію.
- На річці Дніпро побудована ДніпроГЕС, ми отримуємо електрику з цієї станції. (Головний енерговузол регіону).
- У містах побудовані ТЕС. У котельних теплових електростанціях отримують водяну пару високого тиску, спалюючи в топках кам’яне вугілля, природний газ або торф. Пара обертає турбіни, сполучені з генераторами. Відпрацьовану пару і гарячу воду використовують для обігрівання будинків.
- Що потрібно використовувати на ТЕС, щоб у нас було світло? (Корисні копалини – торф, кам’яне вугілля, природний газ.)
На дошці – підземні комори.
- Але ТЕС значно забруднюють довкілля, тому людина почала шукати інші джерела енергії – вітер і сонце, побудувала вітряні млини (вітряки) і сонячні батареї, що найменше забруднюють природу.
Вітряки (використання вітру у виробництві електроенергії) – один із найбільш екологічно чистих способів. Вітряки зазвичай установлюють на височинах і пагорбах, на відкритих просторах, де навколишні об’єкти – такі, як будівлі або дерева, — не є перешкодою вітру.
Сонячні батареї розташовують на даху, вони поглинають сонячну енергію і завдяки цьому виробляють електроенергію.
- Отже, для отримання чого людина використовує сили природи? (Для тримання електрики)
- Робота над загадками (Слайди 7-11)
Навесні веселить,
Влітку холодить,
Грибами, ягодами обдаровує,
Восени засинає,
Навесні знову оживає. (Ліс)
- Чому ми дружимо з лісом?
- Для чого він людям потрібний? (Ліс – наше багатство, це зелене вбрання нашої Землі. Там, де ліс – завжди чисте повітря. Ліс – це будинок для звірів та птахів. Ліс – це наш друг: затримуючи вологу, він допомагає людині вирощувати хороший урожай. Ліс – це комора, що щедро віддає свої дари: горіхи, гриби, ягоди. )
- Чи можна тварин і рослини назвати природними багатствами?
На дошку прикріплюються таблички «тварини» і «рослини».
- Яких свійських тварин знаєте?
- Відгадайте загадки.
- Звірята рогаті, 3. Величезний на зріст,
Та ще й бородаті, Пишним віялом хвіст.
Ходять пастись в лози. До колін борода.
Хто? Вгадайте! (Кози) Що за горда хода!
- Хоч годинника не має, По усьому двору.
Вранці він нас піднімає. Розганяє дітвору.
Кожен прокидається — Порозгонив і зник.
З сонечком вітається. (Півень) Був це, діти, … (індик)
- . Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
- Отже, на дошці є всі природні багатства. Перерахуйте їх.
- Що станеться, якщо природні багатства зникнуть?
- Що потрібно робити, щоб цьому зарадити?
Гра «Назви, з чого це зроблено»
Я вам буду показувати предмет, а ви спробуйте визначити багатство природи, яке «брало участь» у виготовленні цього предмета. (Вовняні нитки, макарони, йогурт, ножиці, крейда, масло, дошка для різання хліба, олівець.)
- . Підсумок уроку
Висновок. Уявити людину поза природою неможливо – без повітря, води, співу пташок, аромату луків, шелесту листя. Усе це щедро дарує нам природа, а натомість просить тільки дбайливого,доброго ставлення. Діти, бережіть природу!
Значення природи для життя людини. Бережливе ставлення до природи.
______________
Тема. Значення природи для життя людини. Бережливе ставлення до природи.
Мета: розкрити значення природи в житті людини; розширювати світогляд; збагачувати словниковий запас учнів; формувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, уміння бачити красу природи, порівнювати, робити висновки; розповісти учням про необхідність бережливого ставлення до природи; підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати, примножувати природні багатства; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення; закріплювати правила поведінки в природному середовищі; виховувати спостережливість.
Обладнання: предметні малюнки, записи на дошку, загадки, робочий зошит.
Тип уроку: засвоєння нових знань на основі набутих умінь і навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Діти, ви любите подорожувати?
Сьогодні ми вирушимо у подорож просторами нашої Батьківщини, щоб дізнатися про багатства природи та їх значення для життя людини. Нам сьогодні стануть у пригоді вміння спостерігати і знання про природу, які ми отримали на попередніх уроках.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
Нас оточує багато різних предметів і речей. Згадайте, як деякі предмети прийшли до нас.
