Виховна година «Птахи- наші друзі».
Тема: Птахи – наші друзі
Мета: Поглибити поняття «птахи», «птахи перелітні і зимуючі». Уточнити і систематизувати знання учнів про птахів своєї місцевості, про повадки деяких з них. З’ясувати причини змін у житті птахів. Розкрити значення птахів у природі і житті людини. Формувати навички правильної поведінки в природі. Розвивати спостережливість, бажання якомога більше дізнатися про навколишню природу. Виховувати бережне ставлення до природи, бажання дбати і допомагати пташкам.
Обладнання: ілюстрації птахів, запис «Голоси птахів», народні прикмети,
дидактичні ігри «Кому який корм?», «Назви яких тварин
написано», кросворд.
ХІД ЗАНЯТТЯ
- Зараз я пропоную вам послухати запис.
— Подумайте, кому належать ці голоси? (птахам)
— Голоси яких пташок ви чули?
Головними героями нашої виховної години будуть птахи.
2. Розповідь вчителя
— Птахи широко розповсюджені по всій земній кулі. Людина може зустріти їх в лісах і полях, луках та болотах, в горах та пустелях. Всього на Землі живе 8600 видів птахів, а в Україні зустрічається близько 360 видів.
Розміри птахів різні. Найменший в Україні птах – корольок червоноголовій – важить він 5 грам; найбільший птах – дрофа – 20 кг.
3. Робота з ілюстраціями птахів
Уважно розгляньте таблицю, подумайте і скажіть:
— Хто тут зайвий? (кажан)
— Чому? (має хутро)
— Яка головна ознака птахів? (головною ознакою птахів є наявність пір’я)
— Подумайте, що спільне є у всіх птахів? (крила, дзьоб)
— Зверніть увагу на дзьоб птахів. Чи всі вони однакові? Чому? (у ході пристосування до умов життя, різні птахи живляться різною їжею, дзьоб допомагає захоплювати і подрібнювати їжу)
4. Д/гра «Знайди за описом» (дитина описує пташку не називаючи її, а решта учнів вгадують що це за птах).
5. Живлення птахів.
— А чим живляться птахи? (насінням, зерном, жабами, комахами, черв’ячками, ящірками, мишами т.д.)
Живляться птахи різноманітною їжею. Так як і тварини вони поділяються на рослиноїдні, хижі та всеїдні. Рослиноїдні птахи живляться плодами, насінням (щиглик, шишкар, чиж). Хижі – їдять комарів та їх личинок, риб, жаб, мишей (ластівки, сови, чаплі, лелеки). Багато птахів – всеїдні (граки, горобці, сороки).
6. Д/гра «Кому який корм?»
лелека шишки
ластівка просо
горобець жаба
(поєднайте стрілками пташку з кормом який їй потрібен).
7. Ігровий момент. Прилітає сорока.
— Добрий день друзі! Прошу вашої допомоги. Їздила я нещодавно в гості, а коли приїхала, то не змогла друзів своїх знайти! Що трапилось? Може ви поясните?
(приносить портрети друзів, ілюстрації птахів)
Діти, зверніть увагу на «портрети», подумайте
— Куди могли подітися ці птахи?» (відлетіли у теплі краї)
— А що змушує птахів покидати рідні домівки? (нестача їжі)
— Як називають птахів, які відлетіли в теплі краї? (перелітними)
Назвіть їх.
Білі лелеки, яких часто ми можемо зустрічати у нас на Чернігівщині, відлітають в Африку, летять вони туди більше двох місяців, а зворотній шлях на Батьківщину вони долають в 2 рази швидше.
— Поміркуйте чому?
— Чи всі птахи відлітають в теплі краї?
— Як називають пташок, які залишаються зимувати?( зимуючі)
8. Дидактична гра « Перелітні», « Зимуючі».
- — Як ми можемо допомогти птахам взимку?
Презентація годівничок.
9.Червона книга України. ( ілюстрації птахів занесених до Червоної книги України).
На Чернігівщині мешкають: журавель сірий і чорний, лелека степовий, беркут, дрохва, глухар.
А ще на території України існують пташині заповідники. В них вчені-орнітологи доглядають за птахами, вивчають їх.
Словник. – Вчені, які вивчають життя птахів, називаються орнітологи.
10. Значення.
— А чому ми повинні піклуватися про птахів?
Учні:
- Знищують шкідливих комах, гризунів.
- Розносять насіння рослин.
- Приносять людям радість своїм співом.
- Можуть передбачувати стихійні лиха.
- Деякі свійські птахи є цінними продуктами харчування, несуть яйця.
11. Повідомлення учнів.
1.Одна сова за літо знищує 1000 польових мишей, зберігає 1000 кг хліба.
2.Один грак чи галка за день, під час оранки поля, з’їдає 400 личинок хруща.
3.Зозуля поїдає волохату гусінь, яку не їдять інші птахи.
4.Ластівка з’їдає за рік близько двох тисяч кг комах, тобто заповнений кузов вантажної машини.
5.Пара синиць за сезон оберігає від комах 40 плодових дерев.
13. Дійсно спостерігаючи за птахами можна передбачити погоду.
— Які народні прикмети ви знаєте?
- Якщо горобці купаються в пилюці – чекай дощу.
- Якщо взимку, навесні, восени птахи купаються у воді – буде потепління.
- Зозуля довго кує – на теплу погоду.
- Якщо журавлі летять високо – осінь буде тривалою.
- Ластівки літають низько над землею – буде дощ.
- Ворона купається – дощ насувається.
- Взимку птахи сидять на нижніх гілках дерев – буде мороз.
- Кросворд.
|
1 |
|
|
|
||||||
|
2 |
|
|
|
|
|||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
||
|
4 |
|
|
|
|
|
||||
5 |
|
|
|
|
|
|||||
6 |
|
|
|
|
||||||
1. У садочку понад тином
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Засміявсь і оселився. (Шпак.)
2. День і ніч я стукаю,
Всі дерева слухаю. ( Дятел.)
3. Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка.)
4. Які птахи мають схрещений дзьоб? (Шишкар.)
5. Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь,
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека.)
6. Ках, ках, ках!
Ках, ках, ках!
Ми всі босі на снігах! (Качки.)
Проект «Птахи — наші пернаті друзі»
ЗАГАДКИ ПРО ПТАХІВ
Двічі родився, у школі не вчився, а години знає. (Півень)
Плавала, купалася, сухенька зосталася. (Качка)
Кругом бочки бігають клубочки. (Квочка з курчатами)
Не людина, а живе у хатинці. (Шпак)
Маленький хлопчик у сірій свитині
По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)
В’ється молоток, поправляє нам садок. (Дятел)
Уночі гуляю, а вдень спочиваю.
Маю круглі очі, бачу серед ночі. (Сова)
Довгі ноги, довгий ніс
По болоті ходить скрізь. (Лелека, чапля)
В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив … (солов’я).
Жовтогруді щебетушки
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються… (синички).
ПРИСЛІВ’Я ПРО ПТАХІВ
Горобець маленький, а серце має.
Яка пташка, така й пісня.
Кожна пташка своє гніздо хвалить.
Побачив грака – весну зустрічай.
Журавлі прилетіли – весну принесли.
Одна ластівка весни не робить.
Де лелека водиться, там щастя родиться.
Краще синиця в жмені, ніж журавель в небі.
Снігур зиму приносить на крилах.
Ліпше пташці на зеленій вітці, ніж у пана у золотій клітці.
Не вчи орла літати, а рибу плавати.
Сова вдень мовчить, а вночі кричить.
Видно птаха по польоту.
Кулик кулика бачить здалека.
