Я неповторний розповідь: НЕПОВТОРНІСТЬ КОЖНОЇ ЛЮДИНИ — ЛЮДИНА – дослідницький проект «Я — неповторний»

дослідницький проект «Я — неповторний»

Тема. Пізнаю себе. Практична робота: дослідницький проект «Я — неповторний»

Мета: формувати вміння пізнавати себе, свій стан, вчинки за допомогою тестів; виховувати бажання зміцнювати здоров’я, охо- роняти і берегти його.

ХіД УРОКУ

Вступне слово вчителя

Учитель. Кожна людина розгадує різні загадки. Найцікаві- ша загадка, яку ти розгадуватимеш усе життя, — ти сам. А ти весь час змінюватимешся зовні, пізнаватимеш довкілля. Щоразу тобі потрібно буде зрозуміти, яким ти став, чого досяг. Ти будеш здорові- шим, більш вольовим, краще розумітимеш близьких і друзів, будеш розрізняти добрі і погані вчинки.

життя ставатиме кращим, а ти будеш сильнішим, якщо вести- меш здоровий спосіб життя.

Робота з підручником

Виконання тесту (с. 71-72). Обговорення результатів.

Робота з приказками (С. 73).

Фізкультхвилинка

ХМАРИНКА

Хмаринка сонечко закрила, (Закрити обличчя руками.) Слізки срібні зронила.

Ми ті слізки пошукаєм, (Присідання.)

У травичці позбираєм,

Пострибаєм, як зайчата, (Стрибки.)

Потанцюємо ще трішки, (Танцювальні рухи.)

Щоб спочили ручки, ніжки. Всі веселі? От чудово! А тепер до праці знову.

Робота в зошиті (С. 63 № 4)

Дослідницький проект «Я — неповторний» Підготуйте розповідь по себе (твої захоплення, інтереси, досяг- нення, про що мрієте…). Доведіть, що кожен з вас — неповторний. Поміркуйте, допишіть.

Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось, спочатку… Поміркуйте!

У що може вірити людина, щоб життя стало кращим?

У чому для країни полягає цінність життя кожної людини?

Вправа «Мікрофон»

— Які риси характеру слід виробляти в собі, щоб бути успіш- ною людиною?

Висновок: людина не просто проживає своє життя, вона його бу- дує, створює.

Гра «Ворота долі»

Двоє дітей встають обличчям одне до одного, беруться за руки і піднімають їх — це «ворота долі». Решта дітей береться за руки так, щоб вийшов ланцюжок.

«Ворота долі» промовляють лічилку, а ланцюжок поволі проходить під ними.

Тра-та-та, тра-та-та — Відчиняємо ворота. Пропускаемо раз, Пропускаемо два, А на третій раз — Не пропустимо вас.

Із цими словами руки опускаються, ворота закриваються і про- понують тому, кого вони зловили, яку-небудь ситуацію. Спійма- на дитина повинна відповісти, як вчинить у цій ситуації. «Ворота долі» оцінюють відповідь від 1 до 10 балів, а потім пропускають дитину, і гра триває. Той, хто набрав найвищу кількість балів, зумів гідно пройти через випробування долі. (Доцільно попередити дітей, що «ворота долі» не повинні ловити одних і тих саме.)

Приклади ситуацій можна записати на дошці:

Ваші батьки переїхали, і ви опинилися у незнайомій школі.

Ви спізнилися на літак і не змогли поїхати з друзями в турис- тичну поїздку.

Ви накопичили гроші на що-небудь, про що мріяли, і втрати- ли їх.

Хто, на вашу думку, дає людині його долю?

Як ви думаєте, людина — господар своєї долі?

Чи знаєте ви людей, про яких говорять, що вони народилися у щасливій сорочці?

Хотіли б ви наперед дізнатися все про свою долю? Чи можли- во це?

Як ви думаєте, люди стали б щасливіше, якби могли наперед все про себе дізнатися?

Хотіли б ви змінити свою долю?

Як характер людини впливає на його долю?

Як виховання впливає на долю людини?

Хотіли б ви помінятися своєю долею з ким-небудь зі своїх то- варишів?

Що б ви порадили людині, яка не буває ніколи задоволена своєю долею?

Розкажіть про якого-небудь свого знайомого з цікавою долею.

6. Підсумок уроку

Що означає здоровий спосіб життя?

Як спосіб життя впливає на здоров’я людини?

Назвіть корисні звички здорового способу життя, яких вам ще слід набути.

Хто, на вашу думку, дає людині її долю?

Доведіть на прикладах, що людина — господар своєї долі.

дослідницький проект «Я — неповторний». Основи здоров’я, 4 клас

Тема. Пізнаю себе. Практична робота: дослідницький проект «Я — неповторний»

Мета: формувати вміння пізнавати себе, свій стан, вчинки за допомогою тестів; виховувати бажання зміцнювати здоров’я, охороняти і берегти його.

