Урок розвитку зв’язного мовлення Краса осіннього парку. Твір на основі власних спостережень.
Урок № 24 розвитку зв’язного мовлення № 3
Краса осіннього парку. Твір на основі власних спостережень
4 клас 12.10.2015 року
Мета: закріплювати уміння добирати синоніми, епітети, порівняння; повторити частини мови; вчити складати план та художній текст за власними спостереженнями; розвивати спостережливість, увагу, фантазію, усне й писемне мовлення; виховувати почуття прекрасного, любов і дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: запис музики П.І. Чайковського «Пори року. Осінь», робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Відгадування загадки.
Мандрує вона гаєм,
Дарунки роздає,
Ось жовтий лист спадає,
І холодніш стає.
(Осінь)
— За якими ознаками ви відгадали пору року?
2. Бесіда.
— Пригадайте якомога більше рослин, які ви побачили в осінньому парку.
-Пофантазуйте, про що розповідала берізка (дуб, клен, ялинка, сосонка, горобина…).
— Про що співали пташки?
— На що скаржилася земля? -Поміркуйте, чому зникли комахи.
— Що вас найбільше вразило в осінньому парку?
— Визначте тему нашого уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо складати твір за темою «Краса осіннього парку». Підготуймося.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Проведення гри «Хто більше?».
— Хто за хвилину запише якнайбільше слів, що означають дії осені? (Одягає, звеселяє, походжає, малює, зриває, вплітає, чарує, милує.)
— Поясніть вислів «осінь чарує» (осінь малює, осінь походжає).
2. Робота над тлумаченням слів.
— Поясніть значення слів, добираючи синоніми.
Гай — ліс.
Розмаїтий — багатобарвний, кольористий, різнобарвний.
3. Доберіть до поданих дій потрібні слова.
Торкнулася лісу (осінь).
Співають журні пісні (птахи).
Стелить багатобарвну ковдру (осінній ліс).
Жовтіють (берези, липи}.
Вкривається багрянцем (клен).
Обвисає розкішними червоними гронами (горобина).
Розчісує коси берізкам (лагідний вітерець).
Перестукуються (дятли).
4. До поданих іменників доберіть по 2 — 3 найбільш виразних, на вашу думку, прикметників .
Наприклад.
Осінь — чарівна, золота, кольориста.
Вітер — лагідний, легенький, бадьорий, холодний, злий, поривчастий.
Птахи — дзвінкоголосі, перелітні, зимуючі.
Берізки — довгокосі, золотокосі, стрункі, білостанні.
Дерева — різнокольорові, багряні.
5. Придумайте порівняння до поданих слів. Запишіть.
Віти беріз, мов (золоті стрічечки).
Осінь, як (добра чарівниця).
Листочок клена, наче (гаряча червона зірочка).
Листя беріз, мов золоті монети.
Горобина палає, мов вогонь.
6. Орфографічна гімнастика. Пригадайте написання поданих слів. Впишіть пропущені букви.
Віт_рець, л_стівки, ч_рвоніє, з_мля, д_влюсь, ст._жина, дят_л, с_ничка, г_р_бець, зв_селяє, ч_рвоний, кл_нове.
Фізкультхвилинка
Ми — берізки і кленці.
В нас тоненькі стовбурці, (встати)
Ми в стрункі стаєм рядочки,
випрямляєм гілочки! (руки перед собою)
Дістаємо промінці, (руки вгору)
Ми стискаєм їх вогонь
в зелені своїх долонь, (стискання кулаків)
Хилять свіжі вітерці
вліво-вправо стовбурці, (нахили тулуба)
Ще й верхівки кожен ряд
нахиля вперед-назад. (вправи для шиї)
IV. Робота над написанням твору.
1. Повторення структури тексту.
— З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка.)
2. Робота в групах. Складання плану розповіді «Краса осіннього парку» на основі власних спостережень.
Орієнтовний план
1. Осінній день. Погода.
2. Мої відчуття.
3. Рослини парку восени.
4. Зустріч із пташками.
5. До зустрічі взимку!
3. Обмірковування тексту твору під музику П.І. Чайковського «Пори року. Осінь».