Унадився журавель до бабиних конопель.
ПРИКМЕТИ
Ранній приліт жайворонків – на теплу весну.
Зозуля віщує теплу погоду.
Де чайки, там і риба.
Гуси полощуться – на тепло.
Ластівки літають низько – на дощ.
Синиця до хати – зима у двір.
Гуска ховає дзьоб під крило – на мороз.
Перед снігопадом галки і ворони голосно кричать.
Кури у землі порпаються – на негоду.
Кімнатні птахи мовчать перед заметіллю.
Як бузок запахне скрізь – прилетить зозуля в ліс.
Курка на одній нозі стоїть – на холоднечу.
Голуби туркочуть – тепло віщують.
Гуси летять – зиму на хвості несуть.
Півень ввечері співає – до зміни погоди.
Закувала зозуля – пішли гриби.
СКОРОМОВКИ
Ворона проворонила вороненя.
Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок – сорок морок.
Сів шпак на шпаківню, заспівав шпак півню:
«Ти не вмієш так, як я – так як ти, не вмію я».
В сіренької горлички туркотливе горлечко.
Летів горобчик, сів на стовпчик,
Прибіг хлопчик – утік горобчик.
Галасливі гави й галки в гусенят взяли скакалки.
Гусенята їм гелгочуть, що й вони скакати хочуть.
Не турбуйте курку – клює курка крупку.
ПОЕТИЧНА ПТАШИНА ГАЛЯВИНКА
Зимова синичка
С.Пантюк
До нас у вікно зазирнула Зима,
Сказала: «Даруйте, що снігу нема!»
За нею з’явилась Синичка мала,
Цвірінькнула: «Скоро не буде й тепла!
Пора майструвати нову годівничку
На крихти смачненькі, пшоно і пшеничку!
Щоб птиці щоранку могли прилітати
І співом веселим весну зустрічати!»
Олена Журлива
Ластівки
Он ластівки, щебечучи,
Над берегом летять,
Вони вже пообідали
І питоньки хотять,
Вмочили чорні дзьобики
У річці – і гайда…
Яка ж бо то хорошая
У річечці вода!
Наталка Поклад
Намисто для ворони
Біля річки, край долини, —
Величезний кущ калини.
На її червоні грона
Задивилася ворона
Й думає: «Такі скарби!..
Хоч намисто з них роби!»
ЗИМУЮЧІ ПТАХИ
Зимові птахи
Ворона, галка, горобець, сорока, дятел, синиця, снігур, шиглик, сойка, сова, глухар, тетерів, голуб, повзик, лазорівка, чечітка, посмітюха, чорний дрізд, вільшанка, чорна горихвістка, омелюх, коноплянка, зеленяк, костогриз, чиж, зяблик, вівсянка, в’юрок, сіра куріпка, сірий сорокопуд, яструб, підсоколик, гаїчка, золотомушка жовточуба, пуночка, зимня, канюк, польовий лунь, боривітер, корольок, шишкар, спасан, гоголь, великий крех, малий крех, кедрівка, рогатий жайворонок.
ПЕРЕЛІТНІ ПТАХИ
Перелітні птахи
Ластівка, соловей, шпак, грач, лелека, сиза чайка, підкоришник, щиголь, кропивник, повзик, перепелятник, канюк, орлан-білохвіст, глухар, шуліка, крижень, стриж, жайворонок, дрізд, гуси, лебеді, качки, зозуля, журавель, чапля, плиска, вівсянка, чиж, зяблик, іволга, малинівка, славка, трясогузка, вільшанка, коник лісовий, горихвістка, пугач.
ЦІКАВИНКИ ПРО ПТАХІВ
ПОЕТИЧНА ПТАШИНА ГАЛЯВИНКА
Василь Шаройко
Що за пташка?
Гриць дивується, питає.
Що за пташка так співає:
Як горобчик цвірінчить,
Мов сорока скрекотить,
А ще інколи, бува,
Що кричить, немов сова!
Хто ж виспівує отак?
Та то ж так співає шпак!
Микола Вінграновський
До нас прийшов лелека
До нас прийшов лелека
С косою на плечі,
Води напився з глека
Та й сів на спориші.
І так сидів лелека,
І думав те, що знав:
Пропало десь далеко
Все, що косити мав,
Пропало десь далеко.
Не видно вдень-вночі…
І плакав наш лелека
З косою на плечі.
ВІКТОРИНА «ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО ПТАХІВ»
Який птах літає найшвидше? (сокіл-сапсан, 300 км/год)
Яка птаха найдовше живе? (сокіл – 162 роки)
Яка пташка найменша? (корольок)
Які птахи не сідають на землю? (стрижі)
Який птах співає хвостом? (бекас)
У якого птаха найдовший язик? (у дятла, до 15 см)
Яка пташка має найдовший хвіст? (сорока)
Чому шишкар виводить своїх пташенят узимку? (основна їжа – насіння шишок)
У кого з птахів найдовший дзьоб? (у лелеки, до 19 см)
Яка пташка України найважча? (дрофа, 16 кг)
У якого птаха найбільші крила? (у беркута, 3 м)
Які птахи занесені до Червоної книги України? (лелека чорний, журавель сірий, дрофа, сич, стрепет, орлан-білохвост, сокіл-сапсан)
Яка птаха у чужі гнізда свої яйця кладе? (зозуля)
Чи є пташине молоко і у кого? (у пінгвіна)
Які птахи ночують у снігу? (тетереви)
ЦІКАВИНКИ ПРО ПТАХІВ
Страус – чемпіон серед птахів. Він справжній велетень, зростом до 280см
і вагою до 130 кг. Вага страусових яєць 1,5 – 2 кг. Щоб розбити їх товсту
міцну шкаралупу, потрібні молоток або пилка. Яєчнею з одного такого
яйця може поснідати 20 чоловік!
А чи знаєте ви, що саме на честь пташки ківі названо смачні плоди ківі. Вони пухнасті і кольором схожі на цю пташку.
У найменшій пташки – колібрі — яйця розміром з горошину. Адже сама
вона важить лише 2 грама. Така пташечка разом із своїм гніздечком
легко вміститься у чайній ложці.
З давніх часів голубів використовували для доставки пошти. Тому їх і
Назвали поштовими. Швидкість польоту поштових голубів сягає 80-90
км на годину! Вони завжди обирають найкоротший шлях для повернен-
ня назад і можуть здолати, не заблукавши в дорозі, понад 1000 км!
ПТАШИНА ІГРОТЕКА
Гра «Впізнай птаха»
Червоногрудий ласунчик горобини. Всі птахи взимку відлітають, а він з першим снігом прилітає. Хто це? (Снігур)
Ці птахи перелітні, але їх зграй ніхто ніколи не бачив – мабуть, летять вони поодинці. Гнізд вони не будують, а підкладають свої яйця іншим пернатим. А ще люди в них питають, скільки років вони будуть жити. (Зозуля)
Великий красивий птах з довгим дзьобом. Символ доброти і щастя. Не боїться людей, часто будує гнізда на дахах будинків і це прикмета, що у цьому домі поселиться щастя. А ще говорять, що вони дітей приносять. (Лелека)
Ця птиця все робить на льоту: будує гніздо, їсть, п’є. Гніздо вона ліпить із глини і соломи. А ще є така прикмета: якщо ця пташка літає низько – буде дощ. (Ластівка)
Ця птаха любить розносити на своєму хвості плітки і різні новини, а ще кажуть, що вона «кашу варила і діток годувала». (Сорока)
Цей птах уміє наслідувати голоси багатьох птахів. То заллється солов’їними трелями, то раптом закряче дикою качкою. А ще вони найпершими прилітають з вирію: вже у лютому чи березні, коли ще лежить сніг. (Шпак)
ЖАРТІВЛИВА ВІКТОРИНА
(журавлині)
(пташка)
Летіло, як міх, упало, як сніг,
Лопатами ходить, а рогом їсть.