ХіД УРОКУ

Вступне слово вчителя

Учитель. Кожна людина розгадує різні загадки. Найцікаві- ша загадка, яку ти розгадуватимеш усе життя, — ти сам. А ти весь час змінюватимешся зовні, пізнаватимеш довкілля. Щоразу тобі по­трібно буде зрозуміти, яким ти став, чого досяг. Ти будеш здорові- шим, більш вольовим, краще розумітимеш близьких і друзів, будеш розрізняти добрі і погані вчинки.

життя ставатиме кращим, а ти будеш сильнішим, якщо вестимеш здоровий спосіб життя.

Робота з підручником

Виконання тесту (с. 71-72). Обговорення результатів.

Робота з приказками (С. 73).

Фізкультхвилинка

ХМАРИНКА

Хмаринка сонечко закрила, (Закрити обличчя руками.) Слізки срібні зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,         (Присідання.)

У травичці позбираєм,

Пострибаєм, як зайчата,       (Стрибки.)

Потанцюємо ще трішки,       (Танцювальні рухи.)

Щоб спочили ручки, ніжки. Всі веселі? От чудово! А тепер до праці знову.

Робота в зошиті (С. 63 № 4)

Дослідницький проект «Я — неповторний» Підготуйте розповідь по себе (твої захоплення, інтереси, досяг- нення, про що мрієте…). Доведіть, що кожен з вас — неповторний. Поміркуйте, допишіть.

Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось, спочатку… Поміркуйте!

У що може вірити людина, щоб життя стало кращим?

У чому для країни полягає цінність життя кожної людини?

Вправа «Мікрофон»

— Які риси характеру слід виробляти в собі, щоб бути успішною людиною?

Висновок: людина не просто проживає своє життя, вона його будує, створює.

Гра «Ворота долі»

Двоє дітей встають обличчям одне до одного, беруться за руки і піднімають їх — це «ворота долі». Решта дітей береться за руки так, щоб вийшов ланцюжок.

«Ворота долі» промовляють лічилку, а ланцюжок поволі прохо­дить під ними.

Тра-та-та, тра-та-та — Відчиняємо ворота. Пропускаемо раз, Пропускаемо два, А на третій раз — Не пропустимо вас.

Із цими словами руки опускаються, ворота закриваються і про- понують тому, кого вони зловили, яку-небудь ситуацію. Спіймана дитина повинна відповісти, як вчинить у цій ситуації. «Воро­та долі» оцінюють відповідь від 1 до 10 балів, а потім пропускають дитину, і гра триває. Той, хто набрав найвищу кількість балів, зумів гідно пройти через випробування долі. (Доцільно попередити дітей, що «ворота долі» не повинні ловити одних і тих саме.)

Приклади ситуацій можна записати на дошці:

Ваші батьки переїхали, і ви опинилися у незнайомій школі.

Ви спізнилися на літак і не змогли поїхати з друзями в турис- тичну поїздку.

Ви накопичили гроші на що-небудь, про що мріяли, і втратили їх.

Хто, на вашу думку, дає людині його долю?

Як ви думаєте, людина — господар своєї долі?

Чи знаєте ви людей, про яких говорять, що вони народилися у щасливій сорочці?

Хотіли б ви наперед дізнатися все про свою долю? Чи можливо це?

Як ви думаєте, люди стали б щасливіше, якби могли наперед все про себе дізнатися?

Хотіли б ви змінити свою долю?

Як характер людини впливає на його долю?

Як виховання впливає на долю людини?

Хотіли б ви помінятися своєю долею з ким-небудь зі своїх товаришів?

Що б ви порадили людині, яка не буває ніколи задоволена своєю долею?

Розкажіть про якого-небудь свого знайомого з цікавою до­лею.

6. Підсумок уроку

Що означає здоровий спосіб життя?

Як спосіб життя впливає на здоров’я людини?

Назвіть корисні звички здорового способу життя, яких вам ще слід набути.

Хто, на вашу думку, дає людині її долю?

Доведіть на прикладах, що людина — господар своєї долі.

 

Я неповторна особистість (1 варіант)