Складання усної розповіді «Краса осіннього парку».
4. Самостійне написання твору.
5. Самоперевірка.
6. Читання творів у класі (3 — 4 учні). Аналіз текстів.
V. Підсумок уроку.
— Про яку пору року ми говорили на уроці?
— Назвіть пори осені.
— Яку пору осені ви описували у своїх творах?
— Послухайте речення.
Щодня сіє похмуре небо дрібним дощиком, набігає злий вітер, кидається на всі боки, торкає оголені дерева.
— Яка пора осені описана? (Пізня осінь.)
— Який осінній місяць відповідає золотій осені, а який — пізній?
VI. Домашнє завдання.
Складіть три речення про осінні місяці.
Осінь у парку — Твір-опис, текст-розповідь про красу осіннього парку
загрузка…
Осінь — прекрасна пора. Мабуть, найкрасивіший період року. Всі дерева в парку одягнені в розкішні жовті кожушки. Земля встелена чудовим золотим килимом. Ступаєш по ньому — відчуваєш приємну м’якість під ногами. І чуєш приємний шелест яскравого листя. Так і хочеться впасти й заритися в цей дивовижний килим глибше, зануритися в море з листя з головою! Але озираєшся навколо та помічаєш інших перехожих. Розумієш, як безглуздо виглядатимеш в їхніх очах і стримуєшся…
Але іноді можна і дати волю своїм почуттям. Наприклад, якщо прогулюєшся парком з друзями. Для мене це найвеселіше проведення часу. І навіть легкий осінній дощик нездатний зіпсувати мій чудовий настрій.
Осінь у парку демонструє нам дивовижні метаморфози, що відбуваються в природі. Кожне дерево ніби палає вогнем. Різноманітність барв осені вражає. Особливо яскраво виглядає горобина. Грона її червоних ягід звисають, наче виноград. Дивовижна краса навкруги!
Поступово теплі деньки змінюються все більш прохолодними. Зникає привітне сонечко, і мій настрій погіршується. Бажання гуляти осіннім парком зникає…
Але я не дозволяю собі піддатися депресії та знаходжу розраду в теплі хатнього затишку. Порятунком стають улюблені фільми, книги, комп’ютер, рукоділля.
Подібні твори:
Твір «Краса осіннього парку»
Твір на тему «Осінь за вікном»
Твір-роздум на тему «Осінь»
Твір на тему «Осінній пейзаж»
Твір на тему «Осінь — найкраща пора року»
початкові класи все для вчителя початкових класів
Українська мова 4 клас тема УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ НА ОСНОВІ ВРАЖЕНЬ ВІД ЕКСКУРСІЇ «КРАСА ОСІННЬОГО ПАРКУ»
- Подробности
- Категория: Українська мова 4 клас
- Опубликовано: 04.09.2015 13:38
- Автор: Безносенко Діана
Мета: ознайомити учнів з осінніми змінами в природі; вчити висловлювати свої враження, використовуючи мовні засоби спілкування; збагачувати словниковий запас; розвивати вміння правильно будувати речення в монологічному і діалогічному мовленні; виховувати любов до природи, естетичне сприймання навколишнього.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Поетична сторінка
Ясне сонце не гріє
Холодок повіва,
Затихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить…
Лиш ялинка зелена
Серед лісу стоїть.
Грицько Бойко
— Якими барвами осінь розмалювала парк?
— Що вабить око в осінньому парку?
— Що викликає сум?
Хто в хустині червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може, дівчина маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчина там стала,—
Горобина виростала,
Ту хустину гаптувала
Щедра осінь золота.
М. Познанська
— З ким поетеса порівнює горобину?
— У якому значенні вжито слово хустина?
— Що означає слово гаптувала?
— Доберіть синоніми до цього слова.
2. Бесіда
— Чи співзвучні слова віршів із тим, що ви бачили в парку під час екскурсії?
— Що особливого помітили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці розвитку зв’язного мовлення ви будете вчитися складати твір на основі власних вражень від екскурсії, використовуючи мовні засоби спілкування.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота до складання твору
— Доберіть епітети до слова осінь. (Золота, чарівна, чаклунка)
— Доберіть антоніми до прикметників, що характеризують осінь.