(гуска)
(качка)
(Орел)
(сорока)
(гніздо)
ЦІКАВИНКИ ПРО ПТАХІВ
ЦІКАВИНКИ ПРО ПТАХІВ
ПАМ’ЯТКА ЮНОГО ОРНІТОЛОГА
Не кричи, не галасуй у лісі, коли гніздуються птахи.
Не чіпай руками пташине гніздо, бо пташка може його залишити.
Не вбивай пташок, не лякай їх задля розваги.
Навесні приготуй для пташок будиночки.
Взимку зроби для пташки годівничку.
Милуйся красою і співом пташки, спостерігаючи за ними в природі.
Пам’ятай – справжній господар природу береже, захищає і охороняє.
ПТАХИ-ОБЕРЕГИ
Гніздо лелеки – окраса української оселі. У народі кажуть: «Лелека селиться біля добрих людей», «Якщо на хаті звів гніздо лелека, то в родині має бути лад». Лелечина вірність є символом любові до рідної землі. З лелекою пов’язують народження дитини: «Лелека дитину приніс». Якщо хтось зруйнує гніздо лелеки, накличе лихо: «Зруйнуєш лелече гніздо – згорить хата».
Соловей – символ радості. Іноді він, як і зозуля, віщує долю.
Півень розганяє нечисту силу.
Зозуля – символ жіночий, материнський. Зозуля – добрий вісник.
Ластівка – символ щастя, затишку, воскресіння, так як вона поверталася я
з весною, несла нове життя. Ластівка є символом весни і сходу сонця, добра і щастя, надії і відродження.
ЛЕГЕНДИ ПРО ПТАШОК
Лелека
Лелека – улюблений птах українців. Люди казали, що лелеки приносять весну. З їхньою появою хлібороби починали висівати пшеницю, садити огородину.
Лелека уособлює щастя, сімейний затишок, мир, добро. Але в житті ще є біль, розлука, біда…І все це поєднує в собі наш лелека. Навесні цей птах несе на крилах радість, весну. І люди кличуть його веселиком. Кажуть: «Веселики прилетіли», «Прилетів лелека – весну приніс здалека». Україну здавна називали краєм лелечим. Здавна селяни вірили, що в хату, на якій оселились лелеки, прийде щастя й добробут. А хто зруйнує лелече гніздо, в того хата згорить.
Про лелек в народі складено багато казок і легенд.
Ось така легенда, де розповідається, чому в лелеки червоні ноги і дзьоб, а крила чорні.
У селі знайшли лелеку з поламаним крилом, виходили, випустили на волю.
Одного разу зайнялася хата, а там були два маленькі хлопчики. Прилетів лелека. Закружляв над хатою, заклекотав, кинувся у вікно, крізь яке йшов дим.
Врятував лелека хлопчиків, але дуже обпік собі ноги і дзьоб, що стали вони, мов розжарені вуглики. З того часу у лелеки червоні ноги і дзьоб та чорні крила.
У лелеки багато імен: чорногуз, бусол, бузько, боцюн, гайстер, веселик…
Ластівка
Ластівка – це улюблена пташка наших далеких прапрадідів. Її урочисто вітали, коли вона вперше появлялася весною. Втішалися, коли вона оселиться під стріхою їхньої хати. Вважалося гріхом зруйнувати гніздо ластівки. Вірили, що це принесе якесь нещастя. У Галичині казали, що хто з дітей вб’є ластівку, то йому мати помре. Майже в усій Україні вірили, що хто з дітей скривдить ластівку – його обличчя вкриється ластовинням. Коли господиня в чомусь згрішить, то ластівка проліта попід коровою і тоді з дійок замість молока йде молоко з кров’ю.
Багато легенд про ластівку є і в інших народів. У Сіцілії вірили, що за зруйнування гнізда ластівки у людини відбирало мову. В Норвегії вірили, що за це саме людина втрачала зір. В Біблії говориться, що ластівка носила воду Христу, перешкоджала розпинати Христа – крала цвяхи.
Ластівка була символом Божого благословення, символом журби, туги і розлуки. Часто в казках ластівка попереджає якусь біду, є символом радісної звістки про визволення, волі. З прийняттям християнства часто ця птаха фігурує в образі Божої Матері, Христа та янголів.
Відома ластівка і в грецькій міфології. Двом сестрам – Аглаврі і Герсеї, доручено невеличкий кошик з Еритонієм і заборонено той кошик відкривати. Цікаві сестри не втерпіли й кошик відкрили, щоб подивитися, що там є. На покарання від богів сестри збожеволіли, кинулись у безодню і вилетіли відтіля ластівками.
ВІРШІ ПРО ПТАШОК
Дмитро Білоус
Другові пернатих
Любий друже мій, юннате,
Уявляєш, скільки птах
Може нищить, поїдати
Гризунів, черви, комах?
Таж птахи із нами в спілці –
Поля й лісу сторожі:
Сови, дятли, серпокрильці,
Щигли, одуди, чижі…
Тож, як стрінеш непутящих,
Що біжать поза двором
Видирати гнізда в хащах, —
Ти одразу присором!
Між дорослих і малечі
Пташка бачить все навкруг:
Дружньо сяде вам на плечі,
Якщо ви їй справжній друг.
Тих, у кого є кормушки,
В кого є птахи в дворі,
Не кусають ані мушки,
Ні трикляті комарі.
Бо птахи працюють ревно,
Поїдаючи комах,
І до вечора в них, певно,
Аж оскома на дзьобах!
Тож, як стрінеш непутящих,
Що біжать поза двором
Видирати гнізда в хащах, —
Неодмінно присором!
ДОПОМОГА ПЕРНАТИМ ВЗИМКУ
Допомога птахам взимку
Особливої допомоги птахи потребують взимку. Їм стає важко здобувати їжу. Найбільше пташок гинуть не від холоду, а від голоду. Тому потрібно регулярно підгодовувати пташок насінням соняшника, гарбуза, дині, зерном (пшоном, пшеничкою), крихтами білого хліба, ягодами горобини і калини. Синички залюбки їдять несолоне сало.
Справжнім подарунком для пернатих є годівнички.
Не забувайте про своїх крилатих друзів. Допоможіть їм, і вони стануть вам у пригоді, сторицею віддячать своєю невтомною працею і піснями.
Усний журнал. «Птахи — наші друзі»
Тема. Усний журнал « Птахи – наші друзі».
Мета: розширити та збагатити знання учнів про птахів, з’ясувати їхню роль в природі та житті людини; розвивати мовлення, мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
Дитина 1:
Це куди подівся сніг
З гірки біля дому
Він струмочками побіг
Не догнати нікому.
Дитина 2:
З ним втекла сама зима
по одній дорозі
гляньте льоду вже нема
і нема морозів.
Дитина 3:
По всіх усюдах пісня лине
усе пробуджує від сну
і всі комашки, всі рослини
вітають весну-чарівницю.
Дитина 4:
Весна іде, весна іде
Весну вітайте, діти
Пташиний спів вона несе
Тепло і перші квіти.
Пісня «Защебетала пташечка»
Ведучий 1:
Шановні однокласники! Головними героями нашої зустрічі, як ви вже зрозуміли, будуть птахи. Птахи великі і маленькі, співучі і хижі, птахи рідної землі і всієї планети.