Я — неповторна особистість! Від цієї думки стає легко й радісно, адже у світі немає людини-копії, схожої на мене. Ніхто не може точно повторити моїх рухів, думок, написати моїми словами твір тощо. Це прекрасно!
Уявіть, що люди почнуть дублювати зовнішність та поведінку одне одного. Від цієї фантастичної картини стає моторошно. Світ переповнився б абсолютно однаковими людьми, які мали б однакові погляди на життя, захоплювались тими самими речами, читали тільки певні книги. Чи були б ми щасливі від того, що зникли б дискусії? Це ніби й добре, але як нудно стало б на нашій землі!
Перш за все постраждало б мистецтво. Задумав художник намалювати картину, створив шедевр, приніс у галерею, а там висить десь із двадцять точнісінько таких полотен.
Написав письменник книгу, а видавати її навіть сенсу немає: подібний твір давно лежить на полицях книгарень. І так усюди: однакова музика, штамповані фільми, повторювані скульптури… І ніякого польоту думки, фантазії, натхнення, ніякої оригінальності й самобутності.
Безумовно, світ прекрасний саме завдяки своїй розмаїтості. Різні галузі науки й освіти розвиваються тільки тому, що люди цікавляться неоднаковими питаннями й проблемами. Навіть на тій самій роботі часто потрібні люди з несхожим світоглядом.
Наприклад, у наукових та виробничих дискусіях народжуються нові ідеї, які сприятимуть розвитку певної галузі. Часто буває й так, що вчений робить певне наукове відкриття, а його колега, поглянувши на винахід з іншої точки зору, покращить і вдосконалить роботу попередника. Виходить, без неповторності неможливий прогрес!
Індивідуальність людини виявляється і в мистецтві. Скільки придумано різних технік малювання, виконання музичного твору, побудови архітектурних споруд! Скільки нових художніх форм у літературі! І кожен музикант, художник, скульптор, письменник зробив свій неповторний внесок в історію мистецтва. Так, ознайомившись із творчими доробками класиків, ми ніколи не переплутаємо композиції Моцарта й Баха, відзначимо оригінальність полотен Клімта й Далі, помітимо й порівняємо особливості авторського стилю Івана Франка й Лесі Українки. Поступ мистецтва відбувається завдяки новим ідеям неповторних талантів.
Що вже тоді казати про сферу почуттів! Неприродно, якби всім подобалися ті самі люди. Мрія про особисте щастя з рідною, духовно близькою людиною була б далекою і нездійсненною.
Тож цінуймо свою і чужу неповторність, поважаймо таланти інших людей і розвиваймо власні. Кожна думка, кожен новий погляд на звичне й застаріле має право на існування. Несхожість — це прекрасно!

дослідницький проект «Я — неповторний»»

Тема. Пізнаю себе. Практична робота: дослідницький проект «Я — неповторний» Мета: формувати вміння пізнавати себе, свій стан, вчинки за допомогою тестів; виховувати бажання зміцнювати здоров’я, охороняти і берегти його. 1. Вступне слово вчителя
Учитель. Кожна людина розгадує різні загадки. Найцікавіша загадка, яку ти розгадуватимеш усе життя, — ти сам. А ти весь час змінюватимешся зовні, пізнаватимеш довкілля. Щоразу тобі потрібно буде зрозуміти, яким ти став, чого досяг. Ти будеш здоровішим, більш вольовим, краще розумітимеш близьких і друзів, будеш розрізняти добрі і погані вчинки. життя ставатиме кращим, а ти будеш сильнішим, якщо вестимеш здоровий спосіб життя. 2. Робота з підручником 1) Виконання тесту (с. 71-72). Обговорення результатів. 2) Робота з приказками (С. 73). 3. Фізкультхвилинка Хмаринка сонечко закрила, (Закрити обличчя руками.) Слізки срібні зронила. Ми ті слізки пошукаєм,(Присідання.) У травичці позбираєм, Пострибаєм, як зайчата,(Стрибки.) Потанцюємо ще трішки,(Танцювальні рухи.) Щоб спочили ручки, ніжки. Всі веселі? От чудово! А тепер до праці знову.
4. Робота в зошиті (С. 63 № 4)
Дослідницький проект «Я — неповторний» Підготуйте розповідь про себе (твої захоплення, інтереси, досягнення, про що мрієте…). Доведіть, що кожен з вас — неповторний. Поміркуйте, допишіть. Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось, спочатку. Поміркуйте! • У що може вірити людина, щоб життя стало кращим? • У чому для країни полягає цінність життя кожної людини? Вправа «Мікрофон» — Які риси характеру слід виробляти в собі, щоб бути успішною людиною? Висновок: людина не просто проживає своє життя, вона його будує, створює.
5. Гра «Ворота долі»
Двоє дітей встають обличчям одне до одного, беруться за руки і піднімають їх — це «ворота долі». Решта дітей береться за руки так, щоб вийшов ланцюжок. «Ворота долі» промовляють лічилку, а ланцюжок поволі проходить під ними. Тра-та-та, тра-та-та — Відчиняємо ворота. Пропускаємо раз, Пропускаємо два, А на третій раз — Не пропустимо вас.

Із цими словами руки опускаються, ворота закриваються і пропонують тому, кого вони зловили, яку-небудь ситуацію. Спіймана дитина повинна відповісти, як вчинить у цій ситуації. «Ворота долі» оцінюють відповідь від 1 до 10 балів, а потім пропускають дитину, і гра триває. Той, хто набрав найвищу кількість балів, зумів гідно пройти через випробування долі. (Доцільно попередити дітей, що «ворота долі» не повинні ловити одних і тих самих.)