Сумна — … (весела).
Тривожна — … (спокійна).
Буденна — …(святкова, урочиста).
Тепла — … (холодна).
— За якими деревами ви спостерігали в парку?
2. Створення словникової скарбнички
пожовкле шелестить тривожно
червоне тремтить урочисто
зелені стоять непокірно
кремезні танцюють весело
жовте опадають замріяно
золоті торкнулася непомітно
багряні красуються по-особливому
металевий дзвенить безшумно
пишні пливуть хороше
суха шумить казково
3. Робота в парах
— Опишіть свою рослину, використовуючи найвлучніші слова та вирази. А щоб легше було це зробити, використайте словникову скарбничку.
4. Усна побудова розповіді
5. Фізкультхвилинка
Осінній дощик крапотить,
Листок від холоду тремтить.
Краплина вдарила важка
І відірвала геть листка.
І закружлявся він в падінні.
Оглянув барви всі осінні,
Над ставом трішки покружляв —
Де впасти місце вибирав.
Та часу мало мав листок,
То й ліг в травичку під дубок.
Лежать там буде до весни
І бачити солодкі сни.
6. Запис твору в зошитах
7. Зачитування написаних творів
8. Виправлення типових мовних помилок
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого навчилися на цьому уроці?
— Якими потрібно бути під час екскурсії? Чому?
Твір Краса осіннього парку
Я чую, як тремтить землі хода
І бережу берізки ніжність.
Із поля чую дивний подив трав,
То їх доносить поцілунок вишні.
Влітку та навесні святкують багато народних та релігійних свят. Свято Івана-Купала святкують в середині літа, в найспекотнішу ніч. Воно бере початок з дуже давніх часів, коли наші предки поклонялись багатьом богам. Юнаки й дівчата ввечері йдуть на річку, запалюють там купальське вогнище, стрибають через нього. Дівчата плетуть вінки і пускають їх по воді. Дивляться, якою буде їхня доля, ворожать на вінках. У купальську ніч у лісі можна знайти квітку папороті й відкрити для себе всі закриті скарби. Це свято оповите легендами.
З кожним днем теплішає. От уже і сніг розтанув, і земля вкрилася свіжою зеленою травою. Постійно дме вітер, але він уже м’який, теплий, наповнений ароматом перших квітів. Пригріває сонечко, а у вітах дерев співають птахи, що повернулися з теплих країв. Бруньки набухли та от-от перетворяться на молоде листя. Заквітають вишні та абрикоси, розповсюджуючи навколо себе солодкий аромат. Скоро сади стоятимуть наче в білому тумані. Травень принесе першу весняну грозу та зливу, що напоїть землю живильною вологою. Весна – то час пробудження та оновлення природи, сповнене краси та радості.
відвертий — відвертість, вертіти
самокритичний — критикувати, критика, критичний
рішучий — нерішучий, рішучість, вирішувати
упевнений — певний, упевненість, упевнитися
немарнослівний — марнослівний, марнослів’я, марний, слово
самітник — сам, самотній, самітний
неуважний — увага, уважність, уважний
У нашому житті багато чудових свят. Усі вони веселі, радісні, красиві. Але є лише одне справді неповторне свято. Це Новий рік. У новорічну ніч люди вірять у чудеса, у здійснення найзаповітніших мрій. І ці мрії справді здійснюються. Я також кожного року загадую бажання. Звісно, вони постійно змінюються, адже я дорослішаю. Раніше я мріяла про іграшки, потім — про цікаві мультики й книжки. Але від наступного року я чекаю зовсім іншого. Якось на уроці з рідної мови ми писали твір на тему «Професія моїх батьків». Я написала про мою маму, яка працює лікарем. Написала, як вона рятує людей, допомагає долати хвороби. А потім замислилась над тим-, ким я буду, коли стану дорослою. Увечері я запитала в мами, як вона обрала свою професію. І вона відповіла, ЩЬ мріяла бути лікарем ще у дитинстві, коли лікувала ляльок. І тоді я згадала, що, граючись з моїми улюбленими іграшками, я завжди вдягаю їх у красиве вбрання, вмикаю музику й танцюю разом з ними. Так, я зрозуміла, що мені найбільше подобається танцювати. Кілька років тому я починала займатися бальними танцями, але потім залишила гурток. Тепер я твердо вирішила, що почну займатися знову. Звісно, є деякі труднощі. Поблизу нашого будинку немає гарної студії танцю. Але я вірю, що зможу знайти танцювальний гурток, де мене навчать правильно рухатися. І тоді я зможу скласти будь-який іспит з танцювального мистецтва. Отже, від наступного року я чекаю здійснення першого кроку у моїй майбутній професії. Я обов’язково стану відомою танцюристкою і буду дарувати людям радість. Адже немає нічого красивішого за повільні рухи танцюристів під звуки чарівної музики, коли сукні дівчат виблискують яскравими кольорами. У такі миті здається, що увесь світ стає світлішим і щасливішим. І справді, танець — це диво. Можливо, не менше за саму новорічну ніч.