Ведучий 2:
Пернаті друзі, співаки, барабанщики, птахи миру, спокою, любові – як тільки не називає наш народ пернате царство. Всі народи світу люблять і шанують птахів.
Ведучий 1:
Різні народи у своїй творчості згадують птахів. Це і синя птиця, яка приносить щастя, і жар-птиця із чарівним золотим пір’ям, царівна-лебідь, кривенька качечка, сива зозуля.
Ведучий 2:
Птахи – невід’ємна частка нашого життя, вони звеселяють і прикрашають наше сьогодення співом, цікавою, а інколи загадковою поведінкою.
Ведучий 1:
Весна завітала у наший край. І незабаром ми будемо святкувати»День зустрічі птахів”, бо яка ж то весна, коли не чути веселого щебетання пернатих. Віддавна вважали, що тепло приносять саме перелітні птахи.
Ведучий 2:
Обряд зустрічі птахів влаштовували 22 березня на свято Сорок святих. Напередодні випікали 40 фігурок у вигляді птахів їх називали «жайворонками” чи «голубами”, роздавали дітям.
Ведучий 1:
Рано-вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду. Коли вилазили на дерево, то приказували:
Ведучі разом:
Пташок викликаю
З теплого краю
Летіть соловейки
На нашу земельку
Спішіть ластівоньки
Пасти корівоньки
Ведучий 2:
Після цього стежили за тим, коли над ними пролетить якийсь птах. Це була добра ознака. Особливо раділи, якщо над головами з’являлись дикі гуси. Кожен брав соломинку і жбурляв услід птахам, промовляючи : «Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко, і на здоров’ячко, а нам на тепло.»
Ведучий 1:
Ми любимо наших пернатих друзів. Це наші незамінні помічники в боротьбі з шкідниками полів, лісів, садів. Сьогодні ми запрошуємо усіх присутніх переглянути пізнавальний журнал «Птахи – наші друзі».
І сторінка – Зимуючі птахи твого краю
Відгадування загадок.
Уночі гуляю,
Вдень спочиваю,
Маю круглі очі,
Бачу серед ночі. (Сова.)
Шубка з сірого пушку,
Скачу в жовтім фартушку.
Чорний шарфик та шапчина,
Хоч маленька я пташина,
Та корисна трудівниця. (Синиця.)
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гарний маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел.)
Я ловлю комах, жучків,
їм біленьких черв’ячків,
В теплий край я не літаю:
Під стріхою хату маю.
Цвірінь — сів я на хлівець.
Звуть мене… (Горобець .)
Над подвір’ячком літаю,
Все блискуче підбираю.
І сварлива й білобока.
Відгадай, хто я ? (Сорока.)
2. Гра «Впізнай пташку». (фото глухаря, голуба, снігура).
(Учні розповідають про цих пташок.).
ІІ сторінка – Перелітні птахи
1.Відгадування загадок.
Я – пташечка маленька.
Маленька і сіренька,
Можу заспівати
І вам віку накувати. (Зозуля.)
Хлопчик я маленький,
Гарний голос маю.
Тьох та тьох, тьох та тьох
Все собі співаю. (Соловей.)
Горду маю я поставу,
Шию довгу також маю,
Пару один раз лиш обираю
І вірно її кохаю. (Лебідь.)
Дуже швидко я літаю,
Безліч мошок поїдаю,
За вікном гніздо будую,
Але там я не зимую. (Ластівка.)
Першим я приніс весну,
Пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
Звуть усі мене… (Шпаком.)
Які ноги, такий ніс
По болоту ходжу скрізь
Хату на хаті маю,
Жабам рахунок знаю. (Лелека чорний, лелека білий, журавель сірий.).
2. Прочитай назви пташок.
Воліга, дудо, ябзкил, нкасявів, рабанець, кади чкака.
(Вчитель дає коротку характеристику цих птахів).
ІІІ сторінка — Розминка
Вчитель.
Птахи – непосиди. Скачуть з гілки на гілку, перелітають з дерева на дерево. Але так і білка вміє. А от летіти за тисячі кілометрів і потім знову повертатися можуть лише птахи. І то не всі.
Мандрують птахи по-різному. Одні поодинці, інші – великими зграями. Але як би птахи не летіли вони завжди летять одним і тим же шляхом. Як же пташки знають куди летіти? Хто їм показує дорогу?
Більшість вчених вважає, що птахи звіряють напрям по сонцю і зіркам. Довгий Час вважали, що молоді птахи летять за старими. Але виявилося, що це не так. У зозуль, наприклад, старі птахи летять окремо від молодих.
Отже, з’являючись на світ, птахи уже знають, куди вони повинні летіти з настанням холоду і за яким маршрутом.
Знають вони і те, коли потрібно вирушати в дорогу і що перед великим шляхом потрібно «нагуляти” жир, щоб підтримувати сили в далекому в важливому перельоті.
(Діти імітують рухи різних птахів.)
2. Гра «Знайди зайве».
Кожна група отримує 6 фотографій птахів, вибирає зайву пташку. Коментує свій вибір. (Зайві: курка, індик, гуска – свійські птахи).
3. Гра «Утвори прислів’я»
Картка № 1.
Сова вдень мовчить, там нема комашок.
Де багато пташок, вилетить – не спіймаєш.
Слово не горобець, а вночі кричить.
Картка № 2.
Де лелека водиться, а соловей кінчає.
Як багато птиць, там щастя родиться.
Ластівка день починає, то не буде гусениць.
Картка № 3.
Сова кричить – краще йому зелена вітка.
Ластівки низько літають — холод накликає.
Не потрібна солов’ю золота клітка, дощ обіцяють.
ІV сторінка — ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ПТАХІВ
Стриж
Найшвидший політ у стрижа. Він може розвинути швидкість до 144 км / год.
Страус.
Найбільший у світі птах – африканський страус.
Колібрі.
Найменший птах світу – колібрі.
Дрохва.
Найбільший птах України – дрохва.
Корольок.
Найменший птах України – корольок.
Пінгвін.
Найшвидший плавець – пінгвін.
Гриф.
Найбільш далекозорий – гриф.
Пелікан.
Найдовший дзьоб у пелікана – 51см.
V сторінка — Поради юних природолюбів
1. До пташок ставитися потрібно бережливо, адже птахи – друзі лісів.
2. Під час гніздування та насиджування птахами яєць, не кричи, не галасуй в лісі.
3. Якщо знайшов гніздо птахів, зразу ж тихесенько відійди від нього.
4. Не вбивай пташок, не руйнуй їх гнізда, не бери додому пташенят.
5. Кожен день взимку насипай корм птахам у годівничку.
6. Вчися слухати пісні птахів, вчися милуватися красою, адже, птахи – окраса природи.
Дорогі діти! Просимо вас підготуватися до зустрічі птахів. Кожна група разом із батьками виготовить шпаківні. Дякуємо заздалегідь.
Вчитель. Бережімо, люди, землі, води.
Кожну пташку в лузі, деревце.
Вбивцею не стань краси-природи.
Пам’ятаймо, діти, й ми про це.
птахи- наші друзі, ми — друзі птахів
Птахи – наші друзі,
Ми – друзі птахів .
Робота
учениці 3 класу
Краснопільської ЗОШ
І – ІІІ ступенів
Попович Вероніки
Загадки
про зимуючих осілих птахів
В лісі лине дивний звук:
Тук-тук-тук! Тук-тук-тук!
Гострий дзьоб, як молоток:
Тук-тук-тук! Цок-цок-цок!
Буде лісу помагати
Працьовита пташка…
Жовтогруді щебетушки
мають чорні капелюшки,
сірі лапки, білі щічки,
називаються … (синички).