Приклади ситуацій можна записати на дошці: • Ваші батьки переїхали, і ви опинилися у незнайомій школі. • Ви спізнилися на літак і не змогли поїхати з друзями в туристичну поїздку. • Ви накопичили гроші на що-небудь, про що мріяли, і втратили їх. • Хто, на вашу думку, дає людині його долю? • Як ви думаєте, людина — господар своєї долі? • Чи знаєте ви людей, про яких говорять, що вони народилися у щасливій сорочці? • Хотіли б ви наперед дізнатися все про свою долю? Чи можливо це? • Як ви думаєте, люди стали б щасливіше, якби могли наперед все про себе дізнатися? • Хотіли б ви змінити свою долю? • Як характер людини впливає на його долю? • Як виховання впливає на долю людини? • Хотіли б ви помінятися своєю долею з ким-небудь зі своїх товаришів? • Що б ви порадили людині, яка не буває ніколи задоволена своєю долею? • Розкажіть про якого-небудь свого знайомого з цікавою долею. 6. Підсумок уроку — Що означає здоровий спосіб життя? — Як спосіб життя впливає на здоров’я людини? — Назвіть корисні звички здорового способу життя, яких вам ще слід набути. — Хто, на вашу думку, дає людині її долю? — Доведіть на прикладах, що людина — господар своєї долі.

Кожна людина неповторна, унікальна й особлива

Кожна людина неповторна, унікальна та особлива

Кожна людина неповторнаКожна людина неповторна

У школі на уроках фізики та біології вчать, що світ складається з матерії. Її можна виміряти або вивчити за допомогою приладів і наукових експериментів. Духовного та нематеріального світу для шкільних наук не існує. Разом з тим, всі згодні, що кожна людина неповторна, тобто унікальна та особлива.

Історія і культура всіх людських цивілізацій, починаючи від Стародавнього Вавилона й закінчуючи нашим часом, між тим, каже нам про зворотне. Не змовляючись між собою, всі світові культури та релігії в своїх міфах і священних книгах згодні між собою в тому, що, крім світу, в якому діють «закони природи», існує світ надприродний. Його не можна побачити та на нього ці самі закони не поширюються, а, навпаки, йому підкоряються.

Мені здається, що вченим просто невигідно визнавати існування в людині душі. Адже тоді доведеться визнати Бога та відповідальність перед Ним за свої погані й злі вчинки.

Іноді кажуть, що до тридцяти років у людини таке обличчя, яке їй дала природа. Після цього віку — таке, яке вона заслужила. Це означає, що зовнішній вигляд показує наш внутрішній світ, як дзеркало. Тут не допоможуть ніякі пластичні операції та дієти — «вік жінки дізнаються по виразу її очей».

Отже, кожна людина складається з душі й тіла, поєднуючи в собі земне й небесне, матеріальне та духовне. І це робить її неповторною, унікальною та особливою.

Неповторність людини

Приклад з класичної літератури

У англійського письменника Оскара Уайльда є роман «Портрет Доріана Грея». Доріан Грей був напрочуд вродливим юнаком, так що з нього навіть писали картини.

Одного разу, дивлячись на свій портрет, він сказав, що готовий продати душу дияволу в обмін на вічну молодість і красу. З тієї самої хвилини він раптом зробився гордим і злим. Він знищив свою кохану Сибіллу, став наркоманом, злодієм і взагалі пустився у всі тяжкі. Але жах! Всі його пороки стали відбиватися на тому самому портреті. Тож, дивлячись на нього, можна було бачити, як виглядає його власна душа. Одного разу його друг-художник побажав поглянути на цей портрет, і Доріану довелося вбити свого друга. Після цього особа на портреті, руки та вся фігура стали настільки огидні, що Доріан більше не міг бачити цього. Він схопив ніж і встромив його в полотно. В ту саму секунду він впав мертвим, а портрет засяяв своєю колишньою красою. Слуги тільки по одягу та прикрасам змогли впізнати в трупі потворного старого свого колишнього господаря.

Кожна людина отримує своє обличчя та своє тіло не як щось остаточне, раз і назавжди завершене, а скоріше, як вихідну точку, попередньо даний матеріал, пластична обробка та формування якого надається, довіряється, доручається її душі. Людина повинна жити в своєму тілі та творити його. А те, що вона переживає в душі, безпосередньо й неминуче відбивається в її тілі та в рисах її обличчя. Адже, як казав Ґете, «що всередині — те й зовні».

Таким чином, внутрішня потворність спотворює найкрасивіше обличчя. І навпаки, краса душі висвітлює та облагороджує навіть невдалі риси так, що вони стають непомітними.

Неповторність душі людини

Внутрішня гармонія, доброта, гідність, ідейне багатство, сила характеру, любляче серце й весела вдача — якщо все це ллється з очей, управляє рухами, хто бачить тоді математично неправильні риси, недосконалі фарби, недолік зовнішньої краси? Тоді дух панує над тілом; тоді прекрасна душа говорить з зовні некрасивого тіла — й тіло виражає це — роблячи його, негарне, красивим.