Українська мова 4 клас УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ НА ОСНОВІ ВРАЖЕНЬ ВІД ЕКСКУРСІЇ «КРАСА ОСІННЬОГО ПАРКУ»
УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ НА ОСНОВІ ВРАЖЕНЬ ВІД ЕКСКУРСІЇ «КРАСА ОСІННЬОГО ПАРКУ»
Мета: ознайомити учнів з осінніми змінами в природі; вчити висловлювати свої враження, використовуючи мовні засоби спілкування; збагачувати словниковий запас; розвивати вміння правильно будувати речення в монологічному і діалогічному мовленні; виховувати любов до природи, естетичне сприймання навколишнього.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Поетична сторінка
Ясне сонце не гріє
Холодок повіва,
Затихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить…
Лиш ялинка зелена
Серед лісу стоїть.
Грицько Бойко
— Якими барвами осінь розмалювала парк?
— Що вабить око в осінньому парку?
— Що викликає сум?
Хто в хустині червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може, дівчина маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчина там стала,—
Горобина виростала,
Ту хустину гаптувала
Щедра осінь золота.
М. Познанська
— З ким поетеса порівнює горобину?
— У якому значенні вжито слово хустина?
— Що означає слово гаптувала?
— Доберіть синоніми до цього слова.
2. Бесіда
— Чи співзвучні слова віршів із тим, що ви бачили в парку під час екскурсії?
— Що особливого помітили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці розвитку зв’язного мовлення ви будете вчитися складати твір на основі власних вражень від екскурсії, використовуючи мовні засоби спілкування.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота до складання твору
— Доберіть епітети до слова осінь. (Золота, чарівна, чаклунка)
— Доберіть антоніми до прикметників, що характеризують осінь.
Сумна — … (весела).
Тривожна — … (спокійна).
Буденна — …(святкова, урочиста).
Тепла — … (холодна).
— За якими деревами ви спостерігали в парку?
2. Створення словникової скарбнички
пожовкле шелестить тривожно
червоне тремтить урочисто
зелені стоять непокірно
кремезні танцюють весело
жовте опадають замріяно
золоті торкнулася непомітно
багряні красуються по-особливому
металевий дзвенить безшумно
пишні пливуть хороше
суха шумить казково
3. Робота в парах
— Опишіть свою рослину, використовуючи найвлучніші слова та вирази. А щоб легше було це зробити, використайте словникову скарбничку.
4. Усна побудова розповіді
5. Фізкультхвилинка
Осінній дощик крапотить,
Листок від холоду тремтить.
Краплина вдарила важка
І відірвала геть листка.
І закружлявся він в падінні.
Оглянув барви всі осінні,
Над ставом трішки покружляв —
Де впасти місце вибирав.
Та часу мало мав листок,
То й ліг в травичку під дубок.
Лежать там буде до весни
І бачити солодкі сни.
6. Запис твору в зошитах
7. Зачитування написаних творів
8. Виправлення типових мовних помилок
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого навчилися на цьому уроці?
— Якими потрібно бути під час екскурсії? Чому?