У червонім фартушку
птах стрибає по сніжку
і розпитує синичку про
найближчу годівничку. (Снігур)
У ворони сестра є,
Вранці рано устає.
По дворах курчат шукає,
Украде та й утікає.
Та крадійка білобока,
Всі зовуть її … (сорока)
Дзьоб міцний і гарні крила,
Чорний хвіст, жилетка сіра,
Чи присяде, чи летить, –
«Кар, кар, кар!»,– усе кричить.
(ворона)
т
Я ловлю комах, жучків,
їм біленьких черв’ячків,
В теплий край я не літаю:
Під стріхою хату маю.
Цвірінь — сів я на хлівець.
Звуть мене… (горобець)
Вони бувають сизі, білі,
Воркують, в парку проживають.
Вважають їх птахами миру,
На щастя в небо випускають.
І линуть в сині голубій
Птахи чудові — …(голуб)
Одне гронце оббирає,
А на інше позирає.
Птах в роботі не сумує,
Всі дерева облітає,
Скрізь стрибає, наче свій,
А, як стихне сніговій,
День весняний завітає –
Знов на північ відлітає. (омелюх)
Синіх крил красу
Розгледіти не можна в лісі,
За сучків пурхає бойко
З різким хрипким криком … (сойка)
Птахи живуть по всій планеті, на всіх континентах. Вони є навіть в найбільш важкодоступних областях Антарктиди.
В даний час на нашій планеті проживає більше десяти з половиною тисяч різних видів птахів.
Найменші птахи на світі — колібрі, особини деяких видів важать близько 3 грам. Найменша пташка у світі — колібрі-бджілка, середня довжина її тіла становить близько п’яти з половиною сантиметрів.
Африканські страуси часом досягають ваги 150 кг, а деякі вимерлі види нелітаючих птахів важили до 400 кг. В даний час найбільший з усіх птахів на землі — саме африканський страус. Зріст цих птахів досягає 2,7 метра. Пір’я є тільки у птахів, ні в одного з інших сучасних тварин вони не зустрічаються. У птахів не одна гортань, а дві. Новокаледонський ворон — один з найрозумніших птахів. Він вміє виготовляти з підручних рослинних матеріалів знаряддя праці, які допомагають йому добувати їжу — наприклад, гачкуваті інструменти, якими він витягає комах з-під деревної кори.
Морські птахи можуть пити солону морську воду.
Сови літають абсолютно безшумно завдяки своїм пір’ям.
Деякі птахи сплять стоячи, а фламінго, наприклад, взагалі можуть спати, стоячи на одній нозі.
Сокіл-сапсан, пікіруючи на здобич, розвиває швидкість понад 300 кілометрів на годину.
Перелітні птахи літають клином не просто так — така побудова
дозволяє зменшити опір повітря.
Яструби мають неймовірно гострий зір — ці птахи здатні розгледіти мишу-полівку на відстані до кілометра. \
Качки і гуси були б здатні витримати холод до сотні градусів нижче нуля, якщо б на Землі взагалі бували подібні морози.
Птах лірохвіст, який проживає в Австралії має надзвичайно складний голосовий апарат. Ці створення вміють імітувати будь-які звуки, аж до виття бензопили, людського плачу або звуку роботи автомобільного двигуна.
Багато видів птахів вміють пірнати, але єдина птиця, яка вміє плавати, але не вміє літати — пінгвін.
Перший птах, який колись одомашнений людиною — це гусак.
Синиці
Прилетіли птиці
Веселі синиці.
Стали всі співати,
Весну закликати.
Прийди, прийди, весно!
Бо ми замерзаєм.
Нема нам що їсти.
І ми помираєм.
Діти їм зробили
Гарні годівниці.
Є зерно і крихти –
Співають синиці.
Жайворонок
Ліс рідшає, і одна
Далі степ вже видно.
Вітер свіжий обдуває,
Трави він до землі схиляє.
І над степом в височині
Серед роздолля в тиші
Жайворонок пісню співає,
Що на світі він живе.
Трель свою він видає,
Коли сонечко встає.
Золота степ іскриться.
Як у ту пісню не закохатися!
Автор: Ст. Гаазо
Розбігайтесь, людоньки, хто кудою!
Горобець із білою бородою!
Що за диво дивнеє?
На віку вперше бачу бороду отаку.
Може, він старійшина чи мудрець?
Може, він заслужений горобець?
Ні, несе у дзьобику він пір’інку.
Пригодиться діточкам на перинку.
Білих лебедів, чистих лебедів
Часто бачу я за вікном.
Вірним лебедям, гарним лебедям
Я змахну теж своїм крилом.
Мрія ніжная, мрія чистая
В птаха цього одвіку є.
Вірність вічную, кришталевую
Він в гарячі серця несе.
Від зорі і до зорі
Все працюють трударі.
Ліплять гнізда ластівки,
Ластівки-будівники.
Хоч не мають рук, рук —
Дзьобиками стук-стук!
Носять глину і пісок,
Соломинки і пушок.
Подивіться, скільки хат
Для майбутніх ластів’ят!
Гляньте ви на дивачка.
Що з гніздечка-гамачка
Озира зимовий ліс,
На морозі чистить ніс.
Звуть його ще кригодзюбом,
Не боїться він зими.
Ліс сосновий йому любий,
В нім зимує він з дітьми.
Для коханих пташеняток
У гніздечку у цей час —
Пуху, шишок і зерняток
На всю зиму він припас.
Дощик, дощик, ти вже злива!
Плаче груша, плаче слива.
Ти періщить заходився,
соловейко застудився.
А тепер лежить під пледом,
п’є гарячий чай із медом.
Клуб веселих і кмітливих » Птахи
В нас сьогодні день незвичний.
Веселий він природничий.
Ігри, конкурси, змагання
На кмітливість та знання.
Жарти, ребуси, лічилки.
Все це разом – КВК.
Щоб перемогу в конкурсі здобути,
Веселим та кмітливим треба бути.
КВК «Птахи – наші пернаті друзі».
Птахи – наші вірні помічники, захисники лісів, полів, садів від шкідників і гризунів. Тому їх треба охороняти і берегти. Про них потрібно піклуватися і допомагати їм особливо взимку.
1 учень.
Поки жити планета ця буде,
Поки світ ще в полоні краси,
Бережіть птахів, людоньки – люди.
Хай чарують їх голоси.
2 учень.
Не стріляйте у лебедів білих,
Не вбивайте синичок малих,
Вони менші брати і несмілі,
Тож давайте полюбимо їх.
3 учень.
Шануй, примножуй скарб неоціненний,
Який вручила нам свята земля.
Насаджуй сад і прочищай джерельця.
І скривдити не дай маленьких пташенят.
4 учень
Ніколи не зробимо шкоди
Тварині ми в ріднім краю.
Нехай звеселяють природу –
Співають пташки у гаю.
5 учень
Ми друзі їх вірні і щирі,
Бо ми бережем повсякчас,
Пташок, що літають у вирій
І всіх, хто зимує у нас.
І. Ми починаєм КВК ( співають команди пісню)
ІІ. Представлення жюрі
ІІІ. Привітання команд
Капітан.
Команда : « Веселі горобці!»
Наш девіз. Ми команда горобців
Переможем всіх гравців.
Про птахів ми знаєм все.
І про них ми дбаємо і їх оберігаємо.
Привітання.
1, 2,3, 4, 5 – ми вас хочем привітать
Марно ви часу не гайте.
І про птахів дбайте.
Капітан.