Людська душа є сутністю, абсолютно відмінною від тіла та від всього матеріального й стихійного. Душа має надприродне походження. Вона безсмертна, розумна, проста, не має форми та не підлягає всім тим вимірам, яким підлягає людське тіло.

Отже, душа людини — найвища цінність у всьому світі, дорожче її нічого немає. І вона неповторна.

Всі ми різні. І якщо люди з однаковими тілами бувають — це монозиготні близнюки, то людей з однаковими душами не існує. Ось чому кажуть, що кожна людина неповторна, унікальна й особлива.

Інші твори:

Твір на тему «Я — людина»

Твір на тему «Зовнішність людини»

Тема. Неповторність людини.

Тема. Неповторність людини.

Мета: показати дітям унікальність кожного учня, усвідомлення неповторності себе й оточення; дати можливість дітям порівняти ознаки людей, відшукати схожі риси та відмінності; пояснити, що таке неповторність, особливість; виховувати у дітей шанобливе ставлення до іншої людини не за те, що вона має певні видатні якості або такі якості, які подобаються нам, а просто тому, що вона має право бути іншою.

Обладнання: малюнки, підручники, листи А4, природний матеріал(каштани, горіхи, камінці), відеоматеріали, «чарівна скринька».

Тип уроку: урок формування і засвоєння нових знань і вмінь.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

— Здрастуйте ті, хто народився взимку

  • Хто народився осінньої днини!

  • Хто найдобріші!

  • Хто найсильніші!

  • Хто любить цукерки!

  • Кому було 5 років!

  • Кому було 6 років!

  • У кого гарний настрій!(встають по черзі ті, кого стосується вітання)

— Здрастуйте всі!

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

— А як давно кожному з вас говорили приємне, тобто компліменти?

Тому розпочнемо урок з психологічної розминки. Кожний повинен уважно подивитися на тих, хто поруч, і подумати, яка риса характеру чи звичка найбільше подобається і сказати комплімент. Кому зробили комплімент, повинен подякувати і зробити свій комплімент сусідові.

Усі люблять компліменти, кожна людина прагне набути власної значущості. Це дуже важлива властивість людської природи – бути оціненою як належить.

III. Повідомлення теми та мети уроку

Наш клас — шкільна родина, в якому живуть 25 «Я», але кожен з вас по-своєму унікальний і неповторний. Тому тема сьогоднішнього уроку присвячена унікальності, неповторності людей. Мета – довести ідею неповторності й унікальності кожної особистості, допомогти кожному з вас знайти в собі те, що відрізняє вас від інших.

IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота в групах (малюнки)

— Що таке унікальність, неповторність? Пропоную знайти відповідь на це запитання, звернувшись до матінки-природи.

1 група. Чим схожі кімнатні рослини? Чим вони різняться?

2 група. Чи можна сказати, що кошенята однакові?

3 група. Що ви бачите на цих фотографіях? Чим схожі зображені на них мушлі? Чим різняться?

4 група. Порівняйте кленові листочки. Вони однакові чи різні? Чому природа навіть на одному дереві не створила однакового листя?

5 група. Порівняйте хмарки. На що вони схожі? Чи бачили ви коли-небудь однакові хмари? Знайдіть відмінності однієї хмари від іншої. Зробіть висновок.

Висновок. У природі однакові об’єкти зустрічаються вкрай рідко.

2. Робота з підручником(ст.106-107)

Перегляд ілюстрації.

— З якої казки ці малюнки?

— Чим гидке каченя було схоже на інших каченят?

— Чим воно відрізнялося від інших?

— Як поставилися до нього мешканці пташиного двору?

— Як воно почувалося через це?

— Ким стало гидке каченя коли виросло?

— Що є спільного і чим відрізняють сніжинки?

Фізкультхвилинка

«Раз» — підняти руки вгору,

«Два» — нагнутися додолу,

Не згинайте, діти, ноги.

Як торкаєтесь підлоги.

«Три-чотири» — прямо стати,

Будем знову працювати.

Людина. Таке близьке і зрозуміле всім слово. І разом з тим які різні відтінки ми вкладаємо в його значення…

Щойно народжене дитя – уже людина. І малюк, і підліток, і юнак – людина. Один, виправдовуючи свої помилки, промовляє: «Я ж тільки людина». Про іншого, захоплюючись силою чи розумом, умілістю, величчю чи благородством, говорять: «Ото людина».

І я певна, що в кожному з вас є щось цінне, особливе, унікальне, цікаве й дивне. Тільки важко іноді в собі це побачити.

3. Вправа «Не хочу хвалитися, але я …».