Твір Краса осіннього парку — edufaq.ru
Осінній парк (твір-опис)Наш улюблений парк з усіх боків оточений водою. Він знаходиться на острові, який утворила річка, що протікає через місто. Щоб потрапити на той острів, треба перейти через невеликий затишний міст. І ти опиняєшся у дивному парку, а точніше, гідропарку. Тут є степовий куточок. Після будь-якої зливи в ньому не побачиш ні однієї калюжі: піщаний ґрунт швидко усмоктує вологу. Трави тут тверді, вони вже не зелені, як навесні або на початку літа, — вони коричневі або попелясто-сірі. Такими їх зробила осіння негода. Жовті квіти, що виділялися на зеленій траві, осінь перетворила на білі грудочки. Зате верби, що обрамляють цей куточок, щедро прикрасили своїм опалим жовтим листям прибережні води й сам берег.
Якщо йти уздовж берега островом, незабаром потрапиш до іншого куточка природи. Це починаються листяні посадки. Тополі ще зелені, але листя вже ніби неживе. Перші нічні заморозки зробили свою згубну справу. А от клени все більше нагадують золоті кулі. Золото під ними і на них навіть у похмурий день засліплює. Але є клени і з багряним листям. Це теж прикмета осені.
Варто пройти ще небагато далі, як починається зона вічної зелені, що непідвладна будь-яким осіннім примхам. Це ялинник — улюблене місце білок і сорок. Унизу, під хвойними деревами, на землі, — товста коричнева підстилка з опалої хвої. Навіть узимку, якщо немає снігу, крізь неї гордо зеленіють якісь рослини, що не бояться зими. Але ось і ялинник закінчується. І далі — березняк; світло від стовбурів ллється, білизна стовбурів особливо чітко вимальовується в похмурі дні. Лимонні листочки летять і летять сумним дощем. У повітрі пахне осіннім листям і грибною пріллю.
Великі різьблені листи дубів здаються лакованими. Між ними всюди лежать жолуді, але чомусь без капелюшків, а самі капелюшки розкидані трохи віддалік. Поруч з дубами в нашому парку ростуть каштани. Ми звернули увагу, що люди похилого віку збирають їх. Поцікавилися: що з ними роблять? Нам відповіли: годують кіз. А ще власники кіз набивають мішки опалим листям. Це теж прикмета осені. Кози поїдають листя з великим апетитом.
Утім, на апетит не скаржимося і ми. На пеньок, покритий, як скатертиною, жовтим кленовим листям, ми розкладаємо нехитру їжу. Немає нічого приємнішого, ніж сніданок в осінньому парку.
Есть Ответ: твір Краса осіннього парку
Гость:Осінній парк (твір-опис)Наш улюблений парк з усіх боків оточений водою. Він знаходиться на острові, який утворила річка, що протікає через місто. Щоб потрапити на той острів, треба перейти через невеликий затишний міст. І ти опиняєшся у дивному парку, а точніше, гідропарку. Тут є степовий куточок. Після будь-якої зливи в ньому не побачиш ні однієї калюжі: піщаний ґрунт швидко усмоктує вологу. Трави тут тверді, вони вже не зелені, як навесні або на початку літа, — вони коричневі або попелясто-сірі. Такими їх зробила осіння негода. Жовті квіти, що виділялися на зеленій траві, осінь перетворила на білі грудочки. Зате верби, що обрамляють цей куточок, щедро прикрасили своїм опалим жовтим листям прибережні води й сам берег. Якщо йти уздовж берега островом, незабаром потрапиш до іншого куточка природи. Це починаються листяні посадки. Тополі ще зелені, але листя вже ніби неживе. Перші нічні заморозки зробили свою згубну справу. А от клени все більше нагадують золоті кулі. Золото під ними і на них навіть у похмурий день засліплює. Але є клени і з багряним листям. Це теж прикмета осені. Варто пройти ще небагато далі, як починається зона вічної зелені, що непідвладна будь-яким осіннім примхам. Це ялинник — улюблене місце білок і сорок. Унизу, під хвойними деревами, на землі, — товста коричнева підстилка з опалої хвої. Навіть узимку, якщо немає снігу, крізь неї гордо зеленіють якісь рослини, що не бояться зими. Але ось і ялинник закінчується. І далі — березняк; світло від стовбурів ллється, білизна стовбурів особливо чітко вимальовується в похмурі дні. Лимонні листочки летять і летять сумним дощем. У повітрі пахне осіннім листям і грибною пріллю. Великі різьблені листи дубів здаються лакованими. Між ними всюди лежать жолуді, але чомусь без капелюшків, а самі капелюшки розкидані трохи віддалік. Поруч з дубами в нашому парку ростуть каштани. Ми звернули увагу, що люди похилого віку збирають їх. Поцікавилися: що з ними роблять? Нам відповіли: годують кіз. А ще власники кіз набивають мішки опалим листям. Це теж прикмета осені. Кози поїдають листя з великим апетитом. Утім, на апетит не скаржимося і ми. На пеньок, покритий, як скатертиною, жовтим кленовим листям, ми розкладаємо нехитру їжу. Немає нічого приємнішого, ніж сніданок в осінньому парку.