Команда « Снігурі»
Девіз: Ми веселі снігурі
В блакитних піджаках,
В рожевих сорочках,
Взимку в вашому садку ,
Гуляєм, як гості.
Привітання.
Ми суперників вітаєм.
Чи здолаєм вас – не знаєм.
Будем чесно ми змагатись,
Щоб перемагати й не здаватись.
ІV. Гімнастика розуму . Загадковий конкурс
( команди по черзі загадують загадки)
V . Скринька мудрості.
Птахи є невід*ємною частиною нашого життя. Народ склав про них багато різних прислів*їв.
Де багато пташок, там нема комашок.
Як багато птиць, не буде гусениць.
Де лелека водиться, там щастя родиться.
Всяка пташка свою пісню співає.
Зруйнував гніздо пташине – не буде в тебе не дітей, ні родини.
Ластівка день починає, а соловей закінчує.
Восени і горобець багатий.
Доспівалась пташка до зими прийшлось під стріхою зимувати.
Маленька пташка та гострий дзьобик.
Ліпше пташці на зеленій вітці, ніж у пана в золотій клітці.
Ранні пташки росу п*ють, а пізні сльози ллють.
Яка пташка, така й пісня.
VІ. Відео — конкурс « Впізнай пташку»
1.Синиця – це справжній помічник садівників і огородників. Слід давати тільки не солоне сало.
2.Фламінго – рожевий колір через те що в його їжі( водорості) багато каротиноїду.
3.Дрізд – майстер вишуканого імітування різних звуків.
4.Журавель – відомі своїм гучним і мелодійним співом. Коли журавлів називають журавлями?
5.Страус – найбільший птах який не літає.
6.Сова – не можуть рухати своїми очима в сторони, тільки повертаючи голову.
7.Павич – національний птах Індії.
8.Шпак – перший вісник весни.
9.Дятел – зелений найдовший язик 14см.
10. Іволга – обережний і потаємний птах.
11. Чапля – її зброєю є довгий, міцний, гострий дзьоб, як дротик.
12.Колібрі – найменший птах у світі, який здатний літати задом на перед.
13.Снігур – взимку харчується ягодами та насінням.
14.Чайка – можуть пити солону воду, так як у них гланди здатні фільтрувати сіль.
15.Лебідь – тіло птаха покривають приблизно 25 тисяч пір*їн
16.Ворона – ворон і ворона це два різних види птахів, ворон має більші розміри за ворону.
17.Голуб – зоб самки і самця виділяє справжнісіньке « пташине молоко»
18.Удод – птах обережний, але не з лякливих. Зі своєю парою живе все життя.
19.Жайворонок – відомий своїм гучним і мелодійним співом.
20.Лелека – найдовший дзьоб серед українських птахів 19см.
VІІ. Конкурс капітанів
Легенди про ластівку. ( домашнє завдання)
Вчитель.Одним із найшановніших птахів в Україні є ластівка. Це — Божа пташка. Створена вона Богом із землі. Благословив її Господь за те, що коли розтинали Христа, ластівки крали в катів цвяхи. Якщо ластівка в*є під чиєюсь оселею гніздо, то це передвіщає щастя тій родині. Знищувати гніздо ластівки і її яєчка гріх.
Легенда.
Жили собі, кажуть, чоловік і жінка. Чоловік одного разу щось різав і забруднив руки кров*ю, а жінка в цей час підійшла й так в*ється біля нього. Чоловік узяв її за підборіддя й лагідно промовив: «Ластівко моя». Тієї ж митті вони спурхнули й полетіли ластівками. Оце через те в ластівки й видно під горлечком червоненьку плямочку.
Друга легенда
Колись на землі жив страшенний змій. Який живився кров*ю тварин. Змій послав комора пити у тварин кров, а язик у комара на той час був дуже довгим. Комар, помандрувавши світом, повідомив змію, що найсолодша кров у коня. Змій посилає комара на пошуки вдруге. Через деякий час комар прилітає й каже, що людська кров солодша за кров усіх тварин на землі. Не встиг комар скінчити мови, як до нього підлетіла ластівка і відірвала язик, щоб він не говорив про людину. Комар злетів і запищав. Змій розгнівався на ластівку і схопив її за хвіст. Ластівка вирвалась від змії, лишивши в нього середину хвоста, і залишився в ластівки хвіст назавжди в такому вигляді, який він є нині.
2. Дуєль ( Назвати пташок. Хто більше назве той і переміг)
VІІІ. Конкурс « Склади пазли»
Вчитель з глядачами.
Назвіть професії птахів.
Ластівки — … (будівельники, вони будують гнізда з гілочок і глини без молотка та сокири).
Граки — … (першовідкривачі, вони прилітають перші; і санітари — вони знищують все непотрібне, очищають нашу планету).
Соловей -… (співак, артист — він радує гарною піснею людей).
Дятел — … (коваль — в лісі можна чути його розмірений стукіт; санітар — знищує комах, жучків, павучків і продовжує життя могутнім соснам, ялинам, дубам).
1. Яка найменша птах? (колібрі)
2. Який птах виводить пташенят взимку? (шишкар)
3. Яка птиця не в’є гнізда і не висиджує пташенят? (зозуля)
4. Яку користь приносять синиці? (поїдають жуків та їх личинок)
ІX. Конкурс Презентацій
X. Конкурс подарунків для птахів.
Вчитель. Пернаті друзі, співаки, барабанщики, птахи миру, спокою, любові. Як тільки не називає наш народ пернате царство.
Вони – невід*ємна частка нашого життя, вони нас звеселяють, прикрашають наше сьогодення співом, цікавою, а іноді і загадковою поведінкою.
Імітування пташиного співу.
Продовж речення
Я буду… ( оберігати)
Я хочу … ( чути спів)
Я хочу… ( допомагати)
Я буду… ( вірним другом пташок)
Я не ображу… ( пташку)
Я розповім… ( про користь пташок)
Я збудую… ( годівничку)
Я хочу милуватися ( красою птахів)
Я буду їх … ( чекати навесні)
Я буду їх боронити… ( від хижаків)
XІ. Фінальна пісня « Білі Птахи»
Підведення підсумку КВК визначення переможців.
Вчитель. Пернаті друзі, співаки, барабанщики, птахи миру, спокою, любові. Як тільки не називає наш народ пернате царство.
Вони – невід*ємна частка нашого життя, вони нас звеселяють, прикрашають наше сьогодення співом, цікавою, а іноді і загадковою поведінкою.
Виховна година: » Птахи — наші друзі»
Мета: розширити і поглибити знання дітей про різноманітний пташиний світ планети та нашої Батьківщини; з*ясувати їхню роль в природі та житті людей, провести подорож по Червоній книзі, заглянути в книгу рекордів Гіннеса; викликати бажання у дітей бути вірними друзями природи; виховувати любов до рідного краю, до природи, до народних звичаїв та традицій.
Обладнання : виставка дитячих малюнків « Птахи – наші друзі», слайди з різноманітністю пташиного світу; карта України, Червона книга, дитяча Книга рекордів Гіннеса.
« В світі є країни, де природа яскравіша
наших полів і лук, але рідна природа
повинна стати для нас найдорожчою».
В.О. Сухомлинський
Вчитель. Шановні друзі! Сьогодні в нас незвичайна зустріч, а зустріч яка носить не тільки пізнавальний характер, а ще нам допоможе зрозуміти сучасні природоохоронні проблеми, навчить нас з повагою ставитись до навколишнього середовища, а особливо до пернатих друзів.
Як невпинно летить час! На зміну одному дню приходить інший, колишньому тижню – наступний, а минулій порі року – теперішня.
Яка пора року завітала до нас зовсім нещодавно?