Усі учасники тренінгу сідають у коло. Кожен з них по черзі називає своє ім’я та говорить фразу, яка починається словами «Не хочу хвалитися, але я …». Наприклад, «Не хочу хвалитися, але я гарно вишиваю», «Не хочу хвалитися, але я  добре граю на скрипці».

!!! Деяким дітям буває важко зорієнтуватися у своїх вміннях, тому важливо вчасно допомогти дитині.

4. Вправа «Гірка» Діти принесли па урок камінчики, каштани або горіхи.

— Візьміть дрібні предмети, принесені з дому. Розгляньте їх. Розкладіть їх за певною ознакою, наприклад за розміром. Доведіть, що навіть схожі предмети різняться. (Діти знаходять і розповідають про особливі прикмети, наприклад: камінці різні за кольором, розміром, формою.)

— Складіть усі предмети в одну гірку. Вийшла велика гірка з дрібних предметів. Різні каміння, каштани, горішки доповнюють одне одного, утворюючи ціле. Так само і ми з вами різні, але доповнюємо один одного.

5. Гра «Шикуйсь!»

— Пропоную вишикуватися — за зростом(хлопчики), за довжиною волосся(дівчата), за кольором волосся (всі).

— Подумайте про переваги високого і маленького зросту у кожній ситуації. (Діти наводять приклади.)

Людина може розвинути в собі деякі якості в результаті систематичних занять. Наприклад, заняття спортом розвивають силу, витривалість і спритність. Одна людина має право бути не такою, як інша, що суспільству дуже потрібні не лише такі люди, як, наприклад, ти, але і зовсім інші, не схожі на тебе. В одних професіях або одних
умовах будуть потрібні фізично сильні люди, а в інших фізична сила не мас значення, а винахідливість, уява стануть у пригоді. Є професії, в яких цінуються маленький зріст і невелика вага, — наприклад, важливою умовою при відборі перших космонавтів був
невисокий зріст. Юрій Гагарін був невисокого росту. Видатними акторами часто стають не занадто красиві люди, оскільки не всі герої фільмів і спектаклів — красені. Але таких «негарних» героїв нерідко любить уся країна.

6. Вправа «Мій двійник».

Кожен учасник отримує аркуш паперу А4. Необхідно скласти аркуш вертикально навпіл, а потім тільки руками, «вирізати» фігурку  — силует людини. Це й буде «Мій двійник». Після цього кожен учасник пише на фігурці своє ім’я, улюблену страву та місце відпочинку. На наступному етапі учасники встають зі своїх місць, підходять один до одного, знаходять тих, з ким у однакові одна або кілька позицій. Після цього учні повертаються на місця.

                                    Запитання для обговорення

    Чи є такі учасники, в яких однаковими є всі позиції?

    У кого збіглася одна позиція?

    У кого збіглися декілька позицій?

    Чи є учасники, в яких усі позиції різні?

    Що ми можемо сказати, аналізуючи цю вправу?

— Діти, а ще людина – розумна істота. Так, серед тварин теж немало кмітливих, наприклад дельфіни, собаки. Але тільки людина має справжній розум. Завдяки йому людство створило особливий світ – сучасні міста, шахти, метро, транспорт, техніку. Люди створюють дивовижні витвори мистецтва, розкривають таємниці Всесвіту, літають у космос. І кожна людина є неповторною, має свої здібності. Але щоб навчитися всьому цьому, вона повинна добре вчитися, наполегливо працювати. А оскільки ми люди і живемо серед людей, то ми повинні бути добрими, чесними, щирими, правдивими.

7. Гра «Закінчи речення». Метод «Кубування».

(на сторонах куба записані незакінчені речення, діти їх зачитують і дають відповіді)

— Я пропоную вам погратися з нашим кубиком і пояснити ситуації.

  • Якщо я ненавмисне зачепив перехожого, я повинен…

  • Коли я хочу звернутися з проханням, то я…

  • Коли я хочу запитати котра година, я …

  • Коли на моїх очах будуть ображати меншого, я …

  • Коли я побачу стареньку бабусю з важкою валізою, то я…

  • Якщо я випадково розіб’ю шибку м’ячем, то я…

Висновок. Кожна людина, кожен учень неповторний. Неповторність людини — це поєднання її здібностей, зовнішності і рис характеру.

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

Вправа «Мікрофон»

Учні беруть до рук велику букву Я і розповідають про себе, передаючи букву Я одне одному. Після виступу кожна дитина нагороджується оплесками класу.

Фрази, які можна використати у розповіді: люблю своїх рідних, вчуся в школі, маю друзів, маю багато захоплень.

Хвилинка – цікавинка. Вправа «Чарівна скринька».