Сафари-парк Порт-Лимпн, заповедник диких животных и отель
600 акров для изучения
Мы открыты!
Все билеты необходимо бронировать заранее
Port Lympne Hotel & Reserve — крупнейший парк диких животных Кента. На нашем огромном участке площадью 600 акров обитает более 900 животных, включая самое большое стадо черных носорогов в Великобритании, западных низинных горилл, тигров, львов, леопардов и многих других.Скачать карту.
Сафари в Порт-Лимпне в настоящее время не проводятся для дневных посетителей. В результате в настоящее время вы не сможете увидеть наших жирафов, зебр, очковых медведей или любые другие виды, обитающие исключительно на африканском, южноамериканском или азиатском сафари.
Наше тщательно продуманное повторное открытие сопровождается новыми строгими процедурами по охране здоровья и безопасности. Мы понимаем, что ваше посещение парков будет отличаться от обычного, и мы спрашиваем, посещаете ли вы парки, чтобы соблюдать введенные нами ограничения.Все посетители обязаны нести ответственность за свое социальное дистанцирование, по возможности сохраняя дистанцию 2 метра от гостей из других домохозяйств и уважая безопасность и благополучие других посетителей и сотрудников.
Начиная с 24 -го 9 июля г. Напоминаем клиентам, что если они хотят покупать еду или напитки в закрытых пунктах приема пищи Parks, то действующие правительственные правила гласят, что они должны носить маску при входе в помещение. Маски для лица не обязательны ни в одном из ресторанов заповедника.
Если мы все внесем свою лепту, мы надеемся, что все скоро вернется в норму. Спасибо за сотрудничество. Узнать больше.
Обратите внимание: Льготные билеты и билеты для опекунов можно приобрести в Сторожке. Все остальные билеты необходимо бронировать заранее. Парк очень холмистый и может не подходить для некоторых инвалидов-колясочников — свяжитесь с нами для получения дополнительной информации.
Заказ билетов ,Меловой период: животные, растения и вымирание
Меловой период был последним и самым длинным отрезком мезозойской эры. Он длился около 79 миллионов лет, от незначительного вымирания, которое завершило юрский период около 145,5 миллионов лет назад, до вымирания мелово-палеогенового (K-Pg) вымирания, датированного 65,5 миллионами лет назад.
В раннем меловом периоде материки находились в совершенно другом положении, чем сегодня. Части суперконтинента Пангеи расходились.Океан Тетис все еще отделял северный континент Лавразия от южной Гондваны. Северная и Южная Атлантика все еще были закрыты, хотя Центральная Атлантика начала открываться в конце юрского периода. К середине периода уровень океана был намного выше; большая часть знакомого нам массива суши находилась под водой. К концу периода континенты были намного ближе к современной конфигурации. Африка и Южная Америка приняли свои отличительные формы; но Индия еще не столкнулась с Азией, а Австралия все еще была частью Антарктиды.
Части суперконтинента Пангея в конечном итоге разделились и стали континентами, которые мы знаем сегодня. (Изображение предоставлено USGS)Растения мелового периода
Одной из отличительных черт мелового периода было развитие и излучение цветковых растений. Самая старая из найденных на сегодняшний день окаменелостей покрытосеменных — это Archaefructus liaoningensis , обнаруженная Ге Сун и Дэвидом Дилчером в Китае. Похоже, что он больше всего похож на современное растение черного перца, и считается, что ему не менее 122 миллионов лет.
Раньше считалось, что насекомые-опылители, такие как пчелы и осы, эволюционировали примерно в то же время, что и покрытосеменные. Это часто приводилось как пример совместной эволюции. Новое исследование, однако, показывает, что опыление насекомыми, вероятно, было хорошо установлено до появления первых цветов. Хотя самая старая окаменелость пчелы была заперта в янтарной тюрьме всего около 80 миллионов лет назад, были обнаружены доказательства того, что пчелы или осы строили гнезда, похожие на ульи, в месте, которое сейчас называется Окаменевшим лесом в Аризоне.
Этим гнездам, найденным Стивеном Хасиотисом и его командой из Университета Колорадо, не менее 207 миллионов лет. Сейчас считается, что конкуренция за внимание насекомых, вероятно, способствовала относительно быстрому успеху и разнообразию цветковых растений. По мере того, как разнообразные формы цветов заманивали насекомых для опыления, насекомые приспособились к различным способам сбора нектара и перемещения пыльцы, создавая сложные коэволюционные системы, с которыми мы знакомы сегодня.
Имеются ограниченные доказательства того, что динозавры ели покрытосеменные.Согласно неопубликованному исследованию, представленному на ежегодном собрании Общества палеонтологии позвоночных в 2015 году, два копролита динозавров (окаменелые экскременты), обнаруженные в Юте, содержат фрагменты древесины покрытосеменных растений. Это, а также другие находки, включая раннемелового анкилозавра, у которого в кишечнике были окаменевшие плоды покрытосеменных, позволяют предположить, что некоторые палеозвери поедали цветущие растения.
Более того, форма некоторых зубов меловых животных предполагает, что травоядные паслись на листьях и веточках, сказала Бетси Крук, исследователь-волонтер из Полевого музея естественной истории в Чикаго.
Животные мелового периода
В меловой период более древние птицы взлетели, присоединившись к птерозаврам в воздухе. Происхождение полета обсуждается многими экспертами. В теории «деревья вниз» считается, что маленькие рептилии, возможно, эволюционировали в полет из планирующего поведения. Согласно гипотезе «земля вверх», полет мог развиться из способности маленьких тероподов прыгать высоко, чтобы схватить добычу. Перья, вероятно, произошли от ранних покровов тела, основной функцией которых, по крайней мере поначалу, была терморегуляция.
Конфуциусорнис размером примерно с ворону — самая ранняя из известных птиц с настоящим клювом. Он жил примерно через 10–15 миллионов лет после Археоптерикса, но, как и его ранний предок, все еще имел когтистые пальцы. Самцы обычно были крупнее самок и имели длинные узкие рулевые перья, которые они могли использовать для привлечения самок. Некоторые ученые задаются вопросом, был ли Конфуциусорнис прямым предком современных птиц. Вместо этого они предполагают, что это был двоюродный брат, который вначале пошел своим собственным путем.(Изображение предоставлено Эдуардом Сола Васкес)В любом случае очевидно, что птицы были очень успешными и широко разнообразились в течение мелового периода. Confuciusornis (125–140 миллионов лет назад) была птицей размером с ворону с современным клювом, но огромными когтями на концах крыльев. Iberomesornis , современник, размером с воробья, был способен летать и, вероятно, был насекомоядным. [Галерея изображений: Птичьи предки: динозавры, которые научились летать]
К концу юрского периода вымерли некоторые крупные зауроподы, такие как Apatosaurus и Diplodocus.Но другие гигантские зауроподы, включая титанозавров, процветали, особенно к концу мелового периода, сказал Крук.
Большие стада травоядных орнитисхий также процветали в меловом периоде, например, Iguanodon (род, включающий утконосых динозавров, также известных как гадрозавры ) , Ankylosaurus и цератопсы. Тероподы, в том числе Tyrannosaurus rex , оставались высшими хищниками до конца мелового периода.
Вымирание K-Pg
Около 65,5 миллионов лет назад почти все крупные позвоночные и многие тропические беспозвоночные вымерли в результате явного геологического, климатического и биологического события с мировыми последствиями. Геологи называют это событием вымирания K-Pg, потому что оно отмечает границу между меловым и палеогеновым периодами. Событие формально было известно как событие мелово-третичного периода (K-T), но Международная комиссия по стратиграфии, которая устанавливает стандарты и границы для геологической временной шкалы, теперь не одобряет использование термина третичный период.«К» происходит от немецкого слова «меловой период», Kreide .
В 1979 году геолог, изучавший слои горных пород между меловым и палеогеновым периодами, обнаружил тонкий слой серой глины, разделяющий эти две эпохи. Другие ученые обнаружили этот серый слой по всему миру, и тесты показали, что он содержит высокие концентрации иридия, элемента, который редко встречается на Земле, но часто встречается в большинстве метеоритов, сказала Крук в классе, который она преподавала на Coursera.org.
Также в этом слое есть признаки «потрясенного кварца» и крошечных стеклянных глобусов, называемых тектитами, которые образуются, когда порода внезапно испаряется, а затем немедленно охлаждается, как это происходит, когда внеземной объект ударяет Землю с большой силой.
Кратер Чиксулуб (CHEEK-sheh-loob) на Юкатане датируется именно этим временем. Площадь кратера составляет более 110 миль (180 километров) в диаметре, и химический анализ показывает, что осадочная порода в этом районе была расплавлена и смешана вместе под воздействием температур, соответствующих взрыву астероида на расстоянии около 6 миль (10 км) от земли. Земля в этот момент.
Когда астероид столкнулся с Землей, его удар вызвал ударные волны, мощные цунами и выбросило в атмосферу большое облако раскаленных камней и пыли, сказал Крук.Когда перегретые обломки упали обратно на Землю, они начали лесные пожары и повысили температуру.
«Этот дождь из горячей пыли поднял глобальную температуру на несколько часов после удара и приготовил живых животных, которые были слишком большими, чтобы искать убежища», — сказал Крук в классе. «Маленькие животные, которые могли укрыться под землей, под водой или, возможно, в пещерах или в больших стволах деревьев, возможно, смогли пережить этот первоначальный тепловой удар».
Крошечные фрагменты, вероятно, оставались в атмосфере, возможно, блокируя часть солнечного луча на месяцы или годы.По словам Крука, при меньшем количестве солнечного света растения и зависимые от них животные погибли бы. Кроме того, уменьшение количества солнечного света привело бы к снижению глобальной температуры, что нанесло бы ущерб крупным активным животным с высокими потребностями в энергии, сказала она.
«Более мелкие, всеядные наземные животные, такие как млекопитающие, ящерицы, черепахи или птицы, могли выжить в качестве падальщиков, питаясь тушами мертвых динозавров, грибами, корнями и разлагающимся растительным веществом, в то время как более мелкие животные с более низким метаболизмом выживали. лучше всех переждать катастрофу », — сказал Крук.
Есть также свидетельства того, что серия огромных вулканических извержений в ловушках Декана, расположенных вдоль тектонической границы между Индией и Азией, началась незадолго до границы события K-Pg. Вполне вероятно, что эти региональные катастрофы объединились, чтобы ускорить массовое вымирание.
Меловой период Климат
В меловой период мир был более теплым местом. На полюсах было прохладнее, чем на более низких широтах, но «в целом было теплее», — сказал Крук Live Science.По ее словам, эту идею подтверждают окаменелости тропических растений и папоротников.
Животные жили повсюду, даже в более холодных местах. Например, окаменелостей хадрозавра, относящихся к позднему меловому периоду, были обнаружены на Аляске.
Когда астероид упал, мир, вероятно, испытал так называемую «ядерную зиму», когда частицы блокировали многие солнечные лучи от падения на Землю.
Дополнительные ресурсы
Дополнительная информация от штатного писателя Лоры Геггель.Следуйте за ней в Twitter @LauraGeggel. Следите за Live Science @livescience, Facebook и Google+.
,