— Булочка чим була на початку свого шляху? (Зерном)
— Хто допоміг зернятку стати булочкою? (Людина)
— Могло б зернятко вирости без допомоги природи?
— Альбом чим був і звідки прийшов до нас? (Був деревом, прийшов із лісу.)
— Хто допоміг йому стати альбомом? Що допомогло дереву вирости?
— Завдяки кому і чому ми маємо всі ці та багато інших предметів? (Людині й природі)
На дошці з’являється слово «багатства».
— Про які саме багатства говоритимемо сьогодні на уроці? (Про багатства природи)
На дошці з’являється слово «природи».
БАГАТСТВА ПРИРОДИ
— Що таке природа?
— Якою буває природа?
— Як пов’язані жива і нежива природа?
На дошці — схема.
— Що станеться, якщо зникне певний чинник неживої природи?
Колись на планеті Земля існували мамонти, зараз їх немає. Але ми живемо!
Але, якщо зникнуть:
• вода, то…
• земля, то…
• повітря, то…
• сонце, то…
Висновок. Якщо зникне певний чинник неживої природи, не існуватиме життя на Землі.
2. Дослідження «Що таке багатства природи?»
— Діти, ви любите досліджувати?
Я пропоную вам зараз перетворитися на дослідників і з’ясувати, що саме належить до багатств природи, яку роль відіграють природні багатства в нашому житті, як людина використовує ці багатства. Під час нашого дослідження ми робитимемо позначки на дошці.
Природа створює всі умови, щоб людина могла жити. Відгадайте загадки і з’ясуйте, що потрібно для життя людині.
Ти весь світ обігріваєш і втоми не знаєш,
Посміхаєшся у віконце і звуть тебе усі… (сонце).
— Що сонце дає людині? (Світло і тепло)
На плакат прикріплюють таблички «світло» і «тепло».
— Про яку силу природи йдеться?
Летить коник, басує.
Полем-долем пустує.
Ніхто його не впіймає
І ніхто не загнуздає. (Про вітер)
На плакаті прикріплюють табличку «вітер».
— Де людина використовує силу вітру? (Вітрильний спорт, млини)
• Що тече, не зупиняється? (Вода)
• Що шумить без вітру? (Вода)
• У чому дірки не вивертиш? (У воді)
На плакаті прикріплюють таблички «вода», «течія річки».
— Де людина використовує воду? (Готує їжу; пере; умивається; поливає рослини; річками пересувається водний транспорт.)
— Назвіть професії людей, яким для роботи потрібна вода.
— Хочете дізнатися ще одне значення води, вітру і сонячного світла? (Перегляд слайдів про отримання електрики.)
— На великих річках будують ГЕС, на яких отримують електрику.
Використання води дає можливість під великим натиском обертати лопаті гідротурбіни, що приводять у дію генератори, а вони, у свою чергу, виробляють електроенергію.
На річці Дніпро побудована ДніпроГЕС, ми отримуємо електрику з цієї станції. (Головний енерговузол регіону)
У містах побудовані ТЕС. У котельних теплових електростанцій отримують водяну пару високого тиску, спалюючи в топках кам’яне вугілля, природний газ або торф. Пара обертає турбіни, сполучені з генераторами. Відпрацьовану пару і гарячу воду використовують для обігрівання будинків.
— Що потрібно використовувати на ТЕС, щоб у нас було світло? (Корисні копалини — торф, кам’яне вугілля, природний газ)
Місця, де добувають корисні копалини, ми називатимемо підземними коморами.
На плакаті — підземні комори.
Але ТЕС значно забруднюють довкілля, тому людина почала шукати інші джерела енергії — вітер і сонце, побудувала вітряні млини (вітряки) і сонячні батареї, що найменше забруднюють природу.
Вітряки (використання вітру у виробництві електроенергії) — один із найбільш екологічно чистих способів. Вітряки зазвичай установлюють на височинах і пагорбах, на відкритих просторах, де навколишні об’єкти — такі, як будівлі або дерева, — не є перешкодою вітру.
Сонячні батареї розташовують на даху, вони поглинають сонячну енергію і завдяки цьому виробляють електроенергію.
Отже, для отримання чого людина використовує сили природи? (Для отримання електрики)
3. Робота над загадками
Навесні веселить,
Влітку холодить,
Грибами, ягодами обдаровує,
Восени засинає,
Навесні знову оживає. (Ліс)
— Чому ми дружимо з лісом?