— На землі жили і живуть мільярди людей, та ніколи не було і нема двох зовсім однакових людей. Кожна людина неповторна. У мене є ось така «чарівна скринька», у ній зараз знаходиться найцінніший скарб нашої планети Земля. Хто із вас хоче побачити його, може зазирнути, але поки, що не розповідайте товаришам, кого ви там побачили. (Діти по черзі поглядають у скриньку)

— Тож кого ви побачили у скриньці? (Діти називають себе, адже на дні скриньки – люстерко)

— Так у «Чарівному» дзеркалі ви побачили себе, людину – найцінніший скарб. Кожен із вас – неповторна особистість. Кожен із вас людина, яка живе сьогодні і саме такої як ви більше на цій землі немає і не буде. І яким буде ваше життя залежить лише від вас, адже ваша доля у ваших руках, людина – це коваль свого щастя.

Висновок. Ми всі різні, але у нас багато спільного.

VI. Підсумок уроку

— Подивіться одне на одного.

— Чи є серед вас хоч би двоє схожих одне на одного?

— Чи дізналися ви щось нове про своїх однокласників?

— Вам цікаво було відкрити нові риси характеру або здібності  у ваших однокласниках?

— Кожен учень нашого класу неповторний, має унікальне поєднання рис, прив’язаностей, інтересів. Таланти і якості кожного з вас роблять усіх учнів разом унікальним класом.

— А завершити наш урок я хочу віршем Любов Забашти «Людина починається з добра» покладеним на музику Олени Залевської.

Характеристика образів повісті Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки».

Тема уроку: Характеристика образів повісті Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки».

Мета уроку: систематизувати і закріпити знання учнів з теми,що вівчається.

Задачі уроку : — розкрити значимість образів Сергія і Митька у творі, їх роль у розкритті ідейного змісту повісті;

-розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість, вміння грамотно і послідовно висловлювати свої думки, судження;

-формувати кругозір, виховувати почуття любові до краси рідного краю, книги-мудрості життя, повагу до творчості Я.Стельмаха.

Формування УУД:

особистісних: стимулювання прояву інтересу до нового змісту навчального знання, розвиток уміння фіксувати зміни у вже наявних знаннях, емоційний мотив, позиційний мотив, розвиток прагнення до отримання високої оцінки;

регулятивних: слідувати заданій меті, бачити і виправляти помилки, адекватно сприймати оцінку дорослих і однолітків;

комунікативних: діяльність в рамках співпраці, вміння спілкуватися, чути і слухати;

пізнавальних: аналіз об’єкта з метою виділення ознаки, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, побудова логічних ланцюжків міркування.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Форма уроку: урок-подорож

Обладнання: підручники, ілюстрації, дошка, мультимедійний проектор.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя:

Доброго дня всім!

Рада вітати вас на нашому уроці.

Діти, з яким настроєм ви прийшли на урок?

Означте його одним прикметником:

(Добрий, гарний, зацікавлений, тривожний)

А тепер подаруймо одне одному усмішку, вона роз погодить наші душі, налаштує на добру роботу.

А урок у нас незвичайний.

Чому незвичайний, спитаєте ви?

Тому, що це буде урок-подорож.

ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку

Подорожувати ми будемо разом з головними героями повісті Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки» – Сергієм і Митьком.

Під час нашої подорожі ми будемо учитися характеризувати героїв, складати паспорт повісті, познайомимося з головними героями.

2. Робота з епіграфом.

Дружба –

Найнеобхідніше для життя.

Аристотель

3. Оголошення проблемного питання.

Проблемним питанням нашого уроку буде

ЯКА ЦЕ СПРАВЖНЯ ДРУЖБА?

ІV. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

1. Інтелектуальна розминка

— Який жанр художньої літератури називається повістю?

— Що таке пригода?

— Які пригодницькі твори ви вже читали?

— Чим вони сподобалися?

— Яку користь має людина від читання книжок?

ЗУПИНКА 1 Літературна гра за повістю Я Стельмаха «Химера лісового озера».

Я вам задаю запитання,на які потріно лише відповісти так чи ні. Якщо ваша відповідь-так,то ви один раз плескаєте у долоні,а якщо ваша відповідь-ні,то ви нічго не виконуєте.

1.Хлопці взяли у бабусі енциклопедію і почали шукати в ній відомості про таємничу химеру лісового озера. (Ні)

2.Митько прочитав Сергієві про страшних драконів з острова Комодо. (Так)

3.Хохуля- дивний за походженням вид тварин третинного періоду, що зберігся до наших днів. (Так)

4.Сергій висунув сміливу наукову гіпотезу про давнього звіра. (Ні)

5.Митько сказав,що назва села Юрківка походить від юрського періоду. (Так)

6.На березі озера діти знайшли ріжки та ніжки козеняти, якого з`їло чудовисько. (Ні)

7.Хлопці вирішили зробити примочку для звіра й завели у ліс корову. (Ні)

8.Сергій і Митько посварилися, побилися через те, що не вирішили, хто буде копати яму. (Ні)

9.Сергій знайшов сандалю туриста чи дослідника, який загинув біля озера. (Так)

10.Прив`язана курка кричала кричала так, що до неї позбігалися усі лісові звірі. (Ні)

11.У викопану яму потрапило чудовисько з лісового озера. (Ні)

12.Дідусь Трохим здогадався, хто викопав яму і взяв із села курку. (Так)

ЗУПИНКА №2 «Таємниця лісового озера»

А зараз ви продиветесь інсценізацію уривку з повісті «Митькозавр з Юрківки або химера лісового озера».