З давніх пір існує обряд закликання весни. Це зустріч перелітних птахів. Адже яка то весна, коли не чути голосного щебетання пернатих? Віддавна вважали, що тепло приносять на крилах саме перелітні птахи.
Обряд цей влаштовували 22 березня, на свято Сорока Святих. Напередодні випікали сорок фігурок у вигляді птахів. Їх називали «Жайворонками» чи « Голубами». Рано – вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду, коли вилазили на дерево і приказували:
Пташок викликаю
З теплого краю:
— Летіть соловейки,
На нашу земельку,
Спішіть, ластівоньки,
Пасти корівоньки.
Після цього всі стежили за тим, коли над ними пролетить якийсь птах. Це була добра ознака. Особливо раділи, якщо над головами з*явились дикі гуси. Кожен брав соломинку і жбурляв услід птахам промовляючи:
Гра « Аукціон» ( назвати якомога більше перелітних птахів, виграє той хто назве останнім пташку)
Вчитель. Пернаті друзі, співаки, барабанщики, птахи миру, спокою, любові. Як тільки не називає наш народ пернате царство.
Вони – невід*ємна частка нашого життя, вони нас звеселяють, прикрашають наше сьогодення співом, цікавою, а іноді і загадковою поведінкою.
Гімнастика розуму. Загадковий конкурс.
Довгі ноги, довгий ніс.
По болоту ходить скрізь. ( Лелека)
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
Над вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. ( Ластівка)
Не людина, а живе в хатинці. ( Шпак)
Який птах у чужі гнізда свої яйця кладе? ( Зозуля)
Маленький, сіренький по гаях літає,
а вночі співає. ( Соловей)
Не дзвінок і не сопілка,
Й калаталка не така;
В полі чуєш її тільки,
Як подружок виклика. ( Перепілка)
Птахи будівельники.
Багато птахів відкладають свої яйця на дно дупла. Зяблики роблять гнізда напівкулевидні, обкладені ззовні мохом і лишайниками.
Волове очко — будує гніздо із стеблинок і гілля, скріплює їх волоссям, воно має кулясту форму.
Ремез – будує закрите гніздо у формі овалу, з рослинного пуху з дуже міцними стінками і входом у вигляді маленької трубки.
Страуси – гніздяться на відкритій місцевості.
Гагарки — відкладають яйця на голу скелю.
5. Скринька мудрості. ( Конкурс прислів*їв, прикмет)
Де багато пташок, там нема комашок.
Як багато птиць, не буде гусениць.
Де лелека водиться, там щастя родиться.
Всяка пташка свою пісню співає.
Зруйнував гніздо пташине – не буде в тебе не дітей, ні родини.
Ластівка день починає, а соловей закінчує.
Восени і горобець багатий.
Регулярне кування зозулі віщує теплу погоду.
Якщо лелека зів*є гніздо на хаті – у домі буде щастя.
Звиті ластівками гнізда в будинку віщують щастя господарям. Руйнувати їх гріх.
Господарство, у якому звив гніздо чорногуз , є щасливим і захищеним від пожежі.
Вчитель. Птахи, як і люди, бувають спритні і повільні, хитрі і жадібні. І народ склав про них дуже багато легенд.
Учень. Одного разу бідний чоловік пішов на Великдень до лісу зрубати дерево. Тільки він почав рубати, як до нього підійшов старий дід і сказав: «Не рубай дерево. Іди додому. В тебе буде достатньо грошей щоб купити дров і жити без злиднів». Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав: « Піду до того дерева, попрошу ще грошей». Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево. Тут з*явився старий дід, він зрозумів, що чоловіка до лісу привела жадібність. Тоді дідусь мовив: «За твою жадібність перетворю тебе в птаха, стукай все життя по деревах». Так з*явився птах дятел.
Учень. Якось Бог покликав чоловіка, дав йому мішок із зміями, вужами, жабами і наказав не розв*язувати мішок, а винести його далеко в урвище.Та чоловік не послухав і розв*язав мішок. Вискочили з мішка жаби, гадюки і всі повзучі гади. Розгнівався Бог і перетворив чоловіка в лелеку, сказавши: « Тепер тобі все життя ходити по землі і збирати своїм довгим дзьобом жаб та гадюк».
Учень. Жила на світі маленька сіра пташка, яка хотіла мати червоне пір*ячко на грудях. До кого вона не зверталась за допомогою, до яких хитрощів не вдавалася, але пір*ячко на грудях залишалося сірим. Одного разу в Єрусалимі вона почула гомін. На страту вели трьох людей. їх розіп*яли на хресті, а на одного з них одягли терновий вінок. Колючка тернового вінця впилася нещасному в чоло. Жалібна пташка підлетіла і витягла колючку з чола. А то був незвичайний чоловік, а син Божий – Ісус. Забруднила пташка груди кров*ю і залишився цей колір їй назавжди. Так з*явився снігур.
Учень. Жив хижий Кук. Він з*їв майже всіх пташок, що жили поблизу. Ті, що залишились, вирішили втекти, прирікши цим самим Кука на голодну смерть. Пройшов деякий час, птахи зібралися і вирішили послати ластівку на розвідку. Кук лежав знесилений, але коли до нього підлетіла ластівка, він схопив її за хвостик. Ластівка втекла, але з тих пір у неї роздвоєний хвостик. Через деякий час на розвідку полетіла зозуля. Вона прилетіла і сіла неподалік від Кука. Він лежав нерухомо. Зозуля почала його кликати: «Куку! Куку!». Але хижий Кук загинув від голоду. А зозуля з того часу все кличе: ку –ку, ку – ку.
6.Подорож сторінками Книги рекордів Гіннеса.
Птахи надзвичайно різноманітні. Серед них є карлики і велетні.( Слайд)
— В Україні найменша пташка – чорноголовий корольок. Довжина його крила 56мм, вага 6 грамів.
— Найменшою у світі пташкою є бджолиний колібрі маса 5 грамів.
— Найбільшим у світі птахом є африканський страус. Переляканий страус може розвивати швидкість до 100км\год.
— Найважчим серед птахів – хижаків є південно – американський кондор.
— Найвищий птах – сапсан.
— Найповільніший птах – американський вальдшнеп.
Вчитель. Чи знаєте, ви, що вчені – орнітологи визначили залежність між розмірами тіла і віком птахів? Чим більший птах, тим довше він живе.
Учень Природа виміряла їм досить багато років: ластівкам – 9, шпакам – 19, полярним крячкам – 27, свійським голубам – 35, страусам – 50, Беркутам – 80. Але вона ставить їх у такі умови боротьби за існування, що лише деякі з них досягають названого віку.
Вчитель. На превеликий жаль наше птаство почувається серед людського суспільства зовсім безпечно. Серед всієї фауни, яка занесена до Червоної книги, птахів найбільше – 15 видів. Але занісши їх до Червоної книги, ми на жаль не можемо їх врятувати. Тому наша держава взяла на себе турботу.
Учень. Озеро Климівське біля села Пульмо Волинської області. Тут зберігається рідкісне для країни місце гніздування гагар.
У Вінницькій і Сумській областях охороняються колонії чаплі сірої.
У Вінницькій області охороняються колонії стрижів.
На Дніпропетровщині охороняють місце поселення болотних птахів.
Вчитель. У чому наші пернаті друзі потребують охорони? Що їм загрожує?
Учень. Вирубка лісів, знищення їхнього гніздування, наступ міст, розширення сільськогосподарських угідь, будівництво транспортних систем, забруднення річок, озер, повітря.
Вчитель. А чим ми можемо зарадити птахам?
Учень. В зимовий час ми повинні розвісити годівниці і підгодовувати птахів. Навесні виготовити шпаківні.
Вчитель. Яку користь приносять птахи?
Учні. Птахи – союзники землероба і садівника. Вони знищують шкідливих комах, слимаків, гризунів оберігаючи культурну рослинність.
Синиця з*їдає за день стільки комах, скільки важить сама.
Шпак тільки за сніданок поїдає 50 – 60 комах.
Ластівка за літо з*їдає до 1 млн. комах.
Грак за рік знищує до 8 тис. дротяників – черв*яків.
Ось і закінчилась наша зустріч. Я сподіваюсь що ви винесли з неї багато цікавого, корисного, а головне зрозуміли, що брати наші менші потребують захисту, охорони і бережного ставлення.
Природа рідна – наша втіха.
Тож хай вона не знає лиха!
— А що таке Червона книга?
-Для чого вона існує?
В Червону Книгу занесли
Світ неповторний та чудесний
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає
Ми всі господарі природи,
Тож збережемо її вроду!
Уявна подорож «Птахи – наші друзі.»
Тема. Птахи – наші друзі.
Мета. Формувати уявлення про світ птахів. Вчити дітей вдумливо, дбайливо ставитися до навколишнього середовища, замислюватися над наслідками своїх дій. Розвивати спостережливість, інтерес до пізнання тваринного світу, допитливість. Виховувати кращі людські якості, любов до природи.
Обладнання: картки зі словами для ігор, плакати на тему, малюнки дітей.
Форма проведення. Уявна подорож.
Хід заняття
І. Організаційна частина.
1. Привітальне слово вчителя.
Встаньте, діти, усміхніться
І до сонця потягніться,
До сусіда поверніться,
Один одному всміхніться.
Гостей наших привітаймо
(Добрий день!)
Та у подорож рушаймо!
2. Виступ дітей.
1. Гуляють білі сніговиці,
Тріщить мороз. Гудуть вітри.
Сидять зажурені синиці,
І повзики, і снігурі…
2. Зима… зима. Не те, що влітку –
Біліє далеч снігова,
І на малесеньку чечітку
Колючий острах навіва.
Дзьобатий дятел працьовито
У кору стука – не дарма.
Але тепер йому не літо –
Кругом зима, кругом зима!
3. А сніг лежить, а вітер злиться.
І навіть щиглик на біду,
Хоч звичка в нього – бадьориться,
Притих під кущиком в саду.
3. Вступне слово вчителя.
— Дорогі друзі! Сьогоднішня зустріч присвячена природі. Адже природа – це багатство народу. Її необхідно берегти, як ми бережемо життя людини.
(Запис голосів пташок.)
— Птахи – дивовижні створіння природи. Чи можемо ми уявити собі життя лісів, полів, луків без пташок? А скільки користі приносять птахи людині!
— Люди здавна спостерігали за польотом пташок і мріяли піднятися в повітря. Тепер ця мрія здійснилася. Стрімкі стальні птахи-літаки підкорили небесний простір.
— Сильних і сміливих людей прийнято називати соколами, орлами, коханих людей ласкаво називають «журавкою», «лебідкою», дітей ніжно називають чижиками, горобчиками, а задирикуватих і дратівливих – півниками.
— Давайте ж і ми сьогодні віддамо птахам дань пошани і любові.
— Здійснемо з вами подорож у казковий світ птахів. Подорожувати будемо по зупинках.
Орнітологів Загадкова
(цікавинки)
Скоромовна Ігрова
Ерудитів Народознавча
ІІ. Основна частина.
1. Зупинка «Загадкова».
— Перша наша зупинка «Загадкова».
На зупинці «Загадковій» загадки пташок чудових.
1. Не стулить і на мить очей — вночі полює на мишей,
Зате удень відпочива. Ні, це не кішка, а … (Сова)
2. Що воно за птиця? Все життя співати
В півня вчиться, але й досі зна вона всього
Лише половину пісеньки його. (Зозуля)
3. Відгадайте, друзі, хто має носик-долото?
Ним комах з кори виймає, про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
4. Довгі ноги, довгий ніс, прилетів – обід приніс:
Малих жабеняток для своїх дитяток. (Журавель)
5. Гриць дивується, питає, що за пташка так співає:
Як горобчик цвірінчить, мов сорока стрекотить,
А ще інколи бува, шо кричить немов сова!
Хто ж виспівує отак? (Шпак)
2. Зупинка «Ігрова».
— У пташині ігри радо ми пограємо, малята.
1. Гра «Знайди зайве слово»
РОНАВО КИГРА КАШП ШИНАМА ЦЯСИНИ
(Ворона, граки, шпак, машина, синиця).
— Яке слово зайве? Чому?
2. Гра «Анаграма». (Робота в групі)
У К Р А В О С Ш П
1 2 3 4 5 6 7 8 9
2 3 1 2 (крук) 7 6 5 4 (сова) 8 9 4 2 (шпак)
3. Зупинка «Народознавча».
— З покоління в покоління передавалися спостереження за птахами та їх зв’язок із різними явищами природи. На низку пам’яті добиралися народні прикмети, допомагали завбачувати погоду.
— Які народні прикмети ви дібрали?
(Складання квітки. Дитина читає прикмету, прикріплює пелюстку.)
Птахи в’ють гнізда на сонячній стороні – на холодне літо.
Ранній приліт жайворонків та грачів – на теплу весну.
Побачив шпака – знай: весна біля порога.
Гуси сидять, поховавши голови під крило, — буде похолодання.
Жайворонок з’явився – до тепла, а зяблик – до холоду.
Зозуля стала кувати – морозам не бувати.
Взимку птахи сідають на сніг і кричать – буде хуртовина.
4. Зупинка «Ерудитів».
— Щось відоме і нове зустрічає скрізь тебе.
Все уважно розглядай, точну відповідь шукай.
Щоб помилок уникати, треба розум розвивати,
Гостре око, слух, терпіння. І тоді прийде уміння.
— Ось і на нашій зупинці вам потрібно відгадати цікаві загадки і задачки.
Чи може страус себе птахом назвати? (Ні, бо він не може говорити.)
На дереві сидять два птахи: 2 горобці, всі інші ворони. Скільки ворон сидить на дереві?
— Зимовий вітерець попустував: геометричні фігури він змішав.
А ти, ерудите, не барися, і до фігур ти вмить берися.
Скоріше птаха ти складеш і перемогу здобудеш.
(Діти складають танграм.)
5. Зупинка «Скоромовна».
— Діти, вам необхідно, якомога швидше промовити скоромовку.
Жатка в полі жито жне, жатку жайвір дожене.
Летіла сова, торохтіла слова:
— Чи сон це, чи слон це, а може і сонце!
6. Зупинка «Орнітологів».
— Орнітологія – наука, що вивчає птахів. Орнітолог – це та людина, яка вивчає життя пташок.
*Найбільш морозостійкі серед птахів – качки і гуси, витримують мороз до 110 градусів.
*Найбільший птах у нашій країні – лебідь. Його вага сягає 12-16 кг. Лебеді-кликуни можуть літати на висоті більше 8 км.
*Деякі птахи стали у людей символами: лебідь – символ вірності і любові;
ворона і сова – символ мудрості; голуб – символ миру.
ІІІ. Заключна частина.
Творчо-емоційна вправа.
— Діти, заплющіть очі і уявіть себе пташками. Про що ви б попросили людей, щоб зберегти природу?
— Ну ось, діти, і завершилася наша подорож до країни пташок. Але не слід забувати про наших пернатих друзів. Любіть і бережіть природу, будьте природі другом!