— Для чого він людям потрібний?
Відповіді:
— Ліс — наше багатство.
— Ліс — це зелене вбрання нашої Землі.
— Там, де ліс, завжди чисте повітря.
— Ліс — це будинок для звірів і птахів.
— Ліс — це наш друг: затримуючи вологу, він допомагає людині вирощувати хороший урожай.
— Ліс — це комора, що щедро віддає свої дари: горіхи, гриби, ягоди.
— Чи можна тварин і рослини назвати природними багатствами?
До плаката прикріплюють таблички «тварини» і «рослини».
— Яких свійських тварин ви знаєте?
— Відгадайте загадки.
• Звірята рогаті,
Та ще й бородаті,
Ходять пастись в лози.
Хто? Вгадайте! (Кози)
• Хоч годинника не має,
Вранці він нас піднімає.
Кожен прокидається — .
З сонечком вітається. (Півень)
• По усьому двору
Розганяє дітвору.
Порозгонив і зник
Був це, діти… (індик).
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
— Отже, на плакаті є всі природні багатства.
— Що таке природні багатства?
— Що станеться, якщо природні багатства зникнуть?
— Що потрібно робити, щоб цьому зарадити?
— Я вам показуватиму предмет, а ви спробуйте визначити багатство природи, яке «брало участь» у виготовленні цього предмета.
Предмети: вовняні нитки, макарони, йогурт, ножиці, крейда, масло, дошка для різання хліба, олівець.
V. Підсумок уроку
Уявити людину поза природою неможливо — без повітря, води, співу птахів, аромату лугів, шелесту листя. Усе це щедро дарує нам природа, а натомість просить тільки дбайливого, доброго ставлення.
Значення природи для життя людини 👍, Науковий портал Predmety.in.ua
СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ
Урок 15
Тема. Значення природи для життя людини
Мета: розкрити значення природи в житті людини; розширювати світогляд; збагачувати словниковий запас учнів; формувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, уміння бачити красу природи, порівнювати, робити висновки; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
–
Яка температура повітря?– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Діти, ви любите подорожувати?
– Сьогодні ми вирушимо у подорож просторами нашої Батьківщини, щоб дізнатися про багатства природи та їх значення для життя людини. Нам сьогодні стануть у пригоді вміння спостерігати і знання про природу, які ми отримали на попередніх уроках.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
– Нас оточує багато різних предметів і речей. Згадайте, як деякі предмети прийшли до нас.
– Булочка чим була на початку свого шляху? (Зерном)
– Хто
допоміг зернятку стати булочкою? (Людина)– Могло б зернятко вирости без допомоги природи?
– Альбом чим був і звідки прийшов до нас? (Був деревом, прийшов із лісу.)
– Хто допоміг йому стати альбомом? Що допомогло дереву вирости?
– Завдяки кому і чому ми маємо всі ці та багато інших предметів? (Людині й природі)
На дошці з’являється слово “багатства”.
– Про які саме багатства говоритимемо сьогодні на уроці? (Про багатства природи)
На дошці з’являється слово “природи”.
2. Дослідження “Що таке багатства природи?”
– Діти, ви любите досліджувати?
– Я пропоную вам зараз перетворитися на дослідників і з’ясувати, що саме належить до багатств природи, яку роль відіграють природні багатства в нашому житті, як людина використовує ці багатства. Під час нашого дослідження ми робитимемо позначки на дошці.
– Природа створює всі умови, щоб людина могла жити. Відгадайте загадки і з’ясуйте, що потрібно для життя людині.
Ти весь світ обігріваєш і втоми не знаєш,
Посміхаєшся у віконце і звуть тебе усі… (сонце).
– Що сонце дає людині? (Світло і тепло)
На плакат прикріплюють таблички “світло” і “тепло”.
– Про яку силу природи йдеться?
Летить коник, басує.
Полем-долем пустує.
Ніхто його не впіймає
І ніхто не загнуздає. (Про вітер)
На плакаті прикріплюють табличку “вітер”.
– Де людина використовує силу вітру? (Вітрильний спорт, млини)
– Що тече, не зупиняється? (Вода)
– Що шумить без вітру? (Вода)
– У чому дірки не вивертиш? (У воді)
На плакаті прикріплюють таблички “вода”, “течія річки”.
– Де людина використовує воду? (Готує їжу; пере; умивається; поливає рослини; річками пересувається водний транспорт.)
– Назвіть професії людей, яким для роботи потрібна вода.
– Хочете дізнатися ще одне значення води, вітру і сонячного світла? (Перегляд слайдів про отримання електрики.)
– На великих річках будують ГЕС, на яких отримують електрику. Використання води дає можливість під великим натиском обертати лопаті гідротурбіни, що приводять у дію генератори, а вони, у свою чергу, виробляють електроенергію.
– На річці Дніпро побудована Дніпрогес, ми отримуємо електрику з цієї станції. (Головний енерговузол регіону)
– У містах побудовані ТЕС. У котельних теплових електростанцій отримують водяну пару високого тиску, спалюючи в топках кам’яне вугілля, природний газ або торф. Пара обертає турбіни, сполучені з генераторами. Відпрацьовану пару і гарячу воду використовують для обігрівання будинків.
– Що потрібно використовувати на ТЕС, щоб у нас було світло? (Корисні копалини – торф, кам’яне вугілля, природний газ)
– Місця, де добувають корисні копалини, ми називатимемо підземними коморами.
На плакаті – підземні комори.
– Але ТЕС значно забруднюють довкілля, тому людина почала шукати інші джерела енергії – вітер і сонце, побудувала вітряні млини (вітряки) і сонячні батареї, що найменше забруднюють природу.
Вітряки (використання вітру у виробництві електроенергії) – один із найбільш екологічно чистих способів. Вітряки зазвичай установлюють на височинах і пагорбах, на відкритих просторах, де навколишні об’єкти – такі, як будівлі або дерева, – не є перешкодою вітру.
Сонячні батареї розташовують на даху, вони поглинають сонячну енергію і завдяки цьому виробляють електроенергію.
– Отже, для отримання чого людина використовує сили природи? (Для отримання електрики)
3. Робота над загадками
Навесні веселить,
Влітку холодить,
Грибами, ягодами обдаровує,
Восени засинає,
Навесні знову оживає. (Ліс)
– Чому ми дружимо з лісом?
– Для чого він людям потрібний?
Відповіді:
– Ліс – наше багатство.
– Ліс – це зелене вбрання нашої Землі.
– Там, де ліс, завжди чисте повітря.
– Ліс – це будинок для звірів і птахів.
– Ліс – це наш друг: затримуючи вологу, він допомагає людині вирощувати хороший урожай.
– Ліс – це комора, що щедро віддає свої дари: горіхи, гриби, ягоди.
– Чи можна тварин і рослини назвати природними багатствами?
До плаката прикріплюють таблички “тварини” і “рослини”.
– Яких свійських тварин ви знаєте?
– Відгадайте загадки.
– Звірята рогаті,
Та ще й бородаті,
Ходять пастись в лози.
Хто? Вгадайте! (Кози)
– Хоч годинника не має,
Вранці він нас піднімає.
Кожен прокидається –
З сонечком вітається. (Півень)
– Величезний на зріст,
Пишним віялом хвіст.
До колін борода.
Що за горда хода!
По усьому двору
Розганяє дітвору.
Порозгонив і зник.
Був це, діти,… (індик).
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
– Отже, на плакаті є всі природні багатства.
– Що таке природні багатства?
– Що станеться, якщо природні багатства зникнуть?
– Що потрібно робити, щоб цьому зарадити?
– Я вам показуватиму предмет, а ви спробуйте визначити багатство природи, яке “брало участь” у виготовленні цього предмета.
Предмети: вовняні нитки, макарони, йогурт, ножиці, крейда, масло, дошка для різання хліба, олівець.
V. Підсумок уроку
– Уявити людину поза природою неможливо – без повітря, води, співу птахів, аромату лугів, шелесту листя. Усе це щедро дарує нам природа, а натомість просить тільки дбайливого, доброго ставлення.
Значення природи в житті людини
Природа – це весь матеріальний світ Всесвіту, органічний і неорганічний. Але в побуті частіше вживається інше визначення, в якому під природою мають на увазі природне місце існування, тобто все, що було створено без людського втручання.
За весь час свого існування люди часто ставали винуватцями змін навколишнього середовища. Але роль природи в житті людей теж колосальна, і її не можна недооцінювати.
Зміст:
- Навколишнє середовище;
- Головне джерело споживчих благ;
- Залежність людини від природних умов;
- Естетичне і наукове значення.
Середовище проживання
Людина – частина природи, вона «виростає» з неї і існує в ній. Певний атмосферний тиск, земна температура, вода з розчиненими в ній солями, кисень – все це природний стан планети, який є оптимальним для людини.
Досить прибрати один з елементів «конструктора», і наслідки будуть плачевними.
А будь-яка зміна в природі може стати причиною кардинальних змін у житті всього людства. Саме тому твердження про те, що природа зможе існувати без людини, а людина без неї – ні, особливо актуальне.
Головне джерело споживчих благ
Предмети розкоші створені людьми, а ось першочергові потреби ми задовольняємо за рахунок природи. Саме навколишній світ дає нам все необхідне для існування: повітря, їжу, захист, ресурси. Природні ресурси залучені в багато сфер: будівництво, сільське господарство, харчову промисловість.
Ми вже давно не живемо в печерах, а воліємо упорядковані будинки. Перш ніж з’їсти те, що росте на землі, ми це обробляємо і готуємо. Ми не накриваємося шкурами тварин, а шиємо одяг з тканин, отриманих шляхом переробки природних матеріалів. Безсумнівно, багато з того, що дає планета, людина трансформує і покращує для комфортного життя.
Незважаючи на всю міць, людство не зможе розвиватися поза природою і без бази, яку вона нам надає.
Навіть в космосі, за межами Землі, людям доводиться використовувати перероблені природні блага.
Природа зі своїми ресурсами – це величезна лікарня, здатна зцілити від різних недуг. На основі рослин розроблені численні медичні препарати і косметичні засоби.
Часто для зміцнення здоров’я використовують ресурси практично в первозданному вигляді, наприклад в:
- фітотерапії;
- водолікуванні;
- брудолікуванні.
Залежність людини від природних умов
Довгі роки під впливом клімату, рельєфу, ресурсів формувалися звичаї, особливості діяльності, естетичні погляди і характер населення тієї чи іншої країни.
Можна сміливо заявити, що роль природи лежить в основі багатьох суспільних процесів. Навіть зовнішність людини залежить від регіону, з якого відбулися його предки.
Від погодних умов залежить здоров’я багатьох людей. Самопочуття та емоційний стан може змінюватися в залежності від:
- фаз місяця;
- активності сонця;
- магнітних бурь та інших явищ.
Рівень забруднення повітря, його вологість, температура, концентрація кисню – все це також може впливати на самопочуття людини. Наприклад, міські жителі після відпочинку біля річки відзначають поліпшення фізичного і психологічного стану.
Міста мільйонники, сучасні автомобілі, новітні технології – дивлячись на все це, здається, що людина навчилася успішно існувати поза природою. Насправді ж людство як і раніше залежить від умов, які не в силах змінити.
Наприклад, від кількості та стану природних ресурсів на території держави залежить її економіка.
Погодні умови визначають особливість будівель населеного пункту та умови життя. Така різноманітність національних кухонь виникла в результаті кліматичних особливостей регіонів, а також рослинного і тваринного світу.
Естетичне і наукове значення
Природа виступає в якості джерела найрізноманітнішої інформації, яка допомагає вибудовувати відносини з навколишнім світом. Завдяки даним, які зберігає планета, ми можемо знати, хто населяв Землю тисячі і мільйони років тому.
Сьогодні ми можемо якщо не запобігти природні катастрофи, то хоча б захистити себе від них. А деякі явища людина навіть навчився спрямовувати в свою користь.
Природа – грає важливу роль у вихованні і навчанні людини.
Дитину знайомлять з навколишнім світом, вчать захищати, оберігати і облагороджувати його. Без цього неможливий жоден освітній процес.
Не можна обійти стороною значення природи в культурному житті. Ми споглядаємо, милуємося, насолоджуємося. Це джерело натхнення письменників, художників і музикантів.
Це те, що діячі мистецтва оспівували і будуть оспівувати у своїх творіннях.
Багато хто впевнений, що краса і гармонія природи навіть надає зцілюючий вплив на організм. Хоча духовна складова не є першою необхідністю для життя населення, в житті соціуму вона грає найважливішу роль.
« Ознаки, зв’язок і відмінності живої і неживої природи Червневий ранок »Значення природи для життя людини.
Урок 2
Тема: Значення природи для життя людини.
Ключові компетентності:
навчально-організаційні: включається в роботу відразу після вказівки вчителя; співпрацює в парі;
загальномовленнєві: зосереджено слухає вчителя, відповідає на запитання за відомою моделлю; запитує про незрозуміле; з повагою звертається до вчителя, учнів;
загальнопізнавальні: виділяє в предметах певні ознаки.
інформаційно-комунікативна: будує усне монологічне висловлювання за відомою моделлю з опорою на власний досвід та почуту інформацію;
загальнокультурна: діє згідно з прийнятими правилами поведінки на уроці;
здоров’язбережувальна: дотримується санітарно-гігієнічних норм під час уроку;
громадянська: пояснює значення природи для життя людини;
соціальна: вчиться працювати в парі, підтримує чистоту в класі та своєму робочому місці.
Предметні компетентності
(конкретизовані навчальні цілі, очікувані результати):
Початковий рівень:
—пригадування учнями для чого ми вивчаємо природознавство;
Середній рівень:
—
Достатній рівень:
— розповідає про значення рослин і тварин, сонячного світла і тепла, повітря, води, ґрунту для людини.
Високий рівень:
— встановлення відповідностей між зображеннями об’єктів природи та предметами, які з них одержала людина.
План уроку
Читання вчителем вірша Н. Красоткіної «Твоє довкілля». Повідомлення вчителем теми уроку (Додаток 1).
Пригадування учнями для чого ми вивчаємо природознавство. Інтерактивна вправа «Бліц- інтерв’ю” (Додаток 2).
Розповідь вчителя про значення природи для життя людини. (Додаток 3).
Розповідь учнів про значення рослин і тварин, сонячного світла і тепла, повітря, води, ґрунту для людини. Інтерактивна вправа «Мікрофон». (Додаток 4).
Встановлення відповідностей між зображеннями об’єктів природи та предметами, які з них одержала людина.
Виконання завдання на картках. Робота в парі (хто з ким сидить за партою). (Додаток 5).
Підведення підсумків уроку вчителем.
Додаток 1
— Послухайте вірш Н. Красоткіної та спробуйте визначити тему нашого уроку:
Твоє довкілля
Все, що є у довкіллі, потрібне людині:
Всяка квітка дрібненька і зілля.
То ж турбуйся про все це довіку від нині,
Щоб було в нас прекрасним довкілля.
Бо завжди всіх зігріє нас сонечко любе,
Деревця в спеку тінню прикриє,
І травичка зелена тебе приголубить,
Вітерець, коли треба, повіє.
Джерельце дасть водички у світлу годину.
Нічка спати вкладе й заспокоїть.
А рослинка спасе від хвороби людину,
Подорожньому рани загоїть.
— Тема нашого уроку: «Значення природи для життя людини».
Додаток 2
Пригадування учнями для чого ми вивчаємо природознавство.
Інтерактивна вправа «Бліц- інтерв’ю»
Вчитель пропонує учням чітко та лаконічно відповісти на запитання: «Для чого ми вивчаємо природознавство?»
Додаток 3
— Розповідь вчителя про значення природи для життя людини.
Ми прийшли на цю землю, щоб жити, працювати, розвиватися, творити. Але ніколи не забуваймо про те, що кожен із нас і всі ми разом узяті – невід’ємна частинка матінки-природи. Без неї ми ніщо, бо обійтися ніхто з нас не може ані без води, ані без повітря, ані без сонця ані без її щедрих дарів, якими вона нас годує. Людина одержує від природи усе, що їй потрібно для життя: тепло, повітря, їжу, одяг, посуд, житло, меблі. Природа милує око, заспокоює та лікує.
Додаток 4
— Розповідь учнів про значення природи для життя людини.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Діти по черзі беруть мікрофон та висловлюють свою думку.
Зразки висловлювань:
«Рослини і тварини потрібні людині для того, щоб …»
«Сонячне світло і тепло потрібні людині для того, щоб …»
«Повітря, вода, ґрунти потрібні людині для того, щоб …»
Додаток 5
Встановлення відповідностей між зображеннями об’єктів природи та предметами, які з них одержала людина.
-Розгляньте малюнки. З’єднайте лінією об’єкт природи та предмет, який з нього одержала людина:
.