ЗУПИНКА №3 Характеристика літературних героїв

1.Ознайомлення учнів з планом характеристики.

Скажіть чи надає автор опис зовнішності хлопців? (зовнішність в творі-це не головне,а головне-їхні внутрішні якості і події,які відбуваються в творі). А які риси характерц були їм притаманні? Доведіть свою точку зору.

Складання плану характеристики образів Митька та Сергія.

допитливі

МИТЬКО

СЕРГІЙКО

обманщики

необережні

задерикуваті

підозрілі

ліниві

веселі

дотепні

боягузливі

кмітливі

ЗУПИНКА №4 Презентація малюнків

Вам було задано незвичайне завдання. Треба було намалювати малюнки,але не звичайні. Це повинна ула бути афішо до фільму під назвою «Химера лісового озера або Митьказавр з Юрківки». (проаналізувати малюнки)

ЗУПИНКА 5 Комічне і смішне

А зараз знайдіть комічні епізоди в повісті, з’ясуємо, чому вони смішні.

(робота з підручником – зачитати)

Тож можна побачити, що таких епізодів дуже багато.

ЗУПИНКА 6 Філологи та дослідження.

Чи є в тексті спеціальні слова-терміни, назви різних доісторичних тварин? (стегозаври, індикоптерії тощо)

Стегозаври- це травоїдні динозаври. Жили на заході Північної Америки 200—150 мільйонів років томуДовжина тіла 9 м,а висота- 4 м. Вага приблизно 2,5 тонни.

Індикоптерії – це травоїдні динозаври, що мешкали в Азії 30-20 мільйонів років тому. Висота динозавра -9 м.,а вага-20 тонн.

ЗУПИНКВ №7 Портрет повісті

з/п

Запитання

«Митькозавр із Юрківки…»

Я. Стельмаха

Жанр твору

Пригодницька повість

Кількість головних героїв

Двоє хлопців.

Від чийого імені ведеться розповідь

Від імені одного з героїв.

Особливість назв розділів твору.

З назви можна дізнатися, про що розповідається в розділі.

Риси характеру героїв.

Допитливі, винахідливі, романтики, справжні друзі, фантазери.

V. Підсумок уроку

Тож ми багато сьогодні протягом уроку говорили про головних героїв повісті, їхні вчинки тощо.

Повернімося до проблемного питання. ЯКА ЦЕ СПРАВЖНЯ ДРУЖБА?

Можна зробити підсумок, що кожен герой неповторний.

А чим неповторні ви?

(Я неповторний,до маю гарний голос, гарно співаю.

Я неповторний,бо горно танцюю.

Я неповторний, бо вірний товариш.)

Чи може це означення застосувати до героїв нашого твору? (так,Митько і Сергій неповторні).

VІ.Рефлексія,оцінювання учнів.

1. Відкритий мікрофон

Чому навчились на уроці?

Що вам сподобалось?

Що викликало труднощі?

2.Заключне слово вчителя

Повертаючись додому, ми можемо тільки пригадувати, як добре провели час, як багато нового та цікавого дізнались (як аналізували своїх героїв за планом, як висловлювали свої думки, як правильно ставили запитання.)

І пам’ятайте: Дружба — найнеобхідніше для життя.

VІI.Диференційоване домашнє завдання

Оберіть для себе те завдання, яке для вас є посильним та виконайте вдома.

  1. Намалювати афішу до фільму «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки».

  2. Скласти 5 тестових завдань з трьома варіантами відповідей.

  3. Скласти план твору.

Список литературы:

1. Украинский язык и литература: 5-9 кл.: примерная программа основного общего образования для общеобразоват. организаций Донецкой Народной Республики / сост. Ткачук Т.В., Королёва Л.В., Калугина А.И., Дьяченко Н.А., Латышева С.А., Филиппенко Е.А. – 3-е издание, переработанное. – ГОУ ДПО «Донецкий РИДПО». – Донецк: Истоки, 2018. – 108 с.

2. Украинский язык и литература. 6 класс: Учебное пособие / сост. Ткачук Т.В., Королева Л.В., Борисова А.А., Куликова Н.Н., Лимонько А.С., Васильченко Е.Н., Бувалец С.Н., Добровольская Т.Н., Бондарчук Т.Н., Рашкевич Т.М., Иванова И.П., Штепа Т.С., Грудина А.В., Сакович Н.А., Антипова Л.Н., Новикова Л.Е. – Донецк: Истоки, 2017. – 224 с